Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Propozycję Komisji odrzuciły Niemcy i Austria – EURACTIV.com

Propozycję Komisji odrzuciły Niemcy i Austria – EURACTIV.com

Nieporozumienia między państwami członkowskimi co do proponowanej reformy ram zarządzania kryzysowego dla bankowości i ubezpieczeń depozytów (CMDI) pojawiły się na spotkaniu ministrów finansów w Brukseli we wtorek (16 maja).

Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję reformy 18 kwietnia. Proponuje się w szczególności objęcie zakresem decyzji większej liczby małych i średnich banków zamiast zezwalania im na udział w normalnym postępowaniu upadłościowym, gdy znajdują się w trudnej sytuacji.

Aby rozwiązać problem wykorzystania środków publicznych do ratowania banków, organ wykonawczy UE zasugerował również wykorzystanie większego kapitału własnego i funduszy z finansowanych przez przemysł systemów gwarancji depozytów.

Ponieważ jednak krajowe rynki bankowe stworzyły finansowane przez przemysł systemy gwarancji depozytów – które zakłócają konkurencję na europejskim rynku bankowym – systemy te są obecnie postrzegane jako przeszkoda w tworzeniu unii bankowej.

Aby osiągnąć unię bankową, Komisja zamierza zharmonizować zasady i mechanizmy gwarancji depozytów w całej UE.

system działa

Z jednej strony państwa członkowskie posiadające takie systemy gwarantowania depozytów nie chcą ich osłabiać.

Tuż przed wtorkowym spotkaniem austriacki minister finansów Magnus Brunner powiedział dziennikarzom, że ten system działa. „Hassan” w Austrii. Więc się zastanawia „Dlaczego mielibyśmy się na tym skupiać i tak bardzo to modyfikować”.

Jego niemiecki odpowiednik Christian Lindner zajął podobne stanowisko, wierząc w to „Obecna propozycja komisji nie została jeszcze zaakceptowana”..

„Zawsze było dla nas jasne, że działające systemy muszą być utrzymywane i chronione. We wniosku komisji już tak nie jest.Powiedział.

Zapytany o krytykę, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zapewnił dziennikarzy, że Komisja przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje podczas przygotowywania wniosku.

Europejski Bank Centralny popiera wniosek Komisji

Dombrovskis przypomniał również dziennikarzom, że ministrowie państwa członkowskiego zwrócili się do komisji o przedstawienie propozycji w kontekście, w którym ci sami ministrowie nie mogli uzgodnić programu prac unii bankowej.

READ  Szwecja znajduje ślady materiałów wybuchowych na „obcych przedmiotach” odzyskanych w pobliżu gazociągu Nord Stream

Luis de Guindos Jurado, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego, podczas wtorkowej dyskusji nie zgodził się ze stanowiskiem Niemiec i Austrii.

„Pozwolenie systemom gwarantowania depozytów na finansowanie decyzji przy ścisłych gwarancjach tworzy, naszym zdaniem, sytuację korzystną dla obu stron”.Powiedział, że ochroniłoby to deponentów i zapewniłoby, że sektor bankowy, a nie podatnicy, poniesie koszty.

Hiszpańska minister finansów Nadia Calvino poparła ten pogląd, mówiąc, że wniosek Komisji właśnie to zrobi „W dobrym kierunku, aby dalej ulepszać europejskie ramy decyzji bankowych”.

Minister finansów Magdalena Rzekowska powiedziała też, że Polska wolałaby finansować rozwiązanie małych banków z pieniędzy z systemów gwarantowania depozytów.

Europejski Bank Centralny spodziewał się kolejnych podwyżek, ale w ograniczonym zakresie

Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny ponownie podniesie stopy procentowe w czwartek (4 maja), ale w wolniejszym tempie, biorąc pod uwagę zarówno nieśmiały spadek inflacji, z wyłączeniem cen energii, jak i słabszy wzrost gospodarczy w strefie euro.

Oba składniki CMDI są ważne

Ze swojej strony pan de Guindos Jurado powiedział ministrom finansów, że wniosek Komisji miałby sens tylko wtedy, gdyby zachowane zostały dwa główne elementy, jak określono we wniosku. „Musi iść w parze z dwoma elementami: rozszerzeniem zakresu decyzji i dostępnością wystarczających środków”.wskazany.

Na koniec również to stwierdził „Ostatnie wydarzenia w USA i Szwajcarii są swego rodzaju dzwonkiem alarmowym, wskazującym, jak szybko pogarsza się zaufanie do banku”.wzywając do postępów w tworzeniu unii bankowej, która powinna wspierać stabilność finansową w Europie.

Dopiero okaże się, czy to wezwanie do działania wywarło na ministrach finansów wystarczające wrażenie, by zrezygnowali ze swoich stanowisk na rzecz bardziej stabilnego europejskiego systemu bankowego.

[Édité par Anne-Sophie Gayet]