Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Polski rozpoczyna rozmowy z partiami w sprawie utworzenia nowego rządu – EURACTIV.fr

Prezydent Polski rozpoczyna rozmowy z partiami w sprawie utworzenia nowego rządu – EURACTIV.fr

Prezydent Polski Andrzej Duda rozpocznie konsultacje z partiami w sprawie utworzenia nowego rządu po niedzielnych wyborach, w których opozycja połączyła się i uzyskała przewagę nad rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Platforma Obywatelska Donalda Tuska, centrowa Partia Trzeciej Drogi i Lewica mówią, że są gotowe do utworzenia nowego rządu.

Rzeczywiście Andrzej Duda stoi przed dylematem: albo powołać Donalda Tuska na premiera, albo powierzyć ustępującemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zadanie sformowania nowego rządu.

Jednakże pan. Duda ostatecznie zdecydował się na kompromis.

„W przyszłym tygodniu Prezydent zwoła po kolei wszystkie komisje w celu konsultacji w sprawie pierwszego etapu (powołanie nowego rządu)”.– powiedział Marcin Mastalerek, doradca prezydenta. W prywatnym radiu Radia ZET.

Zgodnie z Konstytucją RP Prezes Rady Ministrów i pozostali członkowie Rady Ministrów muszą zostać powołani przez Głowę Państwa w terminie 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu, izby niższej Sejmu RP. Ma to nastąpić w połowie listopada.

Jednak wyniki wyborów prezydenckich nie są koniecznie brane pod uwagę. Nawet jeśli któraś z partii opozycji wypadłaby dobrze w wyborach, Duda mógłby nominować Morawieckiego z BIS, którego rząd mimo wyborów nadal miałby legalną władzę.

Część polityków opozycji skrytykowała jednak decyzję prezydenta.

Twierdzą, że Duda powinien był natychmiast powołać Tuska na stanowisko premiera, gdyż trzy koalicje opozycji łącznie zdobyły w wyborach więcej głosów niż PiS.

Tusk był premierem w latach 2007–2014, po czym został mianowany przewodniczącym Rady Europejskiej i tę funkcję piastował do 2019 r.

Kontrowersyjne nominacje sędziów

Co więcej, w dniu ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów p. Duda był także krytykowany. Wielu z tych sędziów jest blisko spokrewnionych z niezwykle kontrowersyjnym i antyunijnym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, liderem partii „Suwerenna Polska”, która oderwała się od PiS, ale pozostała jej koalicyjnym partnerem do końca poprzedniej kadencji.

READ  Konwój humanitarny opuszcza Castlehock i kieruje się do Polski

Wielu ekspertów uważa, że ​​decyzja Dudy ma na celu pomóc PiS poprzez zapewnienie mu stałego wpływu na wymiar sprawiedliwości. W ciągu ośmiu lat rządów PiS przyjął kilka kontrowersyjnych reform sądownictwa, które zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości podważyły ​​​​rządy prawa w kraju.

Tusk od dawna obiecywał wycofanie tych reform i przywrócenie niezależności polskiego sądownictwa i dobrych stosunków z Komisją Europejską, jeśli wróci do władzy.

Eksperci twierdzą, że decyzja Dudy o powołaniu nowych sędziów będzie miała negatywny wpływ, jeśli chodzi o ostateczne otrzymanie środków z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności Komisji Europejskiej (RRF), który jest blokowany przez praworządność.

Pan. Tusk i jego koalicja obywatelska mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia z Brukselą i przekonanie Komisji do uwolnienia pieniędzy przeznaczonych dla Polski w ramach FRR.