Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poziom cukru we krwi w momencie udaru wpływa na rokowanie ofiar

Poziom cukru we krwi w momencie udaru wpływa na rokowanie ofiar

Podstawowy

  • We Francji udar jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet, przed rakiem piersi i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn.
  • W tym badaniu naukowcy odkryli, że u pacjentów po udarze mózgu występowało więcej powikłań, gdy ich poziom glukozy we krwi był wyższy niż normalnie.
  • Konkretnie, na każde 10% wzrostu poziomu glukozy ryzyko złego rokowania wzrasta o 7%.

Do udaru niedokrwiennego dochodzi, gdy tętnica mózgowa zostaje zablokowana, uniemożliwiając dopływ krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze do narządu. Ta blokada prowadzi do śmierci komórek mózgowych w dotkniętym obszarze. Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Choroby układu krążenia i cukrzycaKonsekwencje tego udaru mogą się zaostrzyć, gdy u pacjenta występuje wysoki poziom cukru we krwi.

Każde 10% wzrost poziomu cukru we krwi zwiększa ryzyko złego rokowania o 7%.

Aby przeprowadzić badanie, zespoły z Hospital del Mar w Hiszpanii przeanalizowały dane dotyczące 2774 pacjentów cierpiących na udar. Wzięto pod uwagę takie zmienne, jak wiek, cukrzyca, niepełnosprawność, ciężkość udaru i zastosowane leczenie, a także poziom glukozy we krwi w momencie hospitalizacji i porównano je ze zwykłymi poziomami dla każdego pacjenta.

Wyniki: Potwierdzono, że wyższe niż prawidłowe stężenie glukozy we krwi jest czynnikiem prowadzącym do złego rokowania funkcjonalnego i śmiertelności w ciągu trzech miesięcy po udarze, niezależnie od innych czynników. Wzrost poziomu cukru we krwi zaledwie o 13% w porównaniu do normalnego poziomu pogarsza diagnozę, niezależnie od poziomu glukozy. Zjawisko to zaobserwowano także u pacjentów, którzy wcześniej chorowali na cukrzycę. „Zmienna ta lepiej odzwierciedla wpływ cukrzycy w chwili przyjęcia, a w grupie chorych z wyższymi wskaźnikami rokowanie i śmiertelność są gorsze.„, Doktor Elisenda Clement potwierdzalekarz zastępczy na Oddziale Endokrynologii i Żywienia w Hospital del Mar oraz pracownik naukowy w Instytucie Badawczym tego szpitala.

Konkretnie, na każde 10% wzrostu poziomu glukozy ryzyko złego rokowania wzrasta o 7%. U osób z wyższym poziomem ryzyko to wzrasta o 62%, a ryzyko śmierci o 88%.






Leczenie udaru: w kierunku spersonalizowanego podejścia opartego na poziomie cukru we krwi?

Obecnie wybiera się bardziej konserwatywne podejście terapeutyczne, ponieważ nie wykazano, aby strategie ścisłej kontroli były lepsze ze względu na ryzyko, jakie dla stanu pacjenta stwarza niski poziom glukozy. Obecnie cukrzyca u pacjentów po udarze mózgu nie jest intensywnie leczona. Nasze badanie mogłoby pozwolić na wyselekcjonowanie populacji, na których będziemy mogli działać intensywniej, wykorzystując nowe technologie do bezpieczniejszego monitorowania.„, wyjaśnia dr Ana Rodriguez, kierownik oddziału udaru mózgu na oddziale neurologii i pracownik naukowy w Instytucie Badawczym w Hospital del Mar.

Aby to zrobić, lekarze planują przeprowadzić nowe badania. „Należy zbadać, czy jest to oznaka ryzyka, w przypadku której podjęcie działań nie poprawia rokowania, czy też jest czynnikiem, dzięki któremu możemy działać na rzecz poprawy stanu pacjentów z wyższym niż normalnie poziomem glukozy.„, precyzuje dr Juan José Chilarón, kierownik oddziału endokrynologii i żywienia w Hospital del Mar oraz pracownik naukowy w jego Instytucie Badawczym. Wszystko to może pozwolić „Ta podgrupa pacjentów odniosłaby korzyści z bardziej intensywnej insulinoterapii, co mogłoby stanowić potencjalną zmianę koncepcyjną w ich podejściu„, zauważa.

Według danych zubezpieczenie zdrowotneWe Francji udar jest najczęstszą przyczyną zgonów kobiet, przed rakiem piersi i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn. Jest to główna przyczyna nabytej niepełnosprawności u dorosłych i druga po chorobie Alzheimera najczęstsza przyczyna demencji.

















READ  Aby chronić ludzkość, NASA próbuje zboczyć z drogi asteroidy