Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Portrety młodych wyborców w Polsce, społeczeństwie głęboko podzielonym

Portrety młodych wyborców w Polsce, społeczeństwie głęboko podzielonym

Nasz korespondent Hans von der Brele udał się do Polski, aby spotkać się z młodymi Polakami, którzy po raz pierwszy głosują podczas wyborów legislacyjnych zaplanowanych na 15 października. Ich idee polityczne ukazują głęboki podział polskiego społeczeństwa.

reklama

Który polski rząd na najbliższe cztery lata? Wybory parlamentarne zaplanowane na 15 października 2023 r. są ważne nie tylko dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej. Jakie wyzwania stoją przed polskim społeczeństwem? Czego boi się i na co liczy polska młodzież? Zebraliśmy opinie wyborców, którzy oddają swój głos po raz pierwszy, na tle głównych podziałów politycznych w kraju.

Jan: Proeuropejski głos centroprawicy

Główna partia opozycyjna, liberalno-konserwatywna Koalicja Obywatelska, współpracowała z kilkoma mniejszymi partiami wyznającymi podobne europejskie wartości, takimi jak Partia Zielonych. Tworząc wspólną platformę, integruje obecnie siły centrolewicowe i jest dziś uważana za heterogeniczny ruch polityczny.

W małym miasteczku Gruyets, w sercu głównego regionu produkującego jabłka w kraju, spotkaliśmy 20-letniego działacza Sojuszu Obywatelskiego.

Młody człowiek po raz pierwszy zainteresował się polityką w wieku 17 lat, kiedy Polską wstrząsnęły masowe protesty przeciwko ustawom ograniczającym prawo do aborcji, jednym z najbardziej restrykcyjnych przepisów na świecie. Od tego czasu brał udział w demonstracjach, rozdawał ulotki i wyrażał nadzieję na zmiany. „„Nie podoba mi się sposób, w jaki starsze pokolenie rządzi naszym krajem”. Powiedział Euronews.

Młody człowiek uważa też, że należy włożyć więcej wysiłku w walkę z kryzysem klimatycznym. Kraj powinienPorzucenie paliw kopalnych na rzecz w 100% ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.” . Janowi zależy także na pojednaniu Polski z Unią Europejską. „Unia Europejska jest synonimem postępu” Potwierdza.

Alexandra: Lewica stara się, aby ją usłyszano

Lewicowa Luika broni idei socjaldemokratycznych i socjalistycznych oraz wzywa do silnego państwa opiekuńczego i równych szans dla wszystkich. zanim WyboryUgrupowanie odmówiło przyłączenia się do koalicji obywatelskiej, ale w późniejszym terminie mogłoby być otwarte na ideę zbliżenia.

READ  Węgiel w Polsce: Covid-19 odniósł sukces tam, gdzie zawiodła polityka europejska

W miejscowości Siedles na wschodzie kraju poznaliśmy 20-letnią Aleksandrę, zwolenniczkę tej partii. Młoda kobieta studiuje nauki polityczne w Polsce, Belgii i Hiszpanii.

„Polskiej scenie politycznej brakuje szacunku i godności”. Tak uważa, zarzucając rządzącej Partii Prawo i Sprawiedliwość wzmożenie oszczerczych kampanii wobec tych, którzy nie podzielają jej poglądów. Potępia także niedawne reformy krajowego systemu polityczno-sądowego, jest oburzony ograniczeniami dotyczącymi aborcji i wzywa do zmiany polityki azylowej kraju. „Planeta płonie, ludzie będą migrować i żaden z nich nie jest nielegalny, dlatego musimy zapewnić im azyl i pomoc. czego potrzebują”, ona żąda.

Robert, obrońca ultrakonserwatystów z Partii Prawo i Sprawiedliwość

Od dawna rządząca w Polsce nacjonalistyczna, konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość wepchnęła ją w otwarty konflikt z Unią Europejską. W ostatnich latach media publiczne i wymiar sprawiedliwości w Polsce utraciły niezależność. W obliczu zagrożenia podstawowych zasad europejskiej praworządności Unia Europejska wstrzymała kilka miliardów euro ze środków pomocowych przeznaczonych dla Polski. W kampanii wyborczej PiS dominowało potępienie Unii Europejskiej za jej plany bardziej sprawiedliwego podziału migrantów pomiędzy państwa członkowskie, ale także Niemcy oskarża się o wtrącanie się w sprawy Polski. Ponadto PiS obiecał krajowi nowe wydatki na działania socjalno-wojskowe.

W małej wiosce Parano rozmawialiśmy z Robertem, 23-letnim studentem prawa i medycyny. Pracuje na komputerze, aby zwiększyć obecność kandydata PiS w Internecie. W wolnym czasie uczy się języków.

Na pytanie, jakie było jego największe wyzwanie polityczne, Robert wybrał lokalną odpowiedź. „Chcę stworzyć najlepszy możliwy system transportu w moim hrabstwie”. Potwierdza. Jest także dumny ze zdecydowanego stanowiska swojej partii w sprawie imigracji. „Unia Europejska musi się od nas uczyć” on myśli. Jeśli chodzi o politykę klimatyczną, mówi: „Trzeba brać pod uwagę węgiel, bo sektor gospodarki węglowej w naszym kraju ma bardzo duży wpływ na polską politykę”. Patrząc w przyszłość Robert podkreśla znaczenie budowy elektrowni jądrowych. Jeśli chodzi o Unię Europejską, oto co on myśli: „„Chcemy silnej Europy, ale nie federacji, i to nie jest właściwy kierunek. Chcemy, żeby była to konfederacja”.

Sebastian: Skrajnie prawicowy ekstremizm

Confederaja, Unia Wolności i Niepodległości, to wybuchowa mieszanka monarchistów, eurosceptyków, antysemitów i działaczy skrajnie prawicowych. Związek, na którego czele stoją w szczególności antyreżimowe ugrupowania ultranacjonalistyczne, wielokrotnie odrzucał spekulacje o możliwym sojuszu z PiS. Analitycy i członkowie partii powiedzieli jednak Euronews, że Confederaja może tolerować rząd mniejszościowy pod przewodnictwem PiS.

READ  Ukraina: NATO wznawia współpracę z Rosją

W Warszawie Euronews spotkał się z Sebastianem, który również głosuje po raz pierwszy. Ten młody sportowiec trenuje sztuki walki i gra w wojenne gry wideo. Lubi hard rocka, chomika i confederagę. Studiuje nauki polityczne.

Pytamy go, kiedy zaczął zajmować się polityką. „W 2020” Sebastian odpowiada. „„Moi koledzy i ja zebraliśmy się przed kościołem w Warszawie i broniliśmy go przed lewicowcami opowiadającymi się za aborcją”. Określa. Następnie dodał odnośnie praw kobiet: „Aborcja jest zła. Nie powinniśmy popełniać morderstw na najbardziej bezbronnych i niewinnych ludziach”. Potwierdza.

Sebastian podkreśla znaczenie polskiego węgla: „Powinniśmy to wykorzystać, a potem powiedzieć „tak” energii nuklearnej!” A w tym wszystkim Unia Europejska? „Źle myślę o Unii Europejskiej, że próbuje ona narzucić lewicowe ideologie państwom narodowym jako nacjonalistom; Jesteśmy temu całkowicie przeciwni.” Nalega.

Po wyborach 15 października… Czy Polską rządzi prawica, czy centroprawicaKraj stoi przed wielkimi wyzwaniami. Aby pozyskać zamrożone środki europejskie, należy przywrócić niezawisłość sądownictwa. Istnieją także problemy z wolnością prasy i Prawo do głosowania. Polskie społeczeństwo potrzebuje także pojednania społecznego, aby pokonać głębokie podziały polityczne.