Kwestia ukraińskiego zboża szeroko mobilizuje umysły podczas spotkań ministrów G7 w ramach przygotowań do szczytu głów państw, który odbędzie się w Hiroszimie w dniach 19-21 maja pod przewodnictwem Japonii. Mówiąc dokładniej, w centrum dyskusji znajduje się Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego, w szczególności ze względu na presję, jaką Rosja wywarła na tę umowę, która umożliwia eksport drogą morską zboża wyprodukowanego na Ukrainie bezpiecznymi przejściami pomimo szalejącej wojny. jego terytorium.
Inicjatywa ta znalazła się zatem w centrum końcowego komunikatu opublikowanego w niedzielę przez ministrów rolnictwa państw członkowskich Grupy Siedmiu (lub G7, złożonej z Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch i Japonii). UK.), spotkali się na dwa dni w Miyazaki, aby „Dyskusja o wyzwaniach i szansach dla przyszłej polityki rolnej i żywnościowej”. wzywali „Rozbudowa, pełne wdrożenie i rozbudowa” z tej umowy.
18 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych G7 uznali Karuizawę „Krytyczna rola, jaką odegrały Korytarze Solidarności, Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego i Program Zboża z Ukrainy we wspieraniu odbudowy ukraińskiego sektora rolnego i zapobieganiu pojawianiu się nowych wstrząsów w systemach żywnościowych”. Więc zadzwonili „Rosja powinna przestać zagrażać światowym dostawom żywności i pozwolić, aby Black Sea Grain Initiative działała w nieskończoność i na pełnych obrotach”.
Kilka milionów ton zboża
Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego została podpisana w lipcu 2022 r. przez Rosję, Ukrainę, Turcję i Organizację Narodów Zjednoczonych, ale Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego została przedłużona 18 marca 2023 r. Jednak napięcia nadal są bardzo duże. Komunikując się w wiadomościach, ONZ czy Stambuł starały się nie podawać czasu trwania tego przedłużenia, kiedy Ukraińcy z zadowoleniem przyjęli przedłużenie o 120 dni, a Rosjanie nalegali na 60 dni.
Według doniesień Reutera Rosja wielokrotnie ostrzegała, że umowa nie zostanie przedłużona po 18 maja, chyba że Zachód usunie bariery dla rosyjskiego eksportu zboża i nawozów. Kwestia ta zostanie także poruszona podczas zaplanowanego na przyszły tydzień spotkania w Nowym Jorku ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Stawka jest wysoka: według Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu ośmiu miesięcy porozumienie to umożliwiło eksport nieco ponad 23 milionów ton zboża. Prawie połowa została dostarczona do krajów rozwijających się (49%), około połowa do krajów rozwiniętych (45%), tylko 6% całości dotarło do krajów najsłabiej rozwiniętych. Jednak Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju uważa, że tak się stało „Pomogło to obniżyć ceny żywności i ustabilizować rynki światowe”.
Opinii nie podziela Polska, popierana przez Ukrainę i Węgry, które zakazały importu ukraińskiego zboża, oskarżane o destabilizację ich rynków rolnych. To rozgniewało Brukselę.
10 milionów ludzi cierpi głód
po ponownym skazaniu Rosyjska „nielegalna agresywna wojna przeciwko Ukrainie” i rosyjskie „próby wykorzystania żywności jako środka destabilizacji i jako narzędzia geopolitycznego przymusu”Ministrowie rolnictwa mówili sobie Zaniepokojeni niszczycielskim wpływem wojny na bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie, w tym gwałtownym wzrostem cen zbóż, paliw i nawozów, co nieproporcjonalnie dotyka najsłabszych, »
W rzeczywistości, według członków G7, nadal „Pandemia COVID-19 i nielegalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie zaostrzyły i tak już trudną globalną sytuację żywnościową i żywieniową”.. Opierając się na szacunkach Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), mówią, że ta wojna doprowadzi dodatkowe 10,7 miliona ludzi do chronicznego głodu w 2022 roku, oprócz 800 milionów już dotkniętych. Wpływ jest jednak znacznie mniejszy niż w przypadku pandemii Covid-19, którą szacuje się na 150 milionów dodatkowych osób w 2020 roku.
Członkowie G7 również powiedzieli „Jesteśmy gotowi wspierać odbudowę i odbudowę Ukrainy, w tym dzieląc się naszym doświadczeniem, wiedzą i doświadczeniem w oczyszczaniu gruntów rolnych i odbudowie infrastruktury rolnej, takiej jak systemy irygacyjne, magazyny i zakłady przetwórstwa żywności, które zostały zniszczone przez Rosję”.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce