Europejscy ministrowie finansów w poniedziałek (26 lipca) zatwierdzili plany stymulacyjne dla Chorwacji, Cypru, Litwy i Słowenii. Do tej pory zaakceptowano 16 z 27 planów.
Zatwierdzenie przez Radę ds. Gospodarczych i Finansowych (Ecofin) jest wynikiem pozytywnej oceny Komisji Europejskiej dotyczącej propozycji reform i inwestycji przedstawionych przez te cztery kraje w celu uwolnienia wsparcia z instrumentu na rzecz naprawy i odporności. Przypominamy, że system finansowy i zasady finansowe (FRR) są podstawą planu naprawy dla Europy i wynoszą 672,5 mld euro.
Na początku tego miesiąca rada zatwierdziła plany Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Łotwy, Luksemburga, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii.
Państwa członkowskie będą mogły czerpać korzyści ze swojej części tortu, gdy osiągną szereg kluczowych celów i kamieni milowych poprzez przedłożenie zatwierdzonych planów reform i inwestycji.
Na początek otrzymają one 13% pieniędzy przewidzianych w ramach pakietu stymulacyjnego dla Europy w formie zaliczki, po zatwierdzeniu ich planów i wypełnieniu wszystkich formalności administracyjnych. .
Po wideokonferencji zorganizowanej przez ministrów finansów w poniedziałek (26 lipca) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że zaliczka zostanie wypłacona „Po zatwierdzeniu odpowiednich szczegółów technicznych przez każde państwo członkowskie».
«Procedury te potrwają kilka tygodni, a w niektórych przypadkach nawet kilka dni.„, on dodał.
Europejskiemu kierownictwu udało się zebrać 45 miliardów euro na rynkach, aby zabezpieczyć płatności zaliczkowe, czyli o 6 miliardów euro mniej niż kwota potrzebna na pokrycie przynajmniej pierwszych 12 planów.
Pan Dombrovskis jest jednak przekonany, że Komisja Europejska będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie wnioski o prefinansowanie, gdy państwa członkowskie skompletują wszystkie odpowiednie dokumenty, aby skorzystać z pierwszych płatności.
Według Andreja Cerseli, słoweńskiego ministra finansów, „Musimy jak najlepiej wykorzystać te pieniądze, aby wyjść z kryzysu i utorować drogę dla bardziej odpornej, bardziej ekologicznej i cyfrowej Europy.».
Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej pod przewodnictwem Słowenii zatwierdzą większość pakietów stymulacyjnych wstrzymanych po przerwie letniej.
Holandia i Bułgaria to jedyne dwa kraje w bloku, które nie przedstawiły jeszcze planu stymulacyjnego z powodu opóźnień spowodowanych rezygnacją ich rządów.
Po stronie Bułgarii i Polski plany na razie pozostają w szufladzie, ponieważ Sofia i Warszawa są w konflikcie z Brukselą o praworządność.
Polskie władze zgodziły się przedłużyć ocenę komisji do końca sierpnia w celu ulepszenia pierwotnej propozycji.
Organ wykonawczy UE zaoferował także Budapesztowi więcej czasu. Węgry mają teraz czas do końca września na wzmocnienie swoich mechanizmów audytowych i antykorupcyjnych, aby skorzystać z należnych im 7 miliardów euro. Jednak rząd Viktora Orbana tak tego nie słyszy.
«Te pieniądze są naszePan Urban powiedział w radiu w zeszły weekend. „Nie ma na ten temat prawdziwej debaty. Bruksela może opóźniać płatność, ale nie może nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań its. »
Napięcia między Unią Europejską a Węgrami wzrosły w ostatnich tygodniach, odkąd węgierskie władze przyjęły ustawę antylesbijską, gejowską, biseksualną, transpłciową i interseksualną (LGBTI). To samo dotyczy stosunków między Brukselą a Warszawą, gdzie Komisja ubolewa nad erozją systemu sądownictwa i wyzwaniami związanymi z prymatem prawa europejskiego.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce