Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski film o Himalajach zdobył Nagrodę Les Diablerets – rts.ch

Polski film o Himalajach zdobył Nagrodę Les Diablerets – rts.ch

51. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Alpejskich Diablerets (FIFAD) zakończyła się w sobotę „sukcesem przekraczającym oczekiwania” w kontekście koronaawirusa. Główną nagrodę otrzymał polski reżyser Dariusz Zalewski za film „Ostatnia góra”.

„Ten film podsumowuje himalajską przygodę: bohaterstwo i śmierć, piękno, arogancja, odwaga i pokora” – napisano jury w notatce prasowej. Dokument jest kroniką polskiej kampanii 2018 w środku zimy, która nie pozwoliła na zdobycie K2. Dyrektor artystyczny Benoît Aymon podkreślił, że jest to „bardzo trudny film o rzadkiej sile”.

FIFAD obejmuje także wiele filmów z tego samego roku: „Rouge Gorge” Francji Marie-Pascale Dubé (kategoria „culture du monde”), „Le Marathon de Katherine” Suisse Nicolas Falquet („sporty ekstremalne”), „L'ours en moi” du Suisse Roman Droux („eksploracja i przygody”), „Jour d'après” du Français Jérémie Grojnowski („przyroda i środowisko”) oraz „Cholitas” Espagnoli Jaime Murciego i Pablo Iraburu („góra”).

Opowiadanie historii w centrum uwagi

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał Szwajcar Cyril Delachoux za film „Tandems”, opowiadający o jeździe na nartach dla niewidomych. Dziennikarz Temps Simon Gabiod wyróżnia się swoim filmem „Paysan du ciel”, który opowiada o życiu mężczyzny, który spędził 60 lat na górskim pastwisku.

Nowością w tym roku jest przyznanie przez FIFAD nagrody za opowiadanie historii. Wrócił do Francuza Luca Mariscotta w thrillerze ekologicznym Green Lung i Red Carpet.

W tym roku festiwal uhonorował także „dwóch legendarnych alpinistów”: Paula Bonhomme'a za pracę „Raide Vivant” otrzymał Grand Prix Mountain Book, a Christophe Proffitt otrzymał nagrodę Alpine Merit Award 2020 za całą swoją karierę.

„Zakład wygrany”

Pod hasłem „Góra w gwiazdach” do konkursu 51. edycji FIFAD, która odbywała się w dniach 8–15 sierpnia, zgłoszono ponad 50 filmów. Zostały one wybrane spośród około 190 nadesłanych filmów.

READ  „Cyberpunk 2077” powraca do PlayStation Store, naprawiono większość błędów

Ze względu na rygorystyczne środki ochrony zdrowia związane z Covid-19 wydarzenie zgromadziło o około jedną trzecią mniej widzów w porównaniu z rekordowymi latami, w których wzięło udział 22 lub 23 000 widzów. Liczba osób ograniczona jest do 1000 osób dziennie, maksymalnie 300 osób na jedno miejsce projekcyjne (dwie sale i namiot).

Ale dla Benoita Aymona „zakład jest wygrany”. Powiedział: „Liczba przekroczyła nasze oczekiwania. Codziennie musieliśmy odsyłać ludzi. Przyszło dużo publiczności i poczuliśmy się szczęśliwi, że ponownie nawiązaliśmy kontakt społeczny i kulturalny. To była piękna więź”.

„Powiew świeżego powietrza”

Przyroda, podróże i ucieczka dookoła świata: festiwal był „prawdziwym powiewem świeżego powietrza w tym burzliwym okresie” spowodowanym pandemią, podsumowuje człowiek, który przez 26 lat pracował nad programem RTS „Podaj lornetkę” .

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, organizatorzy zaakceptowali niedobory wynikające z kosztów działań związanych z koronawirusem i małej liczby widzów. Benoit Aymon mówi: „Nie mamy jeszcze liczb, ale deficyt jest ograniczony i opanowany”, wyrażając swoją „ulgę”.

Astrofizyk z Vaudois Michel Mayor (Nagroda Nobla 2019), francuski pisarz Alexis Géné (Nagroda Goncourt 2011) i jedyny szwajcarski astronauta Claude Nicolet byli wśród licznych gości w tym tygodniu w Les Diablerets (VD). Przewodnicząca Rady Narodowej Isabelle Moret (PLR/VD) otworzyła festiwal w sobotę 8 sierpnia, a radna stanu Vaud Ciesla Amarel była obecna na ceremonii zamknięcia w sobotę.

ats/jfe