Ja jestemSprawy piętrzą się pomiędzy Polska swoich europejskich partnerów w ostatnich tygodniach. Nowy dokument ilustruje to odnowione napięcie: Polska ożywi stosunki między umową handlową i rozwojową „post-Cotonou” I’ podczas spotkania ambasadorów UE w ten piątek rano.Europa oraz 79 krajów OACPS (Organizacja Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku). Polska jak dotąd nie zgłosiła sprzeciwu, wywołując konsternację wśród europejskich dyplomatów. Wymagany jest konsensus.
Do innych spornych plików dodano blokadę kontraktu z OACPS Ukraiński transport pszenicy i trudniejsze negocjacje w sprawie wspólnych zakupów amunicjiUkraina. Tutaj Francja Polska naciska na europejską lokalizację produkcji, gdy chce kupować poza UE.
Tam Węgry Odrzuca swoje weto
Umowa z OACPS została przedłużonaTraktat z Kotonu, podpisany w 2000 r., wygasł w lutym 2020 r. Umowa z Kotonu, która była przedłużana 4 razy, wygaśnie w czerwcu 2023 r., jeśli jej następczyni, umowa post-Cotonou, nie przejmie władzy. Jeśli na tym poprzestaniemy, od lipca 2023 r. nie będzie już porozumienia. Wspólna Rada UE-AKP nie może się już spotykać…
Czego spodziewał się Władimir Putin, który w kontekście wojny na Ukrainie wykorzystuje antyeuropejską narrację przeciwko Afryce. To jest […] Czytaj więcej
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE