Warszawa znacząco zmieniła warunki wypłaty zasiłków dla uchodźców i obecnie szkoła dla ukraińskich uchodźców jest uwarunkowana do dostosowania się do nowych zasad.
Opublikowany
Czas czytania: 4 min
Pogarszają się warunki życia ukraińskich uchodźców w Polsce. Od początku roku szkolnego ukraińskie rodziny nie mogą już otrzymywać zasiłków rodzinnych, jeśli ich dzieci nie przestrzegają nowych zasad obowiązujących w szkołach. Wzmocniony środek asymilacyjny, podczas gdy do tej pory połowa ukraińskich dzieci uciekła z polskiego systemu szkolnego.
W Ukraińskiej Szkole w Warszawie rozpoczęcie roku szkolnego jest w tym roku wyjątkowe. Władze zdecydowały się nawiązać współpracę z lokalną szkołą w celu integracji uczniów z polskim systemem szkolnym. „Dla uczniów dodatkowe godziny zajęć języka polskiego po szkole oraz zajęcia dodatkowe nie w systemie ukraińskim” – wyjaśnia Olina.
„Szkoła jest na terenie Polski, więc musimy zintegrować się z systemem, ale bez zbytniego pośpiechu, w sposób jak najbardziej płynny dla uczniów. I dla wszystkich, bo to nowość dla uczniów, ale także dla nauczycieli”.
Łagodniejszy sposób także dla rodziców. Dzięki temu partnerstwu ich dzieci są zapisywane do polskiego systemu szkolnego: otrzymują więc miesięcznie ponad 200 euro na dziecko.
Ta warunkowość pomocy finansowej jest dla rządu sposobem na przyspieszenie integracji młodych Ukraińców na swoim terytorium. W 2023 r. ponad połowa znajdowała się poza polskim systemem szkolnictwa. Ci, którzy nie mieli bezpośredniego dostępu do ukraińskich szkół, kontynuowali zajęcia w swojej szkole na Ukrainie za pośrednictwem wideo lub w ogóle porzucili szkołę.
Wiaczesław uczy historii i podobnie jak jego koledzy dostosował swój program nauczania, przechodząc na język polski. „Od czasu do czasu mieszamy historię Ukrainy i Polski, bo nasi uczniowie też muszą poznać najważniejsze okresy polskiej historii. Na razie daję im tylko niektóre elementy lekcji po polsku. Ale dzieci i ich rodzice muszą zrozumieć, że wszyscy mieszkający tutaj muszą integrować się ze społeczeństwem. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej na początku roku szkolnego w polskich szkołach ma uczyć się od 60 do 80 tys. uczniów z Ukrainy.
W lutym 2023 roku, rok po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, na terytorium Unii Europejskiej zarejestrowano 16 mln rejestracji z Ukrainy i Mołdawii. Według danych dostarczonych przez Komisję Europejską od tego czasu około 11 milionów Ukraińców wybrało się w drugą stronę. Ogółem na terytorium Europy na stałe osiedliło się obecnie od 4 do 4,5 miliona ludzi.
Istnieją bardzo duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi. Polska, będąca domem dla 900 000 ukraińskich uchodźców, zajmuje obecnie drugie miejsce w UE, tuż za Niemcami, które liczą prawie 1,2 miliona mieszkańców. Porównując liczbę uchodźców w stosunku do populacji krajów przyjmujących, w Polsce, krajach bałtyckich, Czechach, Słowacji i Bułgarii przypada około 25 uchodźców na 1000 mieszkańców.
W przypadku Francji odsetek ten wynosi zaledwie 1 na 1000, przy czym przyjęto 65 000 osób. Kraj planował przyjąć 150 000 Ukraińców, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie we Francji. Jednak między innymi odległość od Ukrainy i bariera językowa sprawiają, że Francja staje się nieatrakcyjna dla tych ludzi uciekających przed wojną.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE