Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wycofuje się z działań prawnych przeciwko polityce klimatycznej UE – Źródła – 02.02.2024

Polska wycofuje się z działań prawnych przeciwko polityce klimatycznej UE – Źródła – 02.02.2024

Polska nie będzie już pozywać Unii Europejskiej za uchylenie kilku polityk dotyczących zmian klimatycznych i przygotowuje się do wycofania działań prawnych wniesionych w tym celu przez poprzedni rząd, podają źródła zaznajomione ze sprawą Reutersowi.

Po latach sprzeciwu wobec niektórych polityk klimatycznych UE pod rządami poprzedniej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wybory w Polsce w październiku 2023 r. zaznaczyły zmianę stanowiska Warszawy w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Nowy prounijny rząd centrowego premiera Donalda Tuska planuje formalnie wycofać skargi prawne, które wniósł do Sądu Najwyższego UE przeciwko niektórym kluczowym politykom UE w zakresie zmian klimatycznych, poinformowały Reuters źródła rządowe i UE.

Poprzedni polski rząd wnosił sprawy do Sądu Najwyższego UE, w tym cztery w ubiegłym roku, o uchylenie unijnej polityki klimatycznej: ustawy zakazującej sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 r. oraz polityki UE wyznaczającej krajowe cele w zakresie redukcji emisji. , zmiany na unijnym rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla i cele dotyczące ochrony lasów, aby mogły one magazynować więcej dwutlenku węgla.

Rząd Tuska zamierza umorzyć postępowanie sądowe i koordynuje decyzję pomiędzy właściwymi ministerstwami – podają źródła.

W celu uzyskania komentarza p. Biuro Tuska nie odpowiedziało. Ministerstwo klimatu Polski nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Rząd zasygnalizował już plany zmiany niektórych krajowych polityk klimatycznych w celu przyspieszenia zastępowania węgla energią odnawialną i stwierdził, że wszelkie zmiany będą obejmować wsparcie dla dotkniętych pracowników i gałęzi przemysłu. (Raport: Kate Abnett, Marek Strelecki, redakcja: Gareth Jones)

READ  Na wschodzie Polski, na obszarach wiejskich, wyborcy faworyzują ultrakonserwatystów