Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska uparta na linii minimum korporacyjnego

Polska uparta na linii minimum korporacyjnego

Warszawa się sprzeciwia. Jeden z priorytetowych planów Prezydenta Francji Unii Europejskiej – Przeniesienie dekretem do prawa europejskiego Porozumienie osiągnięte w OECD Minimalny podatek handlowy wynosi 15% – jedyny członek związku wciąż sprzeciwia się weta kraju.

Prezydent Francji od miesięcy niestrudzenie pracuje nad przezwyciężeniem niechęci Szwecji, Węgier, Estonii, Czech i Malty. Szwecja jest zadowolona z wdrożenia europejskiego tekstu na szczeblu krajowym w 2023 r. Plan OECD jest przeznaczony tylko dla firm o obrotach powyżej 50 750 milionów. Dodano opcjonalny przepis dla państw członkowskich z mniej niż 12 firmami, z zastrzeżeniem limitów zamówienia na ich terytorium. Ich rządy nie muszą reformować swoich przepisów podatkowych, aby uzyskać ten 15% zwrot podatku. Nie wyklucza to jednak poboru dochodów innych państw członkowskich.

Tekst jest gotowy

Na szczeblu rady wszyscy zgadzają się co do szczegółów technicznych tekstu opracowanego w ostatnich miesiącach. Z wyjątkiem Polski. „Niech będzie jasne: nie ma już problemów technicznych. Nigdy więcej. Rozwiązaliśmy je wszystkie, jest wola polityczna. Jeśli pojawi się opozycja, nie będą one miały nic wspólnego z minimalnym podatkiem, ale wywołają je inne czynniki – wyjaśnił na początku kwietnia francuski minister finansów Bruno Le Myrre.

Oficjalnie Warszawa domaga się, aby ten minimalny podatek w wysokości 15% został prawnie włączony do pierwszego filaru porozumienia OECD, mającego na celu redystrybucję między państwami prawa do opodatkowania nadwyżki zysków związanych z operacjami cyfrowymi. Międzynarodowych korporacji. W oczach Paryża i Waszyngtonu żądanie jest nie do przyjęcia. Pierwszym filarem jest odpowiedzialność traktatu międzynarodowego, drugim suwerenność narodowa.

Głęboki problem polityczny

Po przybyciu do Warszawy w poniedziałek, przed spotkaniem ministrów finansów G7 w Niemczech w czwartek i piątek, sekretarz skarbu USA Janet Yellen nie wpłynęła na stanowisko Polski. „Sekretarka Yellen jest zobowiązana do kontynuowania współpracy z Polską w tym ważnym przedsięwzięciu” – napisano w oświadczeniu.

Celem francuskiej prezydencji jest usunięcie polskiego weta wobec Rady Ecofin 17 czerwca.

We wtorek Bruno Le Maire próbował załagodzić sytuację ze swoimi amerykańskimi i polskimi odpowiednikami. „Intencją prezydenta Francji jest wycofanie polskiego weta w Radzie Ecofin 17 czerwca” – powiedział minister. W tym celu powołano francusko-polski komitet techniczny.

READ  Polska prosi Rosję o zwrot dzieł skradzionych podczas II wojny światowej

W rzeczywistości polskie weto ma głęboki problem polityczny ze swoimi początkami. Gdy wojna i uchodźcy wkraczają do kraju na Ukrainie, Polska czuje się zaniedbana przez Unię Europejską. Do tego dochodzi fakt, że niezgodna z wartościami europejskimi reforma polskiego sądownictwa zwyciężyła w Warszawie. Dwie grzywny Zaczerpnięte z funduszy europejskich dla kraju. Blokowanie funduszy europejskich W ramach planu naprawczego dla Polski nic nie pomoże (23, 23,9 mld). Rozwiązanie tego drażliwego problemu pozwoli Ci uniknąć problemu podatkowego.

Do francuskiej prezydentury pozostał niecały miesiąc. Jedno jest pewne: opóźnienia europejskie utrudniają Janet Yellen pracę w Waszyngtonie, gdzie Kongresowi jak dotąd nie udało się wdrożyć środka, który sprowadziłby Stany Zjednoczone do minimalnych przepisów podatkowych. Prawodawcy amerykańscy również działają powoli.