Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska sceptyczna wobec celów klimatycznych UE 2040 – Euractiv FR

Polska sceptyczna wobec celów klimatycznych UE 2040 – Euractiv FR

Jest mało prawdopodobne, aby Polska poprze nowy cel klimatyczny UE, jakim jest ograniczenie emisji CO2 o 90% do 2040 r., podają polskie media, powołując się na zagrożenia gospodarcze i społeczne wynikające z przyspieszania zmian środowiskowych.

Na początku tego tygodnia Komisja Europejska Zalecana Redukcja netto emisji gazów cieplarnianych o 90% w 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.”Zgodnie z najnowszymi opiniami naukowymi i zobowiązaniami UE wynikającymi z Porozumienia klimatycznego z Paryża.

Proponowany cel zostanie teraz omówiony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE, a dyskusje mają potrwać rok. Po czerwcowych wyborach europejskich kolejna Komisja przedstawi na tej podstawie wnioski legislacyjne.

Warszawa uważa, że ​​ten nowy cel klimatyczny będzie trudny do osiągnięcia z gospodarczego i społecznego punktu widzenia, jak wynika z polskiego stanowiska w tej sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. pieniądze.pl miał dostęp.

Polski rząd stoi na stanowisku, że UE powinna być gotowa na wprowadzenie zmian ograniczających negatywny wpływ, jaki przyspieszona zmiana ekologiczna może mieć na społeczeństwo i gospodarkę.

„Uważamy, że nowe zobowiązania dotyczące redukcji emisji CO2 są mało prawdopodobne”Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała, że ​​Polska koncentruje się obecnie na realizacji celu redukcji emisji wynoszącego 55% wyznaczonego przez Unię Europejską do 2030 roku.

Podkreślając, że cel komisji otwiera debatę i nie jest jeszcze dokumentem prawnym, Zielińska obiecała, że ​​Polska będzie prowadzić długie dyskusje w tej sprawie, dodając, że na pewno będzie potrzebowała wsparcia dla realizacji celów klimatycznych.

Nie oznacza to jednak, że Polska koniecznie będzie przeciwna proponowanemu celowi, jak wyjaśniła pani Zielińska w dalszej części X, jej wypowiedź nie oznacza, że ​​Polska zajęła już jasne stanowisko w sprawie zalecenia Brukseli. Pani Zielińska jednak zadzwoniła „Konstruktywne podejście do polityki klimatycznej UE ze szczególnym naciskiem na kwestie społeczne”.

Dodał, że stanowisko jego rządu w sprawie celu redukcji emisji o 90% zostanie określone po opublikowaniu przez Komisję szczegółów swojej rekomendacji.

READ  Dostawcy wynajmu samochodów w Polsce: wybory i korzyści

„Jako rząd chcemy ambitnej polityki klimatycznej, ale należy ją wdrażać bez szkody dla obywateli i gospodarki”.Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oznajmiła, że ​​zmiany klimatyczne muszą nastąpić. „Doskonała zmiana” Uwzględnia aspekty ekonomiczne i społeczne.

W połowie roku polski rząd przedstawi zrewidowaną wersję Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 oraz Strategii Transformacji Energetycznej na rok 2040.

Obie strategie zostały opracowane przez poprzedni konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS, CRE), który rządził Polską do grudnia ubiegłego roku.

Komisja Europejska opublikowała cele klimatyczne na rok 2040

Komisja Europejska przedstawiła zalecenia dotyczące celu klimatycznego UE na rok 2040, wzywając do redukcji emisji o 90% w porównaniu z 1990 r. i torując drogę do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w celu zmniejszenia pozostałości emisji dwutlenku węgla.