Jest mało prawdopodobne, aby Polska poprze nowy cel klimatyczny UE, jakim jest ograniczenie emisji CO2 o 90% do 2040 r., podają polskie media, powołując się na zagrożenia gospodarcze i społeczne wynikające z przyspieszania zmian środowiskowych.
Na początku tego tygodnia Komisja Europejska Zalecana „Redukcja netto emisji gazów cieplarnianych o 90% w 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.”Zgodnie z najnowszymi opiniami naukowymi i zobowiązaniami UE wynikającymi z Porozumienia klimatycznego z Paryża.
Proponowany cel zostanie teraz omówiony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE, a dyskusje mają potrwać rok. Po czerwcowych wyborach europejskich kolejna Komisja przedstawi na tej podstawie wnioski legislacyjne.
Warszawa uważa, że ten nowy cel klimatyczny będzie trudny do osiągnięcia z gospodarczego i społecznego punktu widzenia, jak wynika z polskiego stanowiska w tej sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. pieniądze.pl miał dostęp.
Polski rząd stoi na stanowisku, że UE powinna być gotowa na wprowadzenie zmian ograniczających negatywny wpływ, jaki przyspieszona zmiana ekologiczna może mieć na społeczeństwo i gospodarkę.
„Uważamy, że nowe zobowiązania dotyczące redukcji emisji CO2 są mało prawdopodobne”Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała, że Polska koncentruje się obecnie na realizacji celu redukcji emisji wynoszącego 55% wyznaczonego przez Unię Europejską do 2030 roku.
Podkreślając, że cel komisji otwiera debatę i nie jest jeszcze dokumentem prawnym, Zielińska obiecała, że Polska będzie prowadzić długie dyskusje w tej sprawie, dodając, że na pewno będzie potrzebowała wsparcia dla realizacji celów klimatycznych.
Nie oznacza to jednak, że Polska koniecznie będzie przeciwna proponowanemu celowi, jak wyjaśniła pani Zielińska w dalszej części X, jej wypowiedź nie oznacza, że Polska zajęła już jasne stanowisko w sprawie zalecenia Brukseli. Pani Zielińska jednak zadzwoniła „Konstruktywne podejście do polityki klimatycznej UE ze szczególnym naciskiem na kwestie społeczne”.
Dodał, że stanowisko jego rządu w sprawie celu redukcji emisji o 90% zostanie określone po opublikowaniu przez Komisję szczegółów swojej rekomendacji.
„Jako rząd chcemy ambitnej polityki klimatycznej, ale należy ją wdrażać bez szkody dla obywateli i gospodarki”.Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oznajmiła, że zmiany klimatyczne muszą nastąpić. „Doskonała zmiana” Uwzględnia aspekty ekonomiczne i społeczne.
W połowie roku polski rząd przedstawi zrewidowaną wersję Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 oraz Strategii Transformacji Energetycznej na rok 2040.
Obie strategie zostały opracowane przez poprzedni konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS, CRE), który rządził Polską do grudnia ubiegłego roku.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE