Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska Saule Technologies otwiera pierwszą perowskitową elektrownię fotowoltaiczną we Wrocławiu – magazyn pv France

Polska Saule Technologies otwiera pierwszą perowskitową elektrownię fotowoltaiczną we Wrocławiu – magazyn pv France

Saule Technologies, polska firma specjalizująca się w badaniach nad fotowoltaiką nowej generacji na bazie perowskitu, otworzyła swoją pierwszą fabrykę fotowoltaiki perowskitowej. Saule Technologies twierdzi zatem, że jest pierwszą firmą na świecie, która weszła w fazę komercjalizacji tej technologii.

Otwarta przez Saule Technologies fabryka fotowoltaiki perowskitowej zajmuje powierzchnię około 5000 metrów kwadratowych. Obecnie w zakładzie znajduje się pilotażowa linia produkcyjna, która pozwala na odtworzenie wszystkich procesów laboratoryjnych w sposób w pełni zautomatyzowany. Pierwszym zastosowaniem wyprodukowanych perowskitowych modułów PV będzie zasilanie urządzeń Internetu Rzeczy. Tymczasem rozpoczęto już równoległe prace nad utworzeniem wysokosprawnej linii przemysłowej o mocy 100 MW.

„Od tego czasu minęło prawie sześć lat i przy wsparciu finansowym japońskiego biznesmena Hideo Sawady uruchomiliśmy projekt realizacji linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych perowskitowych. Jestem szczęśliwy i dumny, że po długim etapie badań, testów i ciężkiej pracy , dziś wchodzimy w fazę wdrażania. Perowskity słoneczne pomogą ulepszyć świat „Przynoszą nadzieję na ekologiczną energię po przystępnej cenie dla wszystkich i położenie kresu zmianom klimatycznym” – mówi Olga Malinkiewicz, dyrektor ds. technologii i współzałożycielka Saule Technologies. „Opracowałem proces drukowania atramentowego w temperaturze pokojowej osiem lat temu, kiedy była doktorantką w Instytucie Nauk Molekularnych (ICMol) na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii. Proces ten pozwala jej znacznie obniżyć koszty produkcji, dzięki czemu zyskała tytuł prestiżowa nagroda w konkursie Photonics 2 organizowanym przez Komisję Europejską oraz kolejna nagroda od MIT Technology Review.

Te innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię ze słońca i światła sztucznego. Moduły perowskitowe umożliwiają produkcję lekkich i elastycznych paneli fotowoltaicznych, które można łatwo umieścić na laptopie, samochodzie, dronie, statku kosmicznym lub budynku, nawet w cieniu i w pomieszczeniach zamkniętych.

Oczywiste obszary zastosowań to BIPV (fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) i BAPV (fotowoltaika zintegrowana z budynkiem). To główny powód, dla którego Columbus Energy – dostawca usług w zakresie nowoczesnej energetyki i największy dystrybutor instalacji fotowoltaicznych w Polsce – zainwestował 10 milionów euro w rozwój Saule Technologies, stając się tym samym większościowym udziałowcem spółki i przejmując na własność firmy. Prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych.

READ  Paryż oskarża rodzinę Łukaszenki o organizowanie „przemytu” migrantów

W dniu otwarcia perowskitowej elektrowni fotowoltaicznej Saule Technologies wraz z Columbus Energy podpisały trójstronne umowy o współpracy z MVGM Group, wiodącą firmą zarządzającą nieruchomościami komercyjnymi, działającą na 10 rynkach europejskich. Wartość portfela inwestycyjnego wynikającego z podpisanych umów wynosi 250 mln euro.

Saule Technologies również rozpoczęła proces IPO. Debiut spółki odbędzie się na NewConnect – rynku prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie – jeszcze w tym roku.

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie możesz jej ponownie wykorzystywać bez pozwolenia. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać nasze treści, skontaktuj się z naszym zespołem redakcyjnym pod adresem:[email protected].