Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Rozmowa z Putinem jest jak rozmowa z Hitlerem – mówi Duda

Polska: Rozmowa z Putinem jest jak rozmowa z Hitlerem – mówi Duda

BERLIN (Reuters) – rozmowa telefoniczna prezydenta Francji Władimira Putina z prezydentem Rosji Władimirem Putinem po inwazji na Ukrainę została skrytykowana przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę na łamach niemieckiego dziennika Bildt, jakby była to rozmowa z Adolfem Hitlerem podczas wojny światowej II. .

W następstwie inwazji na Ukrainę 24 lutego kanclerz Niemiec Olaf Scholes i prezydent Francji Emmanuel Macron prowadzili regularne rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji.

Prezydent Francji rozgniewał też ukraiński rząd, ostrzegając przed obrażaniem Rosji za obronę kanałów dyplomatycznych.

W rozmowie z Bildem Andrzej Duda powiedział, że takie rozmowy tylko zalegalizują nielegalną wojnę na Ukrainie.

„Czy ktoś tak rozmawiał z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej? Czy ktoś mówił, że powinniśmy ratować twarz Adolfa Hitlera? Czy powinniśmy postępować w sposób, który nie obraża Adolfa Hitlera? Nie słyszałem takich głosów”. powiedział.

Moskwa opisuje inwazję jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu zmilitaryzowanie i „redukowanie” Ukrainy, podczas gdy Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że Rosja prowadzi niesprowokowaną wojnę o przejęcie terytorium.

Francja i Niemcy wezwały pod koniec maja Władimira Putina do uwolnienia około 2500 bojowników z wziętych do niewoli przez wojska rosyjskie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu oraz do bezpośredniej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim.

Włochy i Węgry otwarcie wzywają do zawieszenia broni i rozmów pokojowych na Ukrainie z innymi państwami członkowskimi, takimi jak Polska czy kraje bałtyckie, które są zdeterminowane, by obrać twardy kurs przeciwko Moskwie.

W maju sugestie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego ze strony niektórych krajów zachodnich dotyczące zakończenia wojny przypominały wysiłki pokojowe nazistowskich Niemiec z 1938 r., gdy zbliżała się II wojna światowa.

(napisane przez Rachel Moore; wydanie francuskie: Diana Montia, montaż: Cat Enteringer)