Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska przyspieszyła granicę z Białorusią

Polska przyspieszyła granicę z Białorusią

Polska zapowiada przyspieszoną modernizację granicy z Białorusią. Prace te są koordynowane z krajami bałtyckimi i Finlandią.

Reklama

Polska ogłosiła modernizację granicy z Białorusią. Prace, koordynowane z krajami bałtyckimi i Finlandią, mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa europejskiego w obliczu nowej fali imigracji, ale także ewentualnego ataku militarnego.

„Oprócz systemu kontroli obwodowej zapewnimy także system kamer obrotowych do monitorowania przemieszczania się migrantów. Oczywiście będziemy zbierać doświadczenia Straży Granicznej i innych służb z ostatnich dwóch lat, będziemy współpracować z inne służby naszych krajów sojuszniczych.” – wyjaśnia wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

Estonia, partner NATO w obronie swojej wschodniej flanki, przestrzega przed niedocenianiem możliwości i zamierzeń Rosji.

„W raporcie estońskiego wywiadu zagranicznego ważnym czynnikiem jest to, jak Rosja może uzupełnić swój potencjał wojskowy w ciągu 3-4 lat, ale zależy to również od naszej strony: czy możemy pomóc Ukrainie na tyle, aby zwyciężyła, wtedy także zmieniliśmy plany Rosji w Estonii i na Łotwie , Litwy i Polski, tego rodzaju przyjęliśmy rolę lidera i staramy się motywować innych do działania w odpowiednim tempie. – mówi Ambasador Estonii w Polsce Miko Haljas.

Eksperci ostrzegają przed niebezpieczeństwami, na jakie narażone są te kraje Europy Wschodniej. Obejmują one różne formy, od napaści zbrojnej po dezinformację.

Agnieszka Lecucka, ekspert ds. Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych wyjaśnia: „Rosja będzie w dalszym ciągu prowadzić destabilizujące działania wobec krajów NATO i wschodniej części NATO. To Polska ma ambicje imperialistyczne i Polska chce zająć np. część Ukrainy lub część NATO. Na Białorusi działania te są dość konkretne. Rosja i Białoruś mają dużą armię. Opinia publiczna chce.”

Kwestia uregulowania sytuacji na wschodnich granicach UE jest istotna nie tylko z punktu widzenia migracji, ale także z punktu widzenia wspólnej strategii bezpieczeństwa i reagowania.

READ  Wojna na Ukrainie: Armia Obywatelska w Polsce szkoli się z myślą o Ukrainie i Białorusi