Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska przygotowuje się do „konfliktu na dużą skalę” i zwiększy swój budżet obronny do 5% PKB

Polska przygotowuje się do „konfliktu na dużą skalę” i zwiększy swój budżet obronny do 5% PKB

Polska w dalszym ciągu zwiększa wydatki na cele wojskowe, które do 2025 r. będą stanowić 5% jej PKB. W latach 2013–2022 budżet obronny wzrósł o 95%.

Polska uważa, że ​​znajduje się na pierwszej linii frontu „konfliktu na dużą skalę” i od lat przygotowywała się do niego. Jej budżet obronny stanowi już 4% PKB, czyli ponad dwukrotnie więcej niż limit zalecany przez NATO. Ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu to wciąż było za mało.

W wywiadzie z Bloomberga, ogłosił zamiar dalszego zwiększania tego budżetu do 5% PKB, czyli ponad 34 miliardów dolarów. Proporcjonalnie, a nie kwotowo, Warszawa przewodzi aliantom w zwiększaniu wydatków na obronę. Według Raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).W latach 2013–2022 wydatki Polski na wojsko wzrosły o 95%.

„Jesteśmy numerem jeden w NATO, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi (…), ponieważ nie jesteśmy już w wiecznym, postzimnowojennym pokoju” – oświadczył Radosław Sikorski.

Początki przygotowań do „konfliktu na dużą skalę”, jak określa go szef polskiej dyplomacji, sięgają 2013 roku, rok przed aneksją Krymu przez Rosję. Kraj ma ponad 200 kilometrów granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, kolejną z Białorusią i trzecią z Ukrainą. Po Ukrainie istnieje obawa, że ​​będzie kolejnym celem Moskwy.

„Musimy przygotować nasze siły do ​​konfliktu na dużą skalę, a nie do konfliktu o charakterze asymetrycznym” – wyjaśnił Szef Sztabu Sił Zbrojnych RP gen. Wiesław Kucula.

Samoloty, czołgi i rakiety dalekiego zasięgu

W ciągu ostatnich trzech lat Warszawa inwestowała, aby stać się najpotężniejszą armią w Europie. W latach 2020-2022 podpisał kontrakty na blisko sto amerykańskich myśliwców (F-35A) i południowokoreański F/A-50 „Golden Eagle”.

Kolejne zamówienia na prawie 1500 czołgów złożono z USA i ponownie z Korei Południowej. W Polsce powstaje fabryka, w której we współpracy z Hyundaiem będą produkowane K2 Black Panthers.

READ  Trybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko absolutnej nadrzędności prawa UE

W maju ubiegłego roku Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż Polsce rakiet powietrze-ziemia dalekiego zasięgu i powietrze-powietrze średniego zasięgu za łączną kwotę 3,5 miliarda dolarów.

Wreszcie podczas szczytu NATO Polska ogłosiła budżet w wysokości dwóch miliardów euro na budowę „tarczy wschodniej” w celu wzmocnienia swoich wojsk na granicy Rosji i Białorusi. Pomysł jest taki, aby z obecnych 6 tysięcy stworzyć armię składającą się z 17 000 żołnierzy. Nowe siły mogą w ciągu 48 godzin zmobilizować 8 000 żołnierzy stacjonujących wzdłuż granicy i 9 000 żołnierzy sił szybkiego reagowania.

Rozmieszczenie to jest wspierane przez NATO, które ma obecnie nową amerykańską bazę obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. chrzest”Egida na lądzie„, to miejsce jest jedną z największych tarcz antyrakietowych sojuszu atlantyckiego.

Wysoko wykształceni ludzie