Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska płaci za fabrykę Intela 1,8 miliarda dolarów

Polska płaci za fabrykę Intela 1,8 miliarda dolarów

Warszawa ogłosiła pomoc w wysokości 1,8 miliarda dolarów (1,62 miliarda euro) amerykańskiej grupie Intel na utworzenie fabryki półprzewodników w południowo-zachodniej części kraju. Komisja Europejska dała w tej sprawie zielone światło „Pomoc rządowa we wsparciu firmy Intel”– powiedział w piątek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Według ministerstwa wsparcie publiczne będzie realizowane w latach 2024-2026.

„Mamy nadzieję, że umowa z Intelem zostanie sfinalizowana do końca tego roku i wtedy będzie można rozpocząć budowę fabryki”.– powiedział wiceminister Dariusz Standerski. „To największa od wielu lat bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce”Ministerstwo zauważyło.

Dla przypomnienia, w zeszłym roku amerykańska firma ogłosiła, że ​​zainwestuje aż 4,6 miliarda dolarów w nową fabrykę w Mykyni, 20 km od Wrocławia, w której utworzy się około 2 tys. miejsc pracy. Ta nowa platforma będzie przeznaczona do montażu i testowania półprzewodników „Wniosek z wyprzedzeniem” Intel zauważył, że w nadchodzących latach. Ma powstać także kilka tysięcy pośrednich miejsc pracy.

Do 80 miliardów euro w ciągu dziesięciu lat

Europa kwestionuje swoją suwerenność przemysłową w tym rozwijającym się sektorze, Intel ogłosił duży plan inwestycyjny mający na celu produkcję chipów elektronicznych w Europie w 2022 roku, do 80 miliardów euro w ciągu dziesięciu lat.

Półprzewodniki: Intel na dole fali

Intel ma już w Irlandii fabrykę produkującą płytki krzemowe (bardzo cienkie dyski z materiału półprzewodnikowego, na których wytrawiane są układy scalone i chipy), a także ma duży plan inwestycyjny – 17 miliardów euro – w regionie Magdeburga w Niemczech. Niemcy zgodziły się wówczas wypisać Intelowi znacznie większy czek, zwiększając dotację na rozpoczęcie projektu fabryki do prawie 10 miliardów euro, czyli o 3 miliardy więcej niż oczekiwano.

Bliskość geograficzna pomiędzy tymi lokalizacjami i plany lokalizacji „Poprawa odporności i efektywności kosztowej łańcucha dostaw półprzewodników w Europie”Intel argumentował to w zeszłym roku Produkcja półprzewodników znajduje się w centrum zainteresowania Europy, ponieważ są one tak ważne dla przemysłu przyszłości.

READ  Polska chce wykorzystać swoje prawo weta do zablokowania europejskiego porozumienia migracyjnego

Intel idzie trudną drogą

Ogłoszona przez Warszawę pomoc publiczna pojawia się w trudnych warunkach dla Intela. Ponieważ pozostaje w tyle za swoimi rywalami w produkcji chipów dostosowanych do sztucznej inteligencji (AI), pod koniec tego roku firma ogłosiła szeroko zakrojony plan społeczny mający na celu obniżenie kosztów o 10 miliardów dolarów. Amerykański producent półprzewodników do końca 2023 r. będzie zatrudniał prawie 125 000 pracowników, więc szacuje się, że pracę straci około 18 000 osób.

Półprzewodniki: akcje spadają po ogłoszeniu przez Intel zwolnień 18 000 osób

Grupa odnotowała przychody w wysokości 12,8 miliarda dolarów w drugim kwartale, mniej niż oczekiwano i spadek o 1% rok do roku. Przecież zanotował stratę netto w wysokości 1,6 miliarda dolarów w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 1,5 miliarda dolarów rok temu.

DSMC rozpoczyna budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki

TSMC, wiodący na świecie producent półprzewodników, rozpoczął 20 sierpnia budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki w Niemczech Wschodnich, co stanowi strategiczny plan repatriacji części produkcji kluczowych komponentów na Stary Kontynent. Grupa planuje zainwestować w fabrykę 3,5 miliarda euro, z czego 70% kapitału będzie w posiadaniu holenderskich grup NXP oraz niemieckich grup Infineon i Bosch po 10%.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen wraz z urzędnikami delegacji Tajwanu przybyli do Drezna w ramach symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego. „Nie możemy być uzależnieni od reszty świata w zakresie dostaw półprzewodników. Potrzebujemy fabryk u siebie! W EuropieW Niemczech! »Podczas ceremonii Olaf przedstawił Scholza.

(z AFP)