Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska odbudowuje swój wizerunek, ale na jak długo?

Polska odbudowuje swój wizerunek, ale na jak długo?

Niecałe dwa miesiące później prezydent USA Joe Biden i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski zostali z pełnymi honorami przyjęci w Warszawie w lutym i kwietniu 2023 r. Obie głowy państw obsypały swoich gości. Polska dosłownie stała się jednym z europejskich ośrodków nerwowych od czasu wybuchu wojny w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Kraj jest liderem we wszystkich sektorach. Po pierwsze, w ubiegłym roku gościła 3 miliony ukraińskich uchodźców, a obecnie około 1,5 miliona. Stał się ośrodkiem wsparcia militarnego, logistycznego i humanitarnego dla swoich sąsiadów, zwłaszcza za pośrednictwem lotniska Rzeszów-Jasionka.

Polska jest główną bramą dla ukraińskiego eksportu, zwłaszcza zboża. Wreszcie, jest czwartym co do wielkości darczyńcą pomocy wojskowej i jednym z głównych głosów wzywających Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów Panther.

Europejska życzliwość

Zaangażowanie to tłumaczy przede wszystkim położenie geograficzne: ma długą granicę z Ukrainą, ale także z sojuszniczą Kremlem Białorusią i bardziej uzbrojonym rosyjskim Kaliningradem.

Inwestycja Polski jest związana z jej historyczną orientacją antymoskiewską i jest silniej związana z NATO, które od czasu przystąpienia do Sojuszu w 1999 roku postrzega jako gwarancję swojej niezależności.

Wojna na Ukrainie zmieniła sojusze i Polska, przeciw Władimirowi Putinowi, odzyskała szacunek

Ta łaska nie wzięła się z konfliktu ukraińskiego. „Musimy cofnąć się kilka miesięcy temu, w czasie kryzysu migracyjnego zaplanowanego przez prezydenta Łukaszenkę na granicy białorusko-polskiej”, Sędzia Dorota Dakowska, profesor nauk politycznych w Science Po Aix.

Warszawa miała tak silną reakcję przeciwko wygnańcom, że zbudowała mur wysoki na ponad 5 metrów i długi na 186 kilometrów. Szef Komisji Europejskiej wielokrotnie wyrażał solidarność z polskim rządem, a organizacje pozarządowe potępiały łamanie praw uchodźców.

Poparcie to wzrosło wraz z wybuchem inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Od tego czasu mniej mówi się o kwestiach praworządności, a więcej jedności z ważnym partnerem na wschodniej flance UE. – zauważa Dorota Dakowska.

READ  Poland Tour - Live Video 3. poziom, oczekiwani sprinterzy

Od czasu powrotu PiS do władzy w 2015 roku, Polska rzeczywiście jest w konflikcie z Brukselą. Komisja zarzuciła ataki na niezawisłość sądownictwa, wolność prasy oraz ataki na prawa człowieka, w szczególności zakaz prawa do aborcji.

Europejskie firmy wszczęły przeciwko Polsce kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Kraj wraz ze swoimi partnerami, Węgrami Viktora Orbána, regularnie zasiada w ławce najgorszych studentów i wyróżnia się niehojnymi ekscesami.

Szef regionalny

Ukraina zmieniła sojusze wojenne, a Polska, wbrew Władimirowi Putinowi, odzyskała szacunek, podczas gdy Budapeszt został odsunięty na bok z powodu samozadowolenia wobec Kremla.

„W Unii Europejskiej bardziej słuchamy Polski i ogólnie krajów Wschodu, które ostrzegają przed rosyjskim zagrożeniem od pierwszej inwazji na Ukrainę w 2014 r.”, Wspomina Dorotę Tagowską.

Mając to na uwadze, Warszawa zacieśniła więzi z państwami bałtyckimi oraz Czechami i Słowacją, ale zdystansowała się od Węgier.

„Konflikt potwierdza, że ​​Polska jest regionalnym liderem. Ale nie jest niekwestionowanym liderem UE czy NATO”. nuance Amélie Zima, pracownik naukowy Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Wojskowej (IRSEM).

Podkreśla, że ​​nie należy do jednej z najważniejszych nieformalnych grup NATO, „Quad” (Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy), w której podejmuje się wiele decyzji.

Mimo to Warszawa jest dobrze oceniana przez sojusz atlantycki. Jej plan na lata 2021-2035 przewiduje przeznaczenie na obronność 4% PKB, czyli więcej niż 2%, o które zabiegało NATO, które zostało już przekroczone w 2022 r. (2,4%). Wojsko Polskie rozpoczęło szeroko zakrojony program modernizacji, który ma na celu uczynienie go czołową armią lądową w Europie.

Również polski rząd nieustannie naciska na zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na przykład wywierał presję na Niemcy, ogłaszając, że jest gotów dostarczyć sąsiadowi czołgi Panther bez pytania Berlina o zgodę, podczas gdy Układ Warszawski kupił niemieckie czołgi, co go do tego zmusiło.

READ  Polska i Węgry straciły w tym roku fundusze unijne

Warszawa i Waszyngton mają podobnie silne poparcie dla Ukrainy. Relacje między obydwoma krajami są doskonałe. Sędzia Amelie Zima.

„Polska jest bezpieczna dzięki obecności sił zbrojnych USA, dzięki obecności wojsk NATO i naszym wysiłkom na rzecz wzmocnienia polskich zdolności bezpieczeństwa”Prezydent Andrej Duda ogłosił to podczas wizyty Joe Beana w lutym.

Po stronie amerykańskiej mnożymy symboliczne gesty świadczące o dobrym zrozumieniu – zauważa badacz z IRSEM. Nowym ambasadorem USA w Polsce, mianowanym w 2021 roku, jest więc Mark Brzeziński, syn doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta USA Jimmy’ego Cartera i wpływowego amerykańskiego dyplomaty z polskiej rodziny.

Natomiast stosunki dwustronne z Niemcami stały się bardziej napięte. PiS jest zbudowany na silnej germanofobii.

„Niemcy i UE są łatwo wykorzystywane przez partię rządzącą jako kozły ofiarne, na których można zrzucić wszystkie wyniki, które nie podobają się ludziom”. – wyjaśnia Miroslav Nanec, profesor w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

We wrześniu 2022 r. lider PiS zażądał od Berlina ponad 1,3 mld euro w związku ze szkodami, jakie kraj wyrządził Polsce w czasie II wojny światowej. Wniosek został odrzucony przez Niemcy.

do Warszawy, która zdecydowanie sprzeciwiała się budowie gazociągu Nord Stream Na przykład Niemcy są historycznie ślepe na rosyjskie zagrożenie », Amelie dodaje Zimę. Tym samym Polska znalazła się w sytuacji wykładania w Berlinie i wykładania wokół tematu „a nie mówiłem”.

Problemem pozostaje poszanowanie praworządności

Mimo tego mocnego powrotu Warszawy na arenę europejską i międzynarodową, „UE nie zrezygnowała z monitorowania praworządności”, sędzia Anna Wójcik, adiunkt Polskiej Akademii Nauk. Może być mniej reklamowany. Ale w lutym ubiegłego roku komisja odebrała Trybunałowi Unijnemu sprzeciw wobec orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujących prymat prawa europejskiego.

Fundusze europejskie po Covid są nadal blokowane przez Brukselę. Choć polski plan naprawczy został zweryfikowany w czerwcu 2022 r., wypłaty pomocy (24 mld dotacji i 11,5 mld euro pożyczek) były uzależnione od reform wymiaru sprawiedliwości.

READ  Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya przyjeżdża do Polski

Rząd częściowo się dostosował, ale nadal musi uchwalić ustawę zablokowaną przez najbardziej ekstremistyczne ugrupowanie, które nie chce żadnego kompromisu z UE. Z inflacją na poziomie 18,4% w lutym i gospodarką w poważnych tarapatach, kraj będzie bardzo potrzebował tych pieniędzy.

W tej sprawie, w obliczu powstania chłopskiego, Polska wprowadziła zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy do 30 czerwca. Cena. Ale Komisja Europejska szybko potępiła jednostronne działania i potrzebę integracji w ramach UE, wymierzone w Węgry, Bułgarię i Słowację, które również podjęły podobne kroki. 18 kwietnia Warszawa i Kijów ostatecznie uzgodniły, że produkty żywnościowe mogą być transportowane bez sprzedaży na terytorium Polski.

Równocześnie pełną parą toczy się też kampania wyborcza do wyborów sejmowych. „Nie ma wątpliwości, że zwycięstwo PiS i ewentualny sojusz z partiami nacjonalistycznymi doprowadzi do zaostrzenia konfliktów z instytucjami europejskimi”, wyjaśnia Mirosław Natanek. Według sondaży partia rządząca przewodzi podzielonym partiom opozycyjnym.

Dodaje: „Sytuacja międzynarodowa jest korzystna dla polskiego rządu, ponieważ odwraca uwagę od zmian i problemów gospodarczych dotykających kraj. »