Wyrażenie „projekt docelowy”. Od razu na myśl przychodzą mi Mediolan czy Kopenhaga. Jednak jeden kraj byłego Związku Radzieckiego wyróżnia się na tle swoich sąsiadów, znajdując na swoim terytorium więcej miejsc o współczesnej tożsamości: Polska. Przestrzenie wyobrażone przez krajowe studia kreatywne, ale meble zaprojektowane przez nowe pokolenie twórców, którzy postanowili ożywić design w swoim kraju. Tak, odrodzić się, bo jeszcze niedawno Polska przeżyła swój pierwszy złoty wiek, a wydaje się, że drugi dzieje się teraz.
Przeczytaj także: Piękno miesiąca: wysublimowane życie codzienne i Martin Barr używa makijażu
Powrót Lata pięćdziesiąte
Zrozumieć nowy rozkwit polskiego designu Dziś musimy spojrzeć w lusterko wsteczne. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku rozkwitł przemysł szklarski, ceramiczny i tekstylny, zachęcając artystów i projektantów do eksperymentowania z tymi materiałami. Pod wpływem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Krajów Wschodnich w Polsce zaczęto zachęcać twórców do produkcji, co doprowadziło do pojawienia się takich projektantów jak Teresa Kruszewska, Andrzej Nehring i Józef Cirowski. Od 1956 do 1965 produkcja szła pełną parą, a wpływy Bauhausu i ruchu De Stijl były widoczne poprzez materiały i architekturę.
Początek ery sowieckiej Kładąc kres temu rozwojowi, który mógł zostać wznowiony dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku, rząd stworzył wylęgarnię sprzyjającą twórczym działaniom. Wśród uznanych projektów znajduje się otwarta w 2017 roku galeria poświęcona wzornictwu narodowemu w Muzeum Warszawy oraz kilka projektów opracowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dziś dostarczają nowych inspiracji młodemu pokoleniu projektantów.
Jeśli polski design Rzadko wspomina się o Europie Zachodniej, choć kraj ten zajmuje czwarte miejsce w światowej produkcji mebli. Tak naprawdę część projektów takich marek jak Fritz Hansen czy Hay powstaje w Polsce, bazując na jakości rzemiosła istniejącego w regionie. Stale rozwijający się przemysł, który nie zwolnił w czasach sowieckich, nadal jest jednym z gorących punktów produkcji mebli. Ważne źródło informacji dla nowej generacji projektantów, mogą oni polegać na solidnym przemyśle z wiedzą związaną z różnymi materiałami.
W Polsce projektanci muszą uważnie śledzić…
Na paryskich targach m.in. Duńczyk, mediolańczyk, jest ich więcej. Z tłumu wyróżnia się kilka nazwisk, jak na przykład Tomek Rygalik, który zaprojektował stolik boczny dla szwedzkiej firmy meblowej Ikea z płaskim oparciem. Albo esencjonalny Oskar Zięta, znany ze swoich stalowych mebli w stylu dmuchanych lalek. Czołowi artyści, którzy torują drogę niezliczonej liczbie innych twórców, zdobywają dyplom w Polsce lub za granicą, praktykują w swoich ojczystych krajach lub latają za inne granice.
Wśród nich nie sposób nie wspomnieć o Mai Ganszyniec. Jej pracownia łączy w sobie wpływy skandynawskie i japońskie, co szczególnie widać w fotelu Ume, pokrytym tkaninami kimono z organicznymi wzorami. Teraz regularnie współpracując ze znanymi na całym świecie markami, takimi jak Ikea i Camper, wyobraża sobie nowe projekty ze swojego studia w Warszawie, mieście, w którym studiował, a później osiadł w Krakowie, Mediolanie i Londynie. Inna nazwa, która robi wrażenie, to Bartec Major, którego rzeźbione lampy ceramiczne wywołały sensację podczas wydarzenia Eurolooze w Mediolanie kilka lat temu. Wreszcie Marcin Ruzak coraz bardziej wspina się na europejską scenę. Specjalizując się w pracy z żywicą, pokazuje, że polskie wzornictwo jest mnogie, inspirowane przeszłością, ale także skądinąd.
… i designerskie miejsca, których nie można przegapić
Polska jest teraz pełna miejsc Będzie olśnić oczy miłośników designu. Przystanek pierwszy: Kraków. Miasto, które zachwyca historyczną architekturą, środowiskiem artystycznym, a co za tym idzie designem. Na początek wybierz się do Bistrot Lastrico, restauracji mieszczącej się w XIX-wiecznym budynku, który emanuje bardziej współczesnymi liniami. Nieskazitelne lastryko i organiczne kształty przypadną do gustu miłośnikom minimalizmu i pięknych materiałów. Ten organiczny charakter można zobaczyć w innym miejscu polskiej metropolii Yem Kuki, z rzeźbioną ladą z płytek ceramicznych z terakoty w Now Studio. Słonecznego ducha dodatkowo wzmacnia wszechobecność drewna i dodatek popowych neonów. Kolejnym obowiązkowym miejscem dla fanów designu w Krakowie jest Bar Hedwig w hotelu Stratum House, mieszczący się w dziewięciometrowym gotyckim kościele, który łączy w sobie dziedzictwo przeszłości ze współczesną estetyką.
Być może mniej znane, Wrocław, niedaleko granicy z Austrią, pełen jest wielu nowych adresów, w których liczy się współczesny design. Sklep z akcesoriami i biżuterią Kobe pod kierunkiem studia Noke Architects bawi się organicznymi kształtami i pastelowymi kolorami, a adresy gastronomiczne również na południu miasta przechodzą metamorfozę. Faworytem jest Blown Bakery, zaprojektowany przez Natalię Adamczyk z N'Concept Studio. Otwarta przestrzeń ukazująca rzemieślniczy charakter produkcji, w ciepłej obudowie wzmocnionej mosiądzem i drewnem, kontrastuje z polerowanym betonem lady, na której wypieki prezentowane są niczym klejnoty.
Kolejny skarb odkryty we Wrocławiu, Restauracja Martim z widokiem na przepływającą przez miasto Odrę. Zaprojektowana przez Buck.studio przestrzeń została wyróżniona nagrodą German Design Award for Interior Architecture, co bezpośrednio zwróciło uwagę na polską pracownię i umieściło ten adres na naszym radarze. Ostatni przystanek, w którym design i gastronomia doskonale łączą się: Poznań. Lubimy wpływy gastronomiczne i estetyczne Japonia Restaurację Tonari zaprojektowali polscy kreatywni ze Studia Uzarowicz, natomiast sklep spożywczy Na Chleb czerpiąc z wiedzy krajowych rzemieślników, projektując w całości z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownego wykorzystania. Na ostatnim przystanku rozkoszuj się życiem nocnym miasta w Klubie Próżność i odkryj trochę więcej polskiego rzemiosła dzięki meblom robionym na zamówienie w warsztatach w całym kraju. Dobrze zaopatrzona książka adresowa na Twoją kolejną podróż po Polsce!
Przeczytaj także: Dijon – nowe miasto cool?
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE