Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Niepewne wybory kluczowe dla całej Europy

Polska: Niepewne wybory kluczowe dla całej Europy

Czy Prawo i Sprawiedliwość utrzyma się u władzy w Polsce? Takie wyzwanie stanowią wybory do organów legislacyjnych, które odbędą się w niedzielę, po których nastąpi stan niepokoju w 38-milionowym kraju, ale także we wszystkich stolicach europejskich, ponieważ kwestia ta jest kluczowa dla przyszłości z dwudziestu siedmiu.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach w 2015 r. i ponownie w 2019 r., zdobywając bezwzględną większość mandatów w polskim parlamencie. W ciągu ośmiu lat ultrakonserwatywna Partia Nacjonalistyczna dogłębnie przekształciła kraj.

Sytuacja pod nadzorem sądowym, utrata niezależności mediów publicznych, rygorystyczne ograniczenia prawa do aborcji, hojna polityka rodzinna, wzrost potęgi armii… Nasiliły się konflikty z Brukselą, choć PiS jest w nie ma mowy o opuszczeniu Unii Europejskiej. Unia Europejska.

„Bardzo silna polaryzacja”

Jeśli wygra trzecią kadencję, będzie to pierwszy raz w historii demokratycznej Polski po 1989 r. „Będzie to tym bardziej zauważalne, że inne kraje Europy Środkowej – Węgry i Słowacja – również przyjęły eurosceptyczny zwrot” – zauważa Lukas Macek , badacz w Instytucie Jacques’a Delorsa”.

W przededniu wyborów nie ma pewności, czy wierzyć najnowszym sondażom. „Widzimy bardzo silną polaryzację w polskim społeczeństwie, na którą składają się dwa duże, przeciwstawne sobie bloki. Nie da się powiedzieć, kto w niedzielę zwycięży, zwłaszcza że liczba niezdecydowanych wyborców jest większa niż zwykle” – mówi Urszula Krasowska z Instytutu Opinia24.

Sojusz ze skrajną prawicą?

Co prawda PiS zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich sondażach, wyprzedzając centroprawicową Platformę Obywatelską byłego premiera Donalda Tuska, ale w znacznie mniejszym stopniu niż w 2019 r.: średnio zaledwie 36% według agregacji przeprowadzonej przez Europejczyków-elektów w porównaniu z około 44% cztery lata temu.

Jeśli wynik ten potwierdzi się w niedzielny wieczór, partia premiera Mateusza Morawieckiego nie uzyska bezwzględnej większości mandatów w radzie i będzie musiała stworzyć koalicję, aby rządzić. z kim ? Tutaj gra się dla PiS komplikuje. Jedyną realną opcją wydaje się sojusz z CNT, skrajnie prawicową partią silnie antyfeministyczną, antyimigracyjną i antyeuropejską, która uzyskała niecałe 10% głosów.

READ  Pogłębianie i oznaczanie wyłomu w San Luis: Alioune Ndue ogłasza zakończenie prac w styczniu 2022 r. - Lequotidien

Hojne zasiłki rodzinne

„Ten sojusz nie jest wcale jasny, bo PiS i CNT mają radykalnie odmienny program gospodarczy” – uważa Łukasz Macek. Partia rządząca zbudowała swój sukces na hojnych świadczeniach socjalnych, zwłaszcza rodzinnych, które obiecała zwiększyć do 800 zł miesięcznie (177 euro). Natomiast CNT jest bardzo liberalna. Jedną z opcji, jaką dysponuje PiS, jest utworzenie rządu mniejszościowego, przy wsparciu przedstawicieli CNT. Ale czy to potrwa długo?

Perspektywy sojuszy są solidniejsze dla opozycji. Niewykluczone, że Platforma Obywatelska, Trzecia Droga (Centrum) i Partia Lewicy połączą się w celu uzyskania większości, jeśli zdobędą między sobą wystarczającą liczbę mandatów. Ale to nie jest pewne, zwłaszcza, że ​​trzecia droga jest w sondażach bliska minimum niezbędnego do wejścia do parlamentu, czyli 8%.

„W tych wyborach bardziej niż wynik samego PiS wiele będzie zależeć od indywidualnych wyników mniejszych partii” – zauważa Łukasz Pawłowski z Instytutu Pollingowego OGB. Możliwa jest hipoteza parlamentu, w którym nie powstanie żadna koalicja większościowa. Urszula Krasowska uważa, że ​​„możliwe będą wtedy nowe wybory na wiosnę”.