Większość inwestycji przewidzianych w planie naprawy Polski może nie zostać zrealizowana wcześniej niż do końca sierpnia 2026 r. Mogą zatem nie spełniać warunków uzyskania finansowania UE – wynika z analizy gabinetu za radą Credo. To 43 z 56 przewidzianych w planie inwestycji, które nie mogłyby kwalifikować się do finansowania, gdyby plan naprawy gospodarczej Polski pozostał niezmieniony.
Wiele projektów ujętych w planie naprawy kraju nie zostało uruchomionych, co oznacza, że nie ma szans na ich realizację do 31 sierpnia 2026 roku.
„W tym przypadku Polska nie otrzyma refinansowania z UE [pour ces investissements] Ponieważ warunkiem zapłaty jest ukończenie inwestycji.”Łukasz Kosijanchuk z Credo powiedział Polskiej Agencji Informacyjnej:PAPKA).
Według analizy Credo 43 z 56 inwestycji ujętych w planie naprawy jest zagrożonych niezrealizowaniem lub wycofaniem z planu.
„Zmarnowałem dwa lata”dodał Kościańczuk.
W związku z obawami Komisji Europejskiej dotyczącymi praworządności w Polsce za poprzedniego rządu nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości, polskie fundusze odbudowy i spójności zostały dotychczas zamrożone, co spowodowało opóźnienia w realizacji planu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w ubiegły piątek (23 lutego) w Warszawie, że Bruksela uwolni 137 miliardów euro z koperty przyznanej Polsce w ramach funduszu naprawczego NextGenerationEU i funduszy spójności UE.
Decyzja Komisji jest następstwem reform realizowanych przez prounijny rząd premiera Donalda Tuska, których celem jest przywrócenie w Polsce praworządności i porządku demokratycznego, a które dotychczas dotknęły przede wszystkim wymiar sprawiedliwości.
Polski Plan Odbudowy i Odporności (KPO) obejmuje 56 inwestycji i 55 reform mających na celu wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. Łączna kwota środków Unii Europejskiej dla Polski na realizację planu wynosi 59,8 mld euro, z czego 25,27 mld euro w formie dotacji, a 34,54 mld euro w formie pożyczek.
Sytuacja najbardziej dotknięta jest częścią D planu, która dotyczy opieki zdrowotnej. Pod tym względem 98% inwestycji jest zagrożonych. „Całkowity koszt to 19,3 miliarda złotych[4,5 milliards d’euros]»– oznajmił pan Kościańczuk PAPKA.
Kościjańczuk uważa, że plan wymaga przeglądu, choć proces przygotowania przeglądu i zatwierdzenia zmian przez Brukselę może potrwać kilka miesięcy.
Propozycja przeglądu jest obecnie przygotowywana przez Ministerstwo Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej, ma zostać sfinalizowana i przedstawiona premierowi Donaldowi Tuskowi przed końcem miesiąca – powiedziała minister Katarzyna Pieczyńska Nalic.
„Będzie jasna definicja […] Co zmieniamy, jakie inwestycje warto nieco zmodyfikować, aby były rozsądniejsze na rok 2026, a jakie inwestycje nie mają sensu »Wyjaśniła.
Zapytany o możliwe spory między rządem a Brukselą co do kształtu znowelizowanego planu, Piotr Maciej Kaczyński, ekspert europejski Fundacji Bronisława Jeremka, powiedział, że wierzy, że Warszawa osiągnie porozumienie z Komisją.
Albo zostaną wprowadzone zmiany w harmonogramie realizacji projektu, jeśli więcej krajów będzie miało trudności z terminowym wydatkowaniem pieniędzy, albo wprowadzone zostaną zmiany w konkretnych projektach w polskim planie naprawy, tak aby kwalifikowały się do refinansowania przez UE, Kaczyński powiedział Euractiv. .
Pozostaję optymistą, że pieniądze europejskich podatników nie zostaną zmarnowane. Pod tym względem Polska zawsze była wzorem do naśladowania.on dodał.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy