W grudniu 2002 r. była gotowa przystąpić do Unii Europejskiej [UE]Polska ogłosiła zakup za 3,5 miliarda dolarów 48 myśliwców bombardujących F-16 Block 50/52 od amerykańskiego producenta Lockheed-Martin, które mają zastąpić produkowane w ZSRR MiG-21. Mirage 2000-5 firmy Dassault Aviation i Gripen firmy Saab. Wywołało to ożywioną kontrowersję, w której prezydent Chirac skrytykował tę decyzję jako niedyplomatyczną i podporządkowanie się Warszawie stanowisku Waszyngtonu.
Dwadzieścia lat później Polskie Siły Powietrzne zamierzają zmodernizować swoje 48 F-16 Block 50/52 do standardu Block 70/72 „Viper”. Oznacza to radzenie sobie ze starzeniem się produktów i zapewnienie im zaawansowanej łączności, w tym radaru AESA, o którym mowa w załączniku 16. [à antenne active] APG-83 SABR, widok na środkowy cokół [affichage de suivi de terrain] I nowy komputer służbowy.
Ta tymczasowa modernizacja tych F-16 będzie dla Polskich Sił Powietrznych bardzo kosztowna. W rzeczywistości Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego stwierdziła w opinii wydanej 23 października, że Kongres powinien przyjąć ten środek [DSCA]Osoba odpowiedzialna za eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego podała szacunkową kwotę 7,3 miliarda euro. [soit un peu plus de 6,5 milliards d’euros].
„Proponowana sprzedaż umożliwi Polsce dostosowanie i modernizację istniejących samolotów F-16 do nowej konfiguracji Viper. Modernizacja F-16 Viper w połowie okresu eksploatacji [MLU] „Wzmocni polskie zdolności w zakresie obrony powietrznej i obserwacji, wesprze bezpieczeństwo narodowe oraz wzmocni polską obronność i wkład do NATO” – uzasadniała swoją opinię DSCA.
Przypominamy, że wycofując ze służby część swoich MiG-29 Fulcrum i chcąc zrobić to samo z „monterem” Su-22 do 2025 roku, Polska planuje wystawić dziesięć eskadr myśliwskich. Wymaga to 160 nowoczesnych myśliwców.
W związku z tym ogłoszono zamówienie na 32 samoloty F-35A „Husarz” firmie Lockheed-Martin i na 48 samolotów F/A-50 „Golden Eagle” południowokoreańskiemu producentowi KAI. Dodatkowo planuje zakupić od Boeinga 32 dodatkowe myśliwce, być może F-15EX Eagle II, a rozmowy z amerykańskim producentem trwają.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE