Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska ma wielkie marzenia

Polska ma wielkie marzenia

Na początku września 5000 przywódców politycznych i gospodarczych z całej Europy Wschodniej i Środkowej spotkało się w południowo-wschodniej Polsce na 29. sesji.H Rycina Forum Ekonomicznego Krynicy, uzdrowiska i ośrodka narciarskiego z dekoracją pocztówkową. Jego gwiazdorskim gościem był niewątpliwie premier Mateusz Morawiecki „Człowiek roku” Przez organizatorów imprezy.

„Możemy mieć nadzieję, że za czternaście lat będziemy na poziomie Hiszpanii czy Francji pod względem PKB na mieszkańca. Jesteśmy coraz bliżej G20, bo jesteśmy w G22H miejsce. „Wkrótce podbijemy Tajwan” Jego konferencję zainaugurował były liberalny bankier inwestycyjny, który dwa lata temu dołączył do ultrakonserwatywnego rządu rządzącej od 2015 roku partii Prawo i Sprawiedliwość.

Nieograniczona wydajność

Jeżeli tego typu obietnice są częste w trakcie kampanii wyborczej – wybory do organów legislacyjnych zaplanowano na 13 października – wydaje się, że wszyscy traktują je poważnie, gdyż wyniki polskiej gospodarki wydają się nie mieć granic.

Vincent Valcoz, dyrektor Regionalnego Biura Gospodarczego na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie Ambasady Francji w Polsce, wymienia wskaźniki, które pozwalają mierzyć ten sukces. W 2004 r. dochód na mieszkańca stanowił zaledwie 40% średniej europejskiej. Obecnie osiąga 70% i wynosi 29 548 euro rocznie. Polska w ciągu piętnastu lat była jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie doświadczył recesji, także po kryzysie z 2008 r. Wręcz przeciwnie, polski wzrost gospodarczy utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, aż do 5% w 2018 r.Potwierdza.

Komisja Europejska spodziewa się nieznacznego spadku w 2019 r., przy wzroście PKB o 4,4%. Poziom ten pozostaje jednak jednym z najwyższych w Europie, przy wzroście nie przekraczającym średnio 1,5% w całej UE i zaledwie 1% w 19 krajach strefy euro.

Paradygmat zmiany gospodarczej

Do tego historycznie niska stopa bezrobocia sięgnęła 3,8% – w porównaniu z ok. 6,3% w Unii Europejskiej – a deficyt publiczny ustabilizował się na poziomie 1,6% PKB, a dług publiczny spadł do niecałych 50% majątku narodowego.

READ  ID Logistics: Nowe partnerstwo pomiędzy LPP, wiodącym europejskim producentem odzieży gotowej, a ID Logistics

„Te wyniki czynią z Polski jeden z krajów byłego bloku wschodniego, który pomyślnie zakończył transformację gospodarczą bliższą zachodnim standardom”. Frédéric Petit, MP 7, podsumowujeH Okręg wyborczy Francuzów założony poza granicami Francji zadomowił się w Polsce około dwudziestu lat temu.

Ten wymuszony marsz w kierunku gospodarki rynkowej, który rozpoczął się w 1989 r. wraz z upadkiem reżimu komunistycznego, został okupiony przez Polaków wielkim wysiłkiem, zwłaszcza za rządów Jerzego Buzka (1997-2001). Oznaczało to początek szeregu reform, w szczególności reform emerytalnych, które były społecznie trudne, ale konieczne, aby przygotować kraj do wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Integracja europejska motorem polskiego sukcesu

„Integracja europejska była i nadal będzie potężnym motorem polskiego sukcesu”. Vincent Valcoz kontynuuje. Nieoczekiwany dochód z tzw. funduszy strukturalnych przyznanych przez Brukselę – kwota, która na lata 2014-2020 stanowiłaby 86 miliardów euro – znacząco umożliwił Polsce modernizację sieci infrastruktury. Kraj ten od kilku lat jest głównym beneficjentem środków polityki spójności.

Związek zapewnił także punkt odniesienia i zaufanie inwestorom zagranicznym – przede wszystkim niemieckim, ale także francuskim – którym od lat 90. XX w. udało się masowo zadomowić się w tym kraju dzięki wykwalifikowanej i niedrogiej sile roboczej oraz rynkowi pracy. 40 milionów ludzi chce po prostu konsumować.

Maciej Witacki, lat 52, należy do pokolenia SZ – kto szczeście„Szczęście” i „dobrobyt” po polsku – którzy w pełni wykorzystali ten ruch. Z dyplomem inżyniera przybył do Francji w 1995 roku, aby ukończyć naukę w Ecole Centrale w Paryżu, a dwa lata później wrócił do Polski. Mając 39 lat, stoi obecnie na czele rady nadzorczej Orange Polska, a także organizacji pracodawców Lewiatan – polskiego Medef. „Koniec komunizmu otworzył okno możliwości, w którym wszystko wydawało się możliwe. Dziś wzrost gospodarczy nadal istnieje, ale sprawy są bardziej skomplikowane. „ On tłumaczy.

READ  ID Logistics przejmuje polską firmę Spedimex » Biuletyn Gospodarczo-Polityczny PACA

Ponieważ wyzwań, którym należy stawić czoła, jest wiele, od malejących oszczędności po trudną mobilność w górę w gospodarce wciąż w dużej mierze zależnej od tradycyjnych sektorów – górnictwa, hutnictwa, stoczni i rolnictwa. Nie zapominając o kwestii demograficznej: „W ciągu ostatnich 15 lat kraj stracił dwa miliony pracowników za granicą i musi stawić czoła masowemu napływowi Ukraińców, aby uzupełnić ten deficyt” – dodał. Potwierdza to Zygmunt Berdichowski, prezes założyciel Krynickiego Forum. Jeżeli ta masowa migracja nie zostanie zatrzymana, Polska nie będzie miała szans na zamknięcie luki rozwojowej w stosunku do Zachodu. »

Hojna redystrybucja społeczna

Obecny rząd rozwiązał ten problem, zwalniając pracowników poniżej 26 roku życia z podatków w nadziei na ograniczenie imigracji. Umiejętnie wykorzystując dobrodziejstwa sprzyjającej sytuacji ekonomicznej, zwiększył także działania socjalne na rzecz emerytów i rodzin. Ta hojna dystrybucja w dużej mierze wyjaśnia ich popularność, szczególnie na wsi i w średnich miastach.

Badania opinii publicznej to potwierdzają: niedawne duże zwycięstwo PiS w majowych wyborach europejskich otwiera drogę do wyborów legislacyjnych w październiku. Gdyby scenariusz się zmaterializował, partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby swobodę kontynuowania kontrowersyjnych reform w zakresie wymiaru sprawiedliwości, polityki imigracyjnej czy energetycznej i ugruntowała pozycję Polski jako potężnego państwa w regionie, które stara się narzucić swoją politykę. „Konserwatywna rewolucja” Do reszty Europy.