Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska krytykuje film na granicy z Białorusią, który był pokazywany w Wenecji

Polska krytykuje film na granicy z Białorusią, który był pokazywany w Wenecji

WARSZAWA, Polska – Wyższy rangą członek konserwatywnego rządu Polski skrytykował pokazany we wtorek na Festiwalu Filmowym w Wenecji film przedstawiający katastrofę humanitarną, która dotknęła migrantów na granicy Polski z Białorusią.

„Zielona granica” polskiej reżyserki Agnieszki Holland rzuca światło na kryzys migracyjny, który wybuchł dwa lata temu na granicach Białorusi z krajami Unii Europejskiej, Polską, Litwą i Łotwą. Film brał udział w festiwalu.

Skrajnie prawicowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skrytykował film, porównując go do nazistowskiej propagandy.

Jak podaje festiwalowy opis, film przedstawia tragedię rozgrywającą się na „zielonej granicy” bagien i lasów, opowiadając historie polskiego działacza, młodego polskiego funkcjonariusza straży granicznej i syryjskiej rodziny.

Pani Holland skrytykowała bezlitosne traktowanie przez polski rząd uchodźców i migrantów, co znalazło odzwierciedlenie w filmie.

W 2021 roku białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko zwabiał na Białoruś lotami i wizami migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz wysyłał ich do krajów UE. W niektórych przypadkach białoruscy strażnicy wywierali na nich presję, aby przekroczyli granicę.

Polska oskarżyła Łukaszenkę, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina, o próbę siania niezgody w regionie. W wielu przypadkach polska straż graniczna zawracała migrantów lub odmawiała im azylu. Latem 2021 r. migranci utknęli na ziemi niczyjej między Polską a Białorusią, gdzie odmówiono im wszelkiej pomocy humanitarnej i medycznej.

Aktywiści twierdzą, że na granicy zginęło kilkudziesięciu migrantów.

Film zadebiutuje w Polsce 22 września.

Pani Hollande należała do liberalnych Polaków, którzy potępiali sposób, w jaki polskie władze traktowały migrantów. Choć Białoruś jest winna wykorzystywania migrantów jako pionków w grze geopolitycznej, krytycy ci argumentują, że demokracja taka jak Polska powinna była pozwolić im na ubieganie się o azyl na mocy prawa międzynarodowego.