Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, konkurencyjny rynek otwarty na dojrzałe firmy eksportowe

Polska, konkurencyjny rynek otwarty na dojrzałe firmy eksportowe

Przedsiębiorcy, pomyślcie o Europie Wschodniej! Do Polski! Tak naprawdę europejskie pieniądze, inwestycje zagraniczne i rosnąca konsumpcja to klucz do imponującego wzrostu polskiej gospodarki. W tym kontekście francuskie MŚP mają do odegrania ważną rolę, pod warunkiem, że mają świadomość, że wkraczają na dojrzały i konkurencyjny rynek, jak wyjaśnił Michel Lodolo, dyrektor krajowy Business France.

Jaka jest dziś sytuacja gospodarcza w Polsce?

Polska to przede wszystkim rynek liczący 38 milionów mieszkańców, napędzany trzema czynnikami wzrostu.

Flaga Unii Europejskiej

Pierwszym czynnikiem są pieniądze europejskie. Na lata 2014–2020 Unia uruchomiła 82,5 miliarda euro z funduszy strukturalnych, do czego trzeba dodać ponad 32 miliardy euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Drugim czynnikiem wzrostu są inwestycje zagraniczne. Od 2004 r. stanowi to 170 miliardów euro, z czego 21 miliardów trafia do Francji. Inwestycje te stanowią 8,5% możliwości zatrudnienia w kraju i 1,5% w przypadku samych inwestycji francuskich.

Wreszcie, spożycie gospodarstw domowych jest znaczące i rośnie średnio o 3,5% rocznie.

Schemat wzrostu

Kraj odnotowuje dość wysokie tempo wzrostu: na 2017 rok prognoza wynosi 3,5%. Stopa bezrobocia spadła z ponad 10% w 2012 r. do niecałych 4,5% obecnie. W 2012 r. płaca minimalna wynosiła 380 euro, obecnie wynosi 510 euro, przy średniej pensji brutto wynoszącej 1000 euro. Niska stopa bezrobocia stwarza napięcia w zakresie zatrudnienia, a Polska przyjmuje 1,5 miliona Ukraińców. Polski eksport wzmocnił się i jest obecnie wyższy od importu, 184 miliardy dolarów wobec 179 miliardów dolarów. Niemcy pozostają zdecydowanie głównym importerem i eksporterem z około 25% handlu. Francja jest 4H Klient pochodzi z Polski i 6H dostawca.

Jakie są główne sektory wzrostu francuskich firm?

Parkowanie 1

Przemysł, wytwarzający prawie jedną trzecią PKB, jest ważnym ośrodkiem. Branża motoryzacyjna czerpie korzyści ze swojej silnej pozycji na arenie międzynarodowej z licznymi producentami (General Motors, Volkswagen, Toyota, Fiat, Volvo, Mercedes, MAN, Solaris) i dostawcami sprzętu (Valeo, Faurecia, Goodyear, Michelin, Hutchinson, Bridgestone). W sektorze działa ponad 1000 firm, w tym 300 z udziałem kapitału zagranicznego.

Aeronautyka Pictou

Centrum lotnicze zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części kraju i stanowi także ważny ośrodek przemysłowy, w którym działają wszyscy główni producenci samolotów i silników, łącznie ponad 250 firm. Sektor ten opiera się w szczególności na produkcji samolotów i helikopterów oraz produkcji ich podzespołów.

READ  Kalendarz ekonomiczny: nacisk na przeprojektowanie ADP Raport o zatrudnieniu

Występuje również silna obecność przemysłu mechanicznego i niekoniecznie chodzi tu o delokalizację. Posiadamy przykłady części wysyłanych z Francji do produkcji, które wracają do Francji w celu poddania obróbce powierzchniowej i które wracają do Polski; Logistyka nie jest bardzo droga.

Sektor ochrony środowiska również się rozwija, a kraj zaczyna stawać się nieco bardziej ekologiczny. Ma potrzeby w zakresie odkażania, przetwarzania odpadów, sortowania optycznego, usuwania osadów, uzdatniania wody itp.
Pozostałe dwa główne sektory to transport i rolnictwo, które potrzebuje na przykład pasz dla zwierząt, maszyn rolniczych lub sprzętu rolniczego. Nie możemy też zapomnieć o wszystkim, co dotyczy zaawansowanych technologii, zwłaszcza sprzedaży oprogramowania.

Ale czy te rynki są naprawdę dostępne dla francuskich MŚP?