Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska/Energetyka: Zapytanie ofertowe w sprawie sprzedaży aktywów koncernu naftowego Lodoss spółce Saudi Aramco i węgierskiemu MOL – 30.01.2024 o godz. 17:35.

Polska prokuratura ogłosiła we wtorek, że wszczyna śledztwo w sprawie sprzedaży aktywów kontrolowanego przez państwo polskiego konglomeratu Lotos saudyjskim gigantom naftowym Saudi Aramco i węgierskiemu MOL po „rażąco zaniżonych cenach”.

Zapowiadano wówczas odsprzedaż pakietu Lotosu w 2022 roku, jako niezbędną do spełnienia unijnych wymogów antymonopolowych łączących grupę z kontrolowanym przez państwo lokalnym koncernem naftowym Arlen.

Fuzja z Lodoss była częścią szerszego planu ówczesnej populistycznej władzy nacjonalistycznej, mającego na celu uczynienie Orlanu instytucją wystarczająco potężną, aby konkurować na arenie międzynarodowej.

Orlen, będący obecnie w 49,9% własnością państwa, uznawany jest w Polsce za grupę strategiczną.

„Zdecydowanie zaniżona sprzedaż” akcji Lotosu, „saudyjska spółka Saudi Aramco posiada 30% udziałów w rafinerii w Gdańsku, co wyrządziła Arlenowi duże szkody materialne na nieokreśloną kwotę, ale nie mniej niż 4 miliardy złotych” (915 mln euro ), prokuratura – czytamy w komunikacie prasowym.

W wyniku fuzji Saudi Aramco objęło 30% udziałów w rafinerii Lotos w Gdańsku (Północ), natomiast MOL kupił od grupy ponad 400 stacji paliw w Polsce.

Doniesienia medialne wskazują na brak ponad siedmiu miliardów złotych.

„Straciliśmy miliardy, straciliśmy ważny element suwerenności w największym koncernie naftowym” – powiedział we wtorek nowy premier Polski Donald Tusk.

Powiedział, że poprzedni reżim populistycznej nacjonalistycznej partii BIS „dał Arabii Saudyjskiej pieniądze i władzę przy współpracy Viktora Orbána, polityka przyjaznego Putinowi”. Pożałował tego.

„Jest zbyt wcześnie, aby określić, czy niezbędne warunki prawne (…) zostały już spełnione” – stwierdził we wtorek zapytany przez reporterów o odwołanie fuzji.

Prokuratura w swoim komunikacie zauważyła, że ​​„ryzyko niekontrolowanej sprzedaży akcji kontrolowanych przez Saudi Aramco (dalej przyp. red.) bez zgody Gabinetu Ministrów stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Prokuratura Okręgowa Czarny podejrzewa przypadki „nadużycia władzy i zaniedbania obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych”, głównie ze strony kierownictwa grupy, z wyłączeniem polityków – powiedziała AFP rzeczniczka prokuratury Monika Micikowska w tym mieście w centralnej Polsce. Siedziba mieści się w Orlanie.

READ  Polska: Największa na świecie platforma lodowa ponownie otwarta w Jakobane