Komisja Europejska upoważniła Polskę do renegocjacji umowy z firmą Pfizer na dostawę szczepionek przeciwko Covid-19. To bezprecedensowy ruch, ponieważ administracja UE od dawna sprzeciwia się państwom członkowskim przed zmianą warunków unijnego traktatu.
W rzeczywistości Komisja nie opowiada się jeszcze za zezwoleniem państwom członkowskim na zmianę umów dotyczących warunków dostarczania szczepionek przez producentów. Ponieważ UE zawiera umowy w imieniu wszystkich państw członkowskich, tylko Bruksela ma władzę negocjowania z producentami w celu ich zmiany.
Minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał o złagodzeniu warunków kontraktów na szczepionki z Pierrem Delsaux, szefem Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowia (HERA). „Otrzymaliśmy zapewnienie, że tak [HERA] Zrozumieć stanowisko Polski i naszą wyjątkową sytuację mającą wpływ na realizację kontraktów na zakup szczepionek przeciwko Covid-19.Powiedział, krok Dziennik Gazeta Prawna (DGB).
Według dziennika prawniczego jednym z powodów, dla których Polska chce negocjować nowe warunki dostaw, są finanse MZD. Do 2023 roku szczepionki były finansowane z budżetu państwa. Odtąd koszty ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). NFZ nie ma na ten cel 10 mld zł (2,14 mld euro), az pewnych względów prawnych koszty nie mogą być pokryte z jego środków rezerwowych.
Jednak głównym powodem, dla którego Polska uzasadniała potrzebę renegocjacji umowy z Pfizerem, było przyjęcie na Ukrainie milionów uchodźców uciekających przed wojną. Na dzień 24 lutego 2022 r. granicę ukraińsko-polską przekroczyło około 10,1 mln osób, przez co Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj członkowski (większość z nich wróciła na Ukrainę).
Od zeszłego roku polski rząd stara się zmienić warunki umowy z Pfizerem.
Polska powołała się na klauzulę siły wyższej w umowie z Pfizerem „Bez powodu” Aby się spierać, urzędnik Komisji Europejskiej powiedział agencji Reuters w maju 2022 r. Urzędnik dodał, że wojna na Ukrainie nie zmieniła polskich wymagań dotyczących szczepień. „Poza tym, że teraz musi szczepić uchodźców. »
W kwietniu rzecznik administracji UE powiedział dziennikarzom, że państwa członkowskie są związane zobowiązaniami traktatowymi, ale Bruksela stara się to ułatwić. „Praktyczne rozwiązanie”. Zmiana statusu i decyzja o zezwoleniu poszczególnym państwom członkowskim na samodzielne negocjacje z producentem to krok „bezprecedensowy”, codzienny MZD.
Wśród malejącego zainteresowania szczepionkami przeciwko Covid-19, jak donosi DGP, inne kraje również są niechętne. Estonia, Słowacja i Czechy należą do krajów o dużych zapasach szczepionek i chcą uniknąć płacenia za duże nowe dostawy.
Komisja prowadzi rozmowy z producentami szczepionek w celu dostosowania dostaw do potrzeb państw członkowskich. Europejskie źródło powiedziało gazecie, że nie jest jeszcze jasne, kiedy strony osiągną porozumienie MZD. Źródło dodało, że jednym z powodów opóźnienia było oczekiwanie przez komisję na wynik negocjacji między Polską a firmą farmaceutyczną Pfizer.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE