Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska chce do 2043 roku wybudować sześć elektrowni jądrowych

Polska chce do 2043 roku wybudować sześć elektrowni jądrowych

Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, polski rząd przyjął strategię na najbliższe dziesięciolecia, która zakłada całkowitą rezygnację z węgla i budowę sześciu elektrowni jądrowych.

reklama

Jeśli większość Polaków kojarzy elektrownie z filmów, to katastrofa w Czarnobylu pozostaje w pamięci wszystkich, a kraj jako jeden z nielicznych w Europie nie posiada reaktora jądrowego.

Choć niektóre kraje europejskie zobowiązały się do wycofywania energii jądrowej, Polska chce zrobić odwrotnie.

Wspieraj rozwój gospodarczy

"Stale potrzebujemy nowych źródeł energii" Zbigniew Griglas, Minister Aktywów Publicznych, potwierdził przed dodaniem: „Potrzebujemy nowych elektrowni, aby zapewnić energię elektryczną dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarce”.

Polski rząd nie zamierza całkowicie rezygnować z elektrowni węglowych. Oraz jego orzeczenie, że energie odnawialne są niewystarczające, aby pokryć potrzeby gospodarki, Planuje budowę cywilnej energetyki jądrowej.

„Robimy coś bardzo ważnego dla Europy: dbamy o środowisko i utrzymujemy bezpieczeństwo dostaw energii”. – powiedział Grzegorz Tobyszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego i polski specjalista ds. energetyki.

Ze swojej strony Prezydent RP Andrzej Duda powiedział podczas wiecu: „To walka o klimat i czyste powietrze. Musimy dokonać zmian w naszej energetyce: potrzebujemy energii w większym stopniu opartej na gazie, prawdopodobnie będziemy też budować elektrownie jądrowe”. Potwierdził.

Partnerstwa międzynarodowe

Polska nie zrobi tego sama. Francuz Albo Amerykanie przyniosą im swoje umiejętności w tej dziedzinie.

„Myślę, że możemy się spodziewać, że decyzje zostaną podjęte na początku tego roku”. – powiedział w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. „Negocjacje trwają i nie będę ponosić odpowiedzialności, jeśli wyznaczycie Państwo preferowanego przez nas partnera, ponieważ dyskusje dotyczą bardzo dużych kwot”. On wskazał.

Zdaniem rządu, energia jądrowa będzie docelowo stanowić 20% miksu energetycznego Polski. "Za dwadzieścia lat" Piotr Naimski, Pełnomocnik Stanu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, potwierdził: „Chcemy mieć od 6 do 9 gigawatów energii jądrowej, co oznacza, że ​​zbudujemy sześć reaktorów w różnych regionach Polski”.

Początkowo 25–30 miliardów euro

Nie wiadomo jeszcze, gdzie zbudowano pierwszy polski reaktor. „Obecnie trwają rozmowy w sprawie ustalenia miejsca budowy pierwszej elektrowni jądrowej i będzie ona zlokalizowana na wybrzeżu Morza Bałtyckiego: rozważane są dwie lokalizacje na zachód od Gdańska”. Paweł Gajda z Katedry Energii Jądrowej przy ulUniwersytet AGH.

READ  Masdar i Talleri Energia wzmacniają swój portfel inwestycyjny w Polsce

Trudno oszacować koszt budowy tej infrastruktury, gdyż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Rząd początkowo proponuje przeznaczyć na ten cel od 25 do 30 miliardów euro.

„Nasze zasoby finansowe pozwalają nam budować elektrownie jądrowe w Polsce.” – powiedział w publicznym wystąpieniu Piotr Nameskylors.

O budowie elektrowni jądrowych w Polsce mówi się już od ponad trzydziestu lat. W obliczu wyzwań klimatycznych i zewnętrznych nacisków politycznych obecny rząd wydaje się chcieć przejść od słów do czynów.