WARSZAWA, Polska – W niedzielę Polska była oburzona błędem w poście w mediach społecznościowych autorstwa szefa Komisji Europejskiej, który błędnie określił obóz zagłady Auschwitz jako „Polskę”.
Film Ursuli van der Leyen w sieci społecznościowej X został później poprawiony, aby odnosił się do Auschwitz jako nazistowskiego niemieckiego obozu zagłady.
Na nagraniu on i komisarze UE złożyli hołd ofiarom Shoah w sobotę, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Napisali na papierze nazwiska niektórych ofiar i odczytali je na głos. Uwzględniono miejsce i datę ich urodzin i śmierci. W oryginalnym przesłaniu obok słowa Auschwitz wpisano słowo „Polska”.
Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand nie odpowiadał na SMS-y i telefony przed publikacją tego artykułu.
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski napisał w X: „Odnosząc się do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, należy zauważyć, że powstał on pod okupacją niemiecką”.
Dodał, że „informacje publikowane na portalach społecznościowych Komisji Europejskiej zostaną wyjaśnione”.
Grupa ocalałych z Holokaustu oraz polscy urzędnicy zorganizowali w sobotę w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau skromną uroczystość z okazji 79. rocznicy wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie spod Czerwonego Krzyża w dniu 17 stycznia 1945 r. Wspomnienie smutku.
Od 1940 r. naziści wykorzystywali dawny austriacki obóz wojskowy w południowym mieście Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. włączyli sąsiedni teren Birkenau, wraz z komorami gazowymi i krematoriami, jako miejsce masowej eksterminacji, głównie europejskich Żydów.
Aż do jego wyzwolenia w Auschwitz-Birkenau zginęło 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. W tym okresie Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką i zginęło około 6 milionów obywateli, z czego połowa to Żydzi.
Naziści, którzy okupowali Polskę od 1939 do 1945 roku, po raz pierwszy wykorzystali dawne austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. dobudowano w Birkenau drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji Żydów.
Polska zakazuje osobom fałszywie oskarżającym Polskę o zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy na ziemi polskiej.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu