WARSZAWA (Reuters) – Dla 63-letniego Marka Kaszwiaka nie ma lepszego sposobu na spędzenie piątkowego wieczoru niż obejrzenie filmu, jazda na rowerze i jednoczesne zrobienie czegoś dobrego dla planety.
„Uczymy się funkcjonować w nowym świecie” – powiedział agencji Reuters, jadąc na rowerze stacjonarnym, jednym okiem wpatrując się w ekran wyświetlający generowany przez niego ładunek, aby wyświetlić film w warszawskim Central Parku na Polu Mokotowskim.
„Ważne jest, aby znaleźć sposób, aby nadal pomagać naszej planecie”.
Zarejestruj się teraz i uzyskaj bezpłatny, nieograniczony dostęp do Reuters.com
Był jednym z kilkudziesięciu Polaków, którzy przybyli na to wydarzenie, aby obejrzeć film „Na noże”. Rząd rowerów ustawiony jest za składanymi krzesłami przed dużym ekranem w pogodną letnią noc w stolicy Polski.
Rowery były podłączone do generatora, który zapewniał co najmniej 50% mocy potrzebnej do projekcji filmu.
Inicjatywa jest częścią cyklu stworzonego przez firmę usługową Impel, która tego lata objechała polskie miasta, a jej celem jest zachęcenie Polaków do myślenia o bardziej ekologicznym stylu życia.
„Negatywny wpływ przedsiębiorstw… jest odczuwalny każdego dnia. Zima bez śniegu, ulewnych opadów i wysokich temperatur. „Nie musimy już wyjaśniać, czym jest globalne ocieplenie, odczuwamy je na co dzień” – mówi David Fricke, dyrektor ds. marketingu w Impel.
Wydarzenia te miały miejsce w okresie, gdy ceny energii przygotowywały się do wzrostu w całej Europie, a wielu Polaków zastanawia się, jak opłacić swoje rachunki.
Około 3,8 miliona ludzi w Polsce do ogrzewania wykorzystuje węgiel, a obecnie borykają się z niedoborami i rosnącymi cenami po tym, jak Polska i Unia Europejska nałożyły zakaz na rosyjski węgiel po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym.
Patricia Kowalkowska, lat 25, zabrała swojego chłopaka na film i stwierdziła, że spędza więcej czasu na myśleniu o sposobach ograniczenia zużycia energii.
„Zanim wsiadłam na rower, powiedziałam, że chcę, żeby ktoś naładował mi telefon” – powiedziała ze śmiechem.
Zarejestruj się teraz i uzyskaj bezpłatny, nieograniczony dostęp do Reuters.com
(Reportaż: Joanna Płosińska i Koba Steżecki; przygotowanie: Mohammed do arabskiego biuletynu) Redakcja: Ross Russell
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”