Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pojawienie się „małych bloków” w Europie Środkowo-Wschodniej

Pojawienie się „małych bloków” w Europie Środkowo-Wschodniej

czas czytania : 4 minuty

Polska Od czasu kryzysu finansowego w latach 2007-2008 przywódcy na całym świecie zaczęli uważnie przyglądać się polityce przemysłowej, zestawiając ją z gospodarkami całkowicie uzależnionymi od ekspansji sektora usług i spekulacji finansowych.

Zamiast tego IP koncentruje się na potrzebie danego kraju w zakresie utworzenia lub utrzymania określonej bazy przemysłowej poprzez formalne wysiłki strategiczne państwa mające na celu wspieranie rozwoju określonych części gospodarki, zwykle sektora produkcyjnego.

Polityka przemysłowa często obejmuje środki interwencyjne, często spotykane w krajach o gospodarce mieszanej, w których państwo odgrywa ważną rolę w promowaniu strukturalnej transformacji gospodarki. Zasadniczymi elementami własności intelektualnej jest rozwój różnych form infrastruktury, takich jak transport i łączność, ale przede wszystkim energia.

Na arenę wkracza nowy gigant

W Polsce kraj postawił na lidera branży rafinacji i handlu detalicznego Orlen. Aby zapewnić Orlinowi środki finansowe do pełnienia takiej roli, w minionym roku dokonano szeregu akwizycji.

Dzięki temu Orlin wspiął się na 208 pozycji na liście najpotężniejszych firm na świecie Fortune Global 500 i jest dziś uważany za 216. firmę na świecie pod względem obrotów. Ten ogromny skok na liście Fortune oznacza także, że Orlen jest jedną z pięciu najszybciej rozwijających się firm w rankingu.

Dzięki nowej pozycji premium w światowych rankingach marka Orlen zyskała globalny impuls, a firma zyskała także możliwość podejmowania nowych, kosztownych projektów w sektorze rafinacji ropy naftowej, gdzie duże inwestycje kosztują często setki milionów dolarów . Albo więcej.

W Stanach Zjednoczonych własność intelektualna jest wykorzystywana w dwóch dużych projektach kierowanych przez państwo, które, jak ma nadzieję administracja Bidena, przekształcą gospodarkę. Jedną z nich jest ustawa o chipach półprzewodnikowych, której celem jest przywrócenie produkcji chipów komputerowych z Tajwanu, Korei Południowej i Chin do Stanów Zjednoczonych.

Druga ustawa to Green Energy Inflation Reduction Act, która ma pomóc Stanom Zjednoczonym w stworzeniu krajowego przemysłu energii odnawialnej.

READ  Europa domaga się wycofania armii rosyjskiej z ukraińskich granic

W Polsce rząd doszedł do wniosku, że Europejski Zielony Ład zostanie utrzymany i że Polska musi przyspieszyć transformację energetyczną poprzez przejście z trybu uzależnienia kraju od węgla do gospodarki opartej na odnawialnych i energia nuklearna.

Orlin zapewnił sobie ważną rolę w budowie morskich farm wiatrowych i zwiększaniu wykorzystania technologii bioenergetycznych, ale jego udział w pełnym zaangażowaniu Polski w przyjęcie technologii nuklearnej jest kluczowy. ORLEN planuje do 2038 roku wybudować w kraju 79 małych reaktorów jądrowych.

Korporacje kontrolowane przez państwo w krajach postkomunistycznych

Jak kraje stają się bogate? Dróg do osiągnięcia bogactwa narodowego jest kilka i nie wszystkie rozwiązania są odpowiednie dla wszystkich krajów. W latach trzydziestych XIX wieku Francuz Alexis de Tocqueville podróżował po Ameryce i wychwalał małe firmy i ich znaczenie dla amerykańskiej gospodarki.

Inną drogę wybrała Korea Południowa, która w latach 60. XX w. wdrożyła politykę umożliwiającą dużym przedsiębiorstwom bardzo łatwe pozyskiwanie kredytów z banków. Tak narodziły się gigantyczne południowokoreańskie konglomeraty, czyli czebolPodobnie jak Hyundai i Samsung.

Polska, która powstała po upadku komunizmu w 1989 r., miała wiele podobieństw do Korei Południowej lat 60. XX wieku. Nie było dużych krajowych firm prywatnych, które byłyby w stanie konkurować z zachodnimi konkurentami. Nie było dużych krajowych firm prywatnych, które byłyby w stanie konkurować z zachodnimi konkurentami. Z tego powodu, choć od tego czasu przyjęły zasadę gospodarki mieszanej, przedsiębiorstwa publiczne odgrywają ważną rolę jako lokomotywa całej polskiej gospodarki.

Największy Orlen był także wykorzystywany przez kraj jako ważne narzędzie wsparcia społeczeństwa w trudnych okolicznościach, takich jak pandemia koronaawirusa w 2020 r., kryzys energetyczny wywołany przez Rosję jesienią 2021 r. czy wreszcie wysiłki Polski w zakresie przesyłania paliwa i pomoc humanitarna dla Ukrainy po inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r.

READ  Indeks NAHB US Housing Market Index jest znacznie niższy od oczekiwań

Ważne inwestycje dla przemysłu produkcyjnego

Rozbudowa kompleksu oliwinów w Bücku to kolejna, kluczowa dla polityki przemysłowej Polski inwestycja w Orlinie. Budowana tam nowa infrastruktura jest największą inwestycją w europejskim przemyśle petrochemicznym od 20 lat i zwiększy produktywność oraz jakość produkcji w Polsce części samochodowych, komponentów do sprzętu AGD oraz różnego rodzaju wyrobów elektronicznych i medycznych.

Wreszcie pozostaje kwestia ekspansji na rynki zagraniczne. Biorąc pod uwagę nowo odkrytą siłę finansową i status „pierwszego czebolu” w Europie Środkowo-Wschodniej, Orlen dąży do zwiększania udziału w przychodach generowanych za granicą. Kilka tygodni temu spółka ogłosiła, że ​​kupi 266 stacji benzynowych Turmöl w Austrii, co da jej 10% udziału w rynku w kraju.

Orlin posiada już 3156 stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Litwie i Węgrzech.

Pewne jest, że rządy innych dużych państw Europy Środkowej, takich jak Węgry, Czechy czy Rumunia, z dużym zainteresowaniem śledzą ekspansję Orlenu. Jeżeli spółkę uda się z sukcesem wykorzystać do realizacji strategii polityki przemysłowej Polski, region będzie skłonny pójść jej śladem.

Kryzys finansowy lat 2007-2008 zabił model neoliberalny. Pandemia 2020 zdaje się utwierdzić w przekonaniu, że będzie to dekada polityki przemysłowej, a w Europie Środkowo-Wschodniej prym wiedzie Orlin.