Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po wybuchu choroby Ojeszkyego w stadzie świń uregulowano ruchy zwierząt

Po wybuchu choroby Ojeszkyego w stadzie świń uregulowano ruchy zwierząt

Ostra, gorączkowa choroba wirusowa, która atakuje głównie świnie. U innych ssaków (bydło, małe przeżuwacze, koty, psy i gryzonie) zajęcie ośrodkowego układu nerwowego charakteryzuje się szybkim postępem prowadzącym do śmierci. Choroba ta nie jest niebezpieczna dla ludzi.

Po ogłoszeniu zakażenia w Muscoldé Regionalna Dyrekcja ds. Ochrony Populacji Pirenejów Atlantyckich wydała 2 lutego dekret regionalny regulujący przemieszczanie świń w prowincji.

Zabrania się w szczególności jakiegokolwiek przemieszczania futer, świń i dzików pochodzących z gospodarstw lub miejsc odosobnienia znajdujących się w promieniu 2 km od wyznaczonego obszaru ogniska (w gminach Moscolodi i Pajul) i/lub epidemiologicznie związanych z chorobą . Wybuch.

Korytarz zwierząt

W drodze wyjątku dopuszczalne jest przemieszczanie zwierząt na podstawie zezwolenia wydanego przez DDPP 64, pod warunkiem przejścia przez lekarza weterynarii badań lekarskich z wynikiem pozytywnym.

Objawy choroby Ojeszky'ego to: gorączka, wymioty, zaburzenia motoryczne, a u tuczników kaszel i katar. Kiedy ciężarne świnie są dotknięte chorobą, często poronają lub rodzą zmumifikowane płody. Zdarza się również, że u zakażonych świń infekcja nie jest widoczna.

READ  Dlaczego powinieneś wyłączyć funkcję drzemki w budziku?