Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po udanym starcie Artemis dzieli się oszałamiającym strzałem, by wylądować

Po udanym starcie Artemis dzieli się oszałamiającym strzałem, by wylądować

Artemida musi sprowadzić ludzi na powierzchnię Księżyca

Podpis: Wspaniały widok Ziemi uchwycony przez kamery Oriona. źródło: NASATV

W ciemności nocy niebo nad Florydą rozjaśniło się w środę rano, 16 listopada, kiedy Artemis, najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek, wystartowała, uwalniając nieco ponad 4000 ton ciągu, aby się rozerwać. Centralna wyrzutnia na Florydzie.

To historyczne wydarzenie oznacza początek nowej ery dla NASA, która powinna pozwolić jej na powrót ludzi na Księżyc po raz pierwszy od ostatniej misji Apollo w 1972 roku.

Kiedy Artemis dotarła w kosmos, kapsuła Orion, znajdująca się na szczycie rakiety SLS (Space Launch System), rozdzieliła się, aby samodzielnie kontynuować podróż na Księżyc.

Dziewięć godzin po starcie, gdy znajdowała się ponad 90 000 km od Ziemi, sonda Orion podzieliła się swoimi pierwszymi widokami niebieskiej planety, pierwszymi od 50 lat.

Kapsuła Orion to statek kosmiczny NASA przeznaczony do przenoszenia 4-osobowej załogi astronautów poza niską orbitę okołoziemską. Na tę misję testową Artemis 1 Orion zabiera ze sobą manekiny wypchane czujnikami, aby zebrać jak najwięcej danych i informacji przed kolejnymi misjami.

Oczekuje się, że ten lot testowy zajmie 25 dni i zabierze Oriona wokół Księżyca w podróż o długości prawie 2 milionów kilometrów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Orion ma powrócić na Ziemię 11 grudnia i wylądować na Oceanie Spokojnym w pobliżu San Diego w Kalifornii, korzystając z Eleven Parachute Braking System.

>> Do przeczytania także: Wideo: Artemis 1 wreszcie wystartował!)

Długa podróż na księżyc

Podpis: Artemis wystartował bez żadnych problemów. Źródło: Telewizja NASA / You Tube

Dwie godziny po starcie sonda Orion znalazła się na orbicie, a sześć godzin później wykonała korektę kursu, co było ważnym krokiem w utrzymaniu kursu na Księżyc.

READ  Niesamowita Mgławica Oriona widziana przez Teleskop Jamesa Webba

21 listopada Orion powinien zbliżyć się do powierzchni Księżyca na wysokości 96 km, a następnie 25 listopada wejdzie na odległą orbitę wsteczną wokół Księżyca.

Sonda Orion jest wyposażona w 16 kamer, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby uchwycić migawki z jej podróży wokół Księżyca pod różnymi kątami. W środę, w dniu startu, pierwsze zdjęcie z wnętrza kapsuły pokazało jednego z modeli w kombinezonie ratunkowym.

Podczas całej podróży, która zabierze go dalej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny przeznaczony do lotów załogowych, inżynierowie NASA będą ściśle monitorować osiągi Oriona. Ocenią, czy wszystko działa prawidłowo, aby pomieścić pierwszą misję z ludzką załogą, obecnie zaplanowaną na 2024 rok.

Artemis 1 jest pierwszą z długiej serii misji, które mają pomóc NASA w osiągnięciu celu, jakim jest powrót mężczyzn i kobiet na Księżyc. Artemis 2 powinien podążać identycznym kursem jak Artemis 1, ale tym razem z prawdziwą załogą na pokładzie. Lądowanie na Księżycu podczas misji Artemis 3 jest obecnie zaplanowane i powinno nastąpić przed końcem tej dekady.

>> Przeczytaj także: Misja Artemis: dlaczego start jest tak ryzykowny?)

Podróż pełna wybojów przed tym udanym startem

Budowa rakiety Artemis trwała o lata dłużej niż oczekiwano i kosztowała kilka miliardów dolarów więcej niż zakładał pierwotny budżet.

Jeśli chodzi o start, NASA musiała próbować kilka razy, zanim mogła wystrzelić tę ponad 2600-tonową rakietę. Zespół ekspedycji napotkał szereg problemów technicznych i musiał stawić czoła kaprysom pogody, w tym dwóm huraganom, które przeszły przez Florydę.

Napełnienie ogromnego zbiornika rakiety SLS superzimnym ciekłym wodorem okazało się bardziej skomplikowane niż oczekiwano, ponieważ NASA musiała dwukrotnie zrezygnować z próby wystrzelenia Artemis z powodu wykrytych wycieków, które zatrzymały proces napełniania.

NASA pracuje nad projektem Artemis od zakończenia programu promu kosmicznego ponad dziesięć lat temu. W tym czasie Kongres zwrócił się do Agencji Kosmicznej Stanów Zjednoczonych o pracę nad budową gigantycznej rakiety zdolnej do wyniesienia załogi astronautów z orbity Ziemi przy użyciu jak największej części starej technologii wahadłowców.

READ  NASA ogłasza, że ​​asteroida Bennu zawiera wodę i węgiel

Tym udanym startem wydaje się, że NASA ponownie wyruszyła na nowe misje na Księżyc, co przypomina nam to zdanie napisane przez Eugene’a Serdana (1934-2017), ostatniego astronautę, który postawił stopę na księżycowym lądzie w ostatnim okresie . Misja Apollo 17: „Odchodzimy tak, jak przyszliśmy i jeśli Bóg pozwoli, powrócimy z pokojem i nadzieją dla całej ludzkości”.

>> Do przeczytania także: Misja Artemis: potężna rakieta NASA powraca na platformę startową w celu nowej próby wystrzelenia)

źródło :

Michael Sheetz, „Misja NASA Artemis 1 zmierza na Księżyc po udanym starcie”, CNBCopublikowane w środę, 16 listopada 2022 r., https://www.cnbc.com/2022/11/16/watch-live-nasa-launches-artemis-1-moon-mission.html

Jonathan Amos, „Rakieta NASA Artemis Moon startuje z Ziemi”, BBC16 listopada 2022 r https://www.bbc.com/news/science-environment-63643707