To szczyt zamachu stanu. Mistrzostwa WTA rzeczywiście powrócą do Chin w poniedziałek, 21 miesięcy po głośnym ogłoszeniu, że chińskie turnieje „zawieszą” broniącego tenisistę Ping Shuai.
Turniej WTA w Guangzhou (18–23 września), mieście na południu kraju, będzie pierwszym od czasów poprzedzających Covid 2019. Oczekuje się, że 20 najlepszych gwiazd nie weźmie w nim udziału, ale wydarzenie z pewnością przyciągnie uwagę.
Organizujący turniej kobiet Stowarzyszenie Tenisa Kobiet ogłosiło to „zawieszenie” w grudniu 2021 roku i zażądało od Pekinu gwarancji dotyczących losu Chinki Peng Shuai, która oskarżyła byłą top menedżerkę o „przymusowy” seks.
Steve Simon, prezes Women’s Tennis Association, upierał się, że jest to „ważniejsze niż biznes”, wyrażając chęć poświęcenia ogromnych interesów gospodarczych związanych z rynkiem chińskim.
Dramatyczny rozwój sytuacji w kwietniu 2023 r.: WTA ogłasza wznowienie turniejów, pomimo faktu, że „sytuacja” „nie wykazuje oznak zmiany” w odniesieniu do Peng Shuai. „Total Surrender” autorstwa analityka sportowego Marka Dreyera z Chin. „Ponieważ dla każdego, kto znał Chiny, było jasne, że nie przeprowadzą one wolnego i bezstronnego śledztwa w sprawie zarzutów o napaść na tle seksualnym” – wyjaśnił AFP.
„Byłoby prawie lepiej” dla WTA wizerunkowo, „gdyby nie przyjęła takiego stanowiska” – twierdzi Dreyer, autor książki. Wyjątkowa siła sportowaTo książka o sportowych ambicjach azjatyckiego giganta.
Zawieszenie było w każdym razie bardzo symboliczne, ponieważ ówczesne turnieje… były już zawieszone w Chinach ze względu na środki zdrowotne zapobiegające koronawirusowi. Międzynarodowe zawody zostaną tam wznowione dopiero w 2023 roku.
Opcja ekonomiczna
W długim liście opublikowanym w Internecie w listopadzie 2021 r. była wicemistrzyni świata w grze podwójnej Peng Shuai (obecnie 37 lat) opisała swój burzliwy romans z byłym premierem Chin Zhangiem Gaoli, który jest od niej starszy o 39 lat i jest żonaty.
W swoim zdaniu wskazała, że pewnego dnia poczuła się „zmuszona” do zaakceptowania stosunku płciowego. Zawodnik twierdził później, że określenie „napaść na tle seksualnym” użyte przez WTA do opisania sprawy jest nieprawidłowe i że „wszystko jest w porządku”.
Chiny są niemal niezbędne dla WTA, biorąc pod uwagę jakość lokalnej infrastruktury, inwestycji, praw telewizyjnych i sponsoringu. „Opcja powrotu ma podłoże ekonomiczne” – powiedział AFP Lionel Malti, wykładowca na Uniwersytecie w Aix-Marseille, organizator turnieju ATP w Marsylii i były członek komitetu wykonawczego Francuskiej Federacji Tenisowej.
„Dochody generowane w Chinach mają silny wpływ na finansowanie i dochody wszystkich graczy, ponieważ turnieje oferują duże nagrody pieniężne i gwarancje, a WTA płaci graczom wygenerowaną wartość dodaną” – podsumowuje.
Przed Covidem WTA organizowała tam co roku 10 turniejów (spośród ponad 60), o łącznej wartości 30 milionów dolarów (28 milionów euro). Wśród nich znalazły się w szczególności zaniechane już Mistrzostwa Weteranów na koniec sezonu w Shenzhen (południe), które oferowały rekordowe nagrody w kategorii kobiet.
Kornet „Przekonania”.
Chiny są jeszcze ważniejsze dla WTA, ponieważ pięć Chinek znajduje się w pierwszej setce najlepszych na świecie – w tym przede wszystkim Zheng Qinwen (22, 20 lat), która niedawno dotarła do ćwierćfinału US Open, czy Wang Xinyu. , 21-letnia mistrzyni kobiet tytuł w grze podwójnej w tym roku na Roland Garros. Dobre oferty, które stymulują entuzjazm dla tenisa w Chinach, a tym samym potencjał gospodarczy rynku. „Kiedy masz wystarczająco dużo wielkich nazwisk, pieniądze i mistrzostwa płyną” – powiedział Dreyer.
Headlinerami w Canton powinny być Polka Magda Linette (24. na świecie) i Rumunka Sorana Cirstea (26.). Czy gracze omówią kwestię Peng Shuai? Lionel Maltanese uważa: „Wśród graczy nie ma przywództwa w kwestiach etycznych”. Niewielu sportowców zajmuje takie stanowisko. Lata Billa Russella w koszykówce, Muhammada Alego w boksie, a nawet Arthura Ashe’a w tenisie są jeszcze odległe. »
Jednak Francuzka Alizé Cornet (99. miejsce na świecie) ogłosiła w tym tygodniu, że nie weźmie udziału w jesiennych turniejach w Chinach, aby pozostać „wierna” swoim „przekonaniom”. Nie jest wykluczona wizyta w emerytowanym Peng Shuai. Od momentu wybuchu problemu pojawiał się on w sposób wyraźnie skoordynowany podczas innych zawodów sportowych, w szczególności Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 r.
To szczyt zamachu stanu. Mistrzostwa WTA rzeczywiście powrócą do Chin w poniedziałek, 21 miesięcy po głośnym ogłoszeniu, że chińskie turnieje „zawieszą” broniącego tenisistę Ping Shuai.
Turniej WTA w Canton (18-23 września), mieście położonym na południu kraju, będzie pierwszym od…
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce