Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po latach tabu kobiety w okresie menopauzy odważają się podnieść zasłonę

Po latach tabu kobiety w okresie menopauzy odważają się podnieść zasłonę

W całym Internecie pojawiają się opinie kobiet w wieku powyżej 45 lat, które podkreślają to naturalne zjawisko zaniku miesiączki, które powoduje wiele objawów, które często są pomijane i źle leczone.

Wystrój to mieszanka jasnego różu i jaskrawej czerwieni. Siedząc wygodnie na wyściełanej sofie Maetina Beraben, prezenterka programu „Grand Journal” w Canal+ i współzałożycielka mediów internetowych Mesdames, wita aktorkę Julie Gayet w pewnej atmosferze, z przepięknym widokiem na Wieżę Eiffla. „Jak się masz ?– pyta gospodyni z uśmiechem na twarzy. W konfrontacji 52-letnia aktorka odpowiada ze śmiechem: „Ciężko mi z menopauzą! Nie przygotowali mnie na to (…) To szaleństwo, mówię sobie: Dlaczego nie jesteśmy przygotowani?

A konkretnie „aby o tym porozmawiać”, Światowy Dzień Menopauzy organizowany jest w piątek, 18 października. Ten okres życia, który dotyczy każdej kobiety, definiuje się jako zaprzestanie miesiączki na okres dłuższy niż rok bez określonej przyczyny, w wieku od 45 do 55 lat. Insrm. Według tego samego źródła, podobnie jak Julie Guyette, 87% kobiet doświadcza co najmniej jednego objawu menopauzy innego niż menopauza, takiego jak uderzenia gorąca. Lub inne mniej znane objawy, takie jak nocne poty, suchość pochwy, częste infekcje dróg moczowych, uczucie zmęczenia, trudności ze snem lub uczucie zamglenia mózgu.

Pomimo tego, że według statystyk co roku 14 milionów Francuzek jest zakażonych, a 500 000 kobiet wchodzi w okres menopauzy Sprawozdanie Senatu z 2023 rTemat czasami pozostaje tabu. – Nie możemy już nikomu powiedzieć.Julie Guyette żałowała tego W lipcuDziękuję, Maytina Beraben, za założenie Mesdames, mediów cyfrowych, które dają głos kobietom w wieku powyżej 45 lat. „Chodzi o to, aby opowiedzieć prawdziwą historię tego okresu życia, opowiedzianą jedynie przez pryzmat straty”.– zwierzyła się telewizyjnej gwieździe świat Podczas premiery medialnej wiosną 2024 r. „To wiek, który można powiedzieć tylko w sensie prywatnym: „Nie jesteś już piękny, jesteś stary”. Nie możesz już mieć dzieci, jesteś bezużyteczny, idź do domu i umieraj w długim tunelu, który w milczeniu prowadzi cię na śmierć. NIE !”Otrzymała także reprymendę w serwisie Franceinfo.

READ  Co to jest „czarny grzyb”, który zaraża byłych pacjentów?

Podcasty, portale społecznościowe, komiksy, książki… W ślad za młodszymi siostrami, które głośno zaczęły mówić o menstruacji, depresji poporodowej lub przemocy wśród kobiet, kobiety w okresie menopauzy stopniowo pozbywają się ograniczeń, które uniemożliwiają im wypowiadanie się szczerze prywatność. Dla Sophie Cooney, dyrektor agencji zajmującej się strategią cyfrową, wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy wprowadzono ją w sztuczną menopauzę. „Nigdy o tym nie słyszałem”.Ona pamięta. Przeprowadzając badania w Internecie, powiedziała „Właśnie natknęłam się na strony bardzo medyczne, ze zdjęciami kobiet bliższych menopauzy. Wmawiałam sobie, że jestem chora”.

Chcąc przeprowadzić bardziej intymne dyskusje na ten temat, zdecydowałem się stworzyć plik Konto na Instagramie menopauza.historieMa na celu przekazanie zeznań tych kobiet w świetle zaburzeń hormonalnych i udzielenie odpowiedzi na ich pytania. „W ciągu niecałych siedmiu lat byliśmy świadkami bardzo znaczącego rozwoju produkcji kulturalnej, medialnej i społecznej w okresie menopauzy”.zauważa socjolog Cécile Charlap, jedyna Francuzka w swojej dziedzinie, która badała ten okres życia i autorka książkiBłędne przekonania na temat menopauzy. „To nowość. Wcześniej, poza pracą medyczną, nic nie widzieliśmy”.

„Pojawia się wiele nowych zasobów, ale rozwój reprezentacji społecznych wymaga czasu”.

Cécile Charlap, socjolog

Informacje we Francji

Blandine Grosjean na własnej skórze doświadczyła tego tabu. W 2017 roku, tuż przed falą MeToo. Jego dokument Uprawianie seksu bez zgody Został wyemitowany we France Télévisions i odniósł ogromny sukces. Potem postanowiła zająć się innym kobiecym problemem: menopauzą. „Wszystkie moje badania przeprowadziłem, korzystając z anglosaskich książek i ankietProducent pamięta klimakteriumdokument wyemitowany w 2019 roku. We Francji istniała jedynie literatura patriarchalna, która mówiła wyłącznie o leczeniu hormonalnym.” Następnie postanowiła bez trudności udzielić głosu zainteresowanym w pierwszej kolejności. „Znacznie trudniej było mi zebrać zeznania od kobiet w okresie menopauzy niż od ofiar gwałtuOna pamięta. Po transmisji Uprawianie seksu bez zgodyZapraszano mnie wszędzie, na konferencje i festiwale… A teraz dalej klimakteriumniemożliwe.”

Do 2017 roku menopauzę skutecznie leczono z medycznego punktu widzenia, pomijając jej konsekwencje dla życia kobiety. „Przez wieki uważano, że krew menstruacyjna umożliwia usuwanie toksycznych pozostałości z ciał kobiet: zatrzymanie okresu oznacza zatrzymanie toksyczności w środku i stajesz się toksyczna”.analizował filozof Camille Froivo-Mitrie w 2019 r. w wywiadzie Pani Figaro. Potem w XIX wieku pojawiła się medycyna Zajmij się tym tematem, menopauza „Od razu zidentyfikowano tę chorobę jako chorobę związaną z szeregiem dyskomfortów fizycznych i psychicznych”..

To wysoce zmedykalizowane spojrzenie na menopauzę, które dominowało przez cały XX wiek, niekoniecznie przyczyniło się do postępu badań medycznych ani zwiększenia świadomości wśród pracowników służby zdrowia. „Wstępne kształcenie lekarzy w tej dziedzinie jest bardzo słabe”.potępia Anna Gosset, ginekolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie. Dlatego jej koleżanka Isabel Herron, prezes Krajowej Federacji Szkół Ginekologicznych, organizuje spotkania specjalnie dla świadczeniodawców, aby mogli dowiedzieć się, jak lepiej opiekować się swoimi pacjentkami. „Uznaliśmy potrzebę takich wizyt, ponieważ badania francuskie wykazały, że tylko 6% pacjentek otrzymuje terapię hormonalną, podczas gdy 80% kobiet po menopauzie kwalifikowałoby się z niej skorzystać”.Ginekolog wyjaśnia.

READ  Jedno na troje dzieci cierpi na krótkowzroczność: ekrany i Covid-19… badanie ostrzega przed globalną eksplozją tego zaburzenia wzroku i jego przyczynami

Dlatego trzeba było poczekać do XXI wieku, aż coś się zmieni w praktykach medycznych i laboratoriach. – Literatury naukowej na ten temat jest coraz więcejPozdrawiam Anna Gossett, „Prowadzi się także coraz więcej badań nad chorobami układu krążenia, podczas gdy kobiety są nadal leczone w niewystarczającym stopniu w porównaniu z mężczyznami”. Lekarz jest również zadowolony z rychłego pojawienia się na terytorium Francji nowego, niehormonalnego leku przeciw szkodliwym skutkom menopauzy: to „Minęło bardzo dużo czasu, odkąd nastąpił taki postęp”.

Pomimo tego postępu niektórym kobietom nadal trudno jest komunikować się z otaczającymi je osobami, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. w Badanie przeprowadzono wiosnąktórego wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, socjolog Cécile Charlap zapytała kobiety po menopauzie o wpływ ich objawów na ich karierę zawodową. Chociaż 44% kobiet, które odpowiedziały, stwierdziło, że doświadczyło trudności w pracy z powodu molestowania w okresie menopauzy lub w okresie okołomenopauzalnym, 37% z nich ukrywało te skutki przed swoimi szefami lub współpracownikami.

„We Francji obserwuje się znaczne opóźnienie w porównaniu z Kanadą, Wielką Brytanią czy Stanami Zjednoczonymi w uwzględnianiu menopauzy w pracy– wyjaśnia badacz. Za pośrednictwem kanału m.in. „Badania pokazują, że menopauza jest czasami jednym z powodów, dla których kobiety odchodzą z pracy ze względu na zbyt trudne warunki”. Obserwacją podzielił się psycholog społeczny Lawrence Horat, autor książki Rewolucja menopauzalna. Podczas jego konsultacji pacjenci mówią, że pozostaje taki sam „Bardzo skomplikowane” Do „Wentylator wyjściowy na spotkaniu”Albo nawet po prostu „Poproś o otwarcie okna, ponieważ odczuwasz uderzenie gorąca”.

Aby przełamać te ostatnie tabu, prezenterka Claire Fournier, także z inicjatywy podcastu o menopauzie „Hot Inside”, zachęca wszystkie swoje koleżanki i kolegów do otwartej rozmowy na temat uderzeń gorąca czy bezsenności. „Jedna na trzy kobiety nadal ukrywa to przed otoczeniemDziennikarz jest oburzony. Mówię sobie, że jeśli o tym porozmawiam, zachęci to także innych do rozmowy na ten temat i że po pewnym czasie stanie się to tematem jak każdy inny. Tym bardziej, że nie każda kobieta przeżywa menopauzę w ten sam sposób. „Menopauza to tylko etap w życiu kobiety”.”, potwierdza pisarka Elise Thibault, autorka „ To jest mój czas: menopauza, okres okołomenopauzalny i inne klimatyczne przygody. „„To nie jest odwrót, ale odnowa”.