NASA/JPL-Caltech
Ilustracje egzoplanet
Kosmos – Egzoplanety o wielkości od 1,5 do 2 razy większej od Ziemi wydają się być bardzo rzadkie w naszej galaktyce z prostego powodu: kurczą się z biegiem czasu. Według danych NASA zebranych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera niektóre egzoplanety wydają się być coraz mniejsze.
Tajemnica, której naukowcy nie potrafili wyjaśnić, ale badanie wykorzystujące dane NASA i opublikowane 15 listopada 2023 r. w Magazyn astronomiczny Można podnieść zasłonę znad tego zjawiska.
Pomiar ma znaczenie
the „egzoplanety”Są to planety krążące wokół gwiazdy innej niż nasze Słońce. Podobnie jak w naszym Układzie Słonecznym, mogą być skaliste, gazowe lub mieć różne rozmiary. Istnieje kilka typów egzoplanet, zwanych „super-Ziemiami” lub „para-Neptunami”. Super-Ziemie odpowiadają planetom skalistym takim jak nasza, ale są do 1,5 razy większe od Ziemi i mają średnicę 12 742 km.
Jeśli chodzi o planety podNeptuna, jak wskazuje ich nazwa, są to planety gazowe, takie jak ta, która tworzy ósmą planetę w naszym Układzie Słonecznym, ale ich rozmiar jest mniejszy niż średnica Neptuna wynosząca 49 244 km. Są one na ogół od 2 do 4 razy większe od Ziemi. Spośród tysięcy egzoplanet odkrytych przez NASA kilka leży pomiędzy superziemiami i sub-Neptunami.
NASA/JPL-Caltech
Różne typy egzoplanet
„Naukowcy potwierdzili obecnie odkrycie ponad 5000 egzoplanet, ale jest mniej planet, niż oczekiwano, o średnicy od 1,5 do 2 razy większej od średnicy Ziemi”.powiedziała Jessie Christiansen, badaczka w Caltech/IPAC i główna autorka badania. W komunikacie prasowym NASA.
„Naukowcy badający egzoplanety mają teraz wystarczająco dużo danych, aby stwierdzić, że ta rozbieżność nie jest dziełem przypadku. Dzieje się coś, co uniemożliwia planetom dotarcie do nich i/lub pozostanie tam.”określ.
Utrata atmosfery
Badanie sugeruje jako wyjaśnienie utratę atmosfery niektórych planetoid. Te egzoplanety nie miałyby wystarczająco dużej masy, a zatem nie miałyby wystarczającej siły grawitacyjnej, aby utrzymać swoją atmosferę: w związku z tym kurczyłyby się z czasem, kurcząc się, tworząc superziemie.
Jak egzoplaneta może nie mieć wystarczającej masy, a zwłaszcza w jaki sposób może nastąpić utrata atmosfery? Naukowcy wysunęli wiele hipotez. Pierwszą, na którą również zwrócono uwagę w badaniu, jest utrata masy na poziomie jądra. Dzieje się tak, gdy gorące jądro planety emituje promieniowanie odpychające atmosferę. Jest to zjawisko, które może wystąpić nawet miliard lat po narodzinach planety.
Druga hipoteza opiera się na tak zwanym fotoparowaniu – zjawisku, w wyniku którego atmosfera ulega zniszczeniu w wyniku promieniowania emitowanego przez gwiazdę, wokół której krąży egzoplaneta. „Wysokoenergetyczne promieniowanie gwiazdy działa jak suszarka do włosów na kostce lodu”., podsumowuje Jesse Christiansen. Ale ta druga opcja ma miejsce podczas pierwszych 100 milionów lat życia planety.
Przeprowadzając test na gromadach gwiazd Prasepe i Haades, które mają od 600 do 800 milionów lat, naukowcy zdali sobie sprawę, że pierwsza hipoteza przeważa nad drugą. Jednak zdaniem Jessego Christiansena konieczne będą dalsze badania, aby to potwierdzić i rozwikłać tajemnicę otaczającą egzoplanety.
Do obejrzenia na HuffPost:
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!