W przededniu Europejskiego Szczytu Społecznego w Porto, który rozpoczął się w piątek, Liberation dokonuje przeglądu płacy minimalnej w Unii Europejskiej.
Europejski Szczyt Społeczny rozpoczął się w piątek w Porto. Jednym z głównych punktów dyskusji będzie ustalenie europejskiej płacy minimalnej. Obecnie nie posiada go sześć krajów należących do unii. Są to Austria, Włochy, Dania, Finlandia, Szwecja i Cypr. W większości krajów, które go posiadają, nie jest on utworzony na szczeblu krajowym, ale jest powoływany przez branżę zawodową zgodnie z układami zbiorowymi. Tak było w Niemczech do stycznia 2015 r., Kiedy to zostało wprowadzone na szczeblu federalnym. W Hiszpanii skromna płaca minimalna odnotowała ostatnio gwałtowny wzrost – o ponad 22% w 2019 r.
Kraje Europy Wschodniej znajdują się na dole rankingu, a bułgarska płaca minimalna jest ostatnia, która wynosi 332 euro miesięcznie. Gdy porównamy ten dochód z siłą nabywczą (płace minimalne wyrażone w parytecie siły nabywczej), sytuacja wygląda nieco inaczej. Kraje Wschodu są nieco bliżej krajów Europy Zachodniej. Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu i jest mniej więcej taka sama jak Hiszpania.
Jeśli widzisz tę stronę w aplikacji mobilnej, kliknij (i) poniżej głównego obrazu, aby wyświetlić infografikę na pełnym ekranie.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce