test
6 października europejscy przywódcy oświadczyli, że „Perspektywa europejskaZ krajów Bałkanów Zachodnich. Ile z tych krajów złożyło wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej?
a. 3 Macedonia Północna, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina
NS. 4 Czarnogóra, Serbia, Albania i Kosowo
NS. 5 Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Albania, Bośnia i Hercegowina
Odpowiedź znajduje się na końcu artykułu
Jak to działa ?
Nie traktował go dobrze. 7 października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że cztery artykuły Traktatu o Unii Europejskiej zostały „nie pasujący„Z polską konstytucją. Zdaniem Sądu Najwyższego pozwoli to Unii Europejskiej”Działać poza granicami uprawnień przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską w traktatach„.
Żelazna dłoń. W marcu ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości kłócić się Reforma sądownictwa w Polsce, jako że podważa niezawisłość sędziów. Ale dla polskiego sądu wręcz przeciwnie, Federacja nie ma uprawnień do sprzeciwiania się tej reformie. Ten ostatni stawia zatem pytanie o prymat prawa europejskiego nad prawem polskim.
jako zasada. Zgodnie z tą zasadą prawo europejskie ma pierwszeństwo przed prawem każdego państwa członkowskiego. A jeśli prawo krajowe jest sprzeczne z normą europejską, ta ostatnia ma być stosowana przez państwo.
rozpoznawczy. Zasada ta została formalnie ustanowiona w 1964 r. przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Uważa się, żeW przeciwieństwie do normalnych traktatów międzynarodowych, Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską „ustanowił własny system prawny, który jest włączony do systemu prawnego państw członkowskich” I od związany swoją jurysdykcją,Następnie państwa członkowskie stopniowo i na swój sposób włączały go do swojego systemu prawnego.
Polexit? Komisja Europejska wstrzymała wypłatę środków z planu naprawczego dla Polski. Ale sprawa budzi obawy przed poważniejszymi konsekwencjami. Wśród nich niektórzy posuwają się tak daleko, że wyobrażają sobie wyjście Polski z Unii Europejskiej, ponieważ odrzuca ona podstawy prawa europejskiego. Ale hipoteza, odrzucona przez polskiego premiera, wydaje się odległa.
Osobisty
Panie Brexit. Kiedy mówimy o Brexicie, często na pierwszym miejscu jest nazwisko Michela Barniera. Ale jeśli ta ostatnia negocjowała umowy o wyjściu z Wielkiej Brytanii, Marosh Seifović (czyt. „Maruch Szewchowicz”) odpowiada za równie ważne zadanie: egzekwowanie swoich wyroków.
Główne osie. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej dba o przestrzeganie porozumień zawartych w październiku 2019 r. i grudniu 2020 r. Jest więc dziś jednym z głównych europejskich rozmówców z Brytyjczykami.
Irlandia Północna. Jego najbardziej ekscytująca sprawa? Niewątpliwie protokół z Irlandii Północnej, który ustanawia kontrole celne między Wielką Brytanią a Irlandią Północną w celu uniknięcia ponownego ustanowienia fizycznej granicy między Irlandią Północną a sąsiednią Republiką Irlandii, członkiem Unii Europejskiej.
rewizja. Odsuwając te kontrole, Londyn chce dokonać przeglądu protokołu. Niewyobrażalna możliwość dla Marosa Sevchovicha, który jednak 13 października zaproponował znaczne złagodzenie.
starszeństwo. Maros Shevsowicz, były słowacki dyplomata, dołączył do Komisji Europejskiej w 2009 roku i od tego czasu nie opuścił jej. Wiceprezes Fundacji od 2010 r., a od 2019 r. Komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i prognozowania zespołu Ursuli von der Leyen.
kto powiedział?
„Pomiędzy Maltą a Litwą, między Hiszpanią a Polską a Niemcami a Francją, a nawet między krajami Beneluksu, mogą być różnice, ale sztuką jest znalezienie rozwiązań, bo bez jedności nigdzie się nie wybieramy”.
Odpowiedź znajduje się na końcu artykułu
numer
3%. Jest to roczny limit deficytu publicznego (jako procent PKB, PKB), którego każdy kraj strefy euro zobowiązał się przestrzegać.
Przepraszam ? Innymi słowy, w kraju, który wytwarza 100 euro bogactwa (PKB) w ciągu jednego roku, państwo (i wszystkie jego administracje publiczne), które przyjmą 10 euro (przychód), ma prawo zapłacić maksymalnie 13 euro (wydatki) w okresie w tym samym okresie. Zadłużając się w wysokości 3 euro, czyli 3% PKB.
marmuru. Zasada ta została ustanowiona traktatem z Maastricht w 1992 roku (i od tego czasu jest w dużej mierze uzupełniana). Cel: nie dopuścić do nadmiernego zadłużania się kraju, co mogłoby osłabić zarówno jego gospodarkę, jak i innych członków.
dawny. Na przykład w 2010 r. Grecja popadła w zawieruchy związane z kryzysem finansowym i zaryzykowała niewypłacalność. Efekt: w obliczu ryzyka banki zgadzają się pożyczać mu pieniądze tylko na bardzo wysokie oprocentowanie.
Zakażenie. Ale ten dług, zaciągnięty w większości w bankach niemieckich i francuskich. Jeśli dojdzie do niewykonania zobowiązania, cała strefa euro jest zagrożona.
wypełniony. Interweniując, w szczególności poprzez plany pomocy (do 2018 r.) uzależnione od środków oszczędnościowych w celu zaabsorbowania greckiego deficytu, Europejczycy byli jednak w stanie uniknąć tego scenariusza.
Zasady. Ekonomiści i politycy generalnie zgadzają się co do zasady wspólnych reguł dla strefy euro. Ale kryteria deficytu i długu państwowego były szeroko krytykowane.
dyskusja. Był regularnie wyśmiewany jeszcze przed pandemią Covid-19, a teraz jest zawieszony, aby pobudzić ożywienie gospodarcze. 19 października Komisja Europejska rozpoczęła poważną debatę w celu jej przeglądu.
skupić się na
Referendum. W 2017 roku prezydent Katalońskiej Wspólnoty Autonomicznej Carles Puigdemont zorganizował referendum niepodległościowe przeciwko Hiszpanii, które zostało uznane za nielegalne. Na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez władze hiszpańskie został aresztowany we Włoszech 24 września 2021 r. (od tego czasu włoski sądownictwo zawiesiło postępowanie).
Współpraca sądowa. Od 2004 r. nakaz aresztowania umożliwia organom sądowym kraju UE uzyskanie ekstradycji osoby poszukiwanej przez inne państwo członkowskie, poszukiwanej za czyny karalne. Ten ostatni może zatem być sądzony przez państwo, które wydało nakaz lub odbyć tam karę, jeśli został już skazany.
Prostsza ekstradycja. Nakaz aresztowania, ważny na całym terytorium Unii i obejmujący wyłącznie organy sądowe, jest uważany za skuteczniejszy niż zwykła ekstradycja. To, oparte na umowach dwustronnych między państwami, może być bardziej sprzeczne z politycznymi względami rządów.
7000. w 2018 roku (Najnowsze dostępne numery), prawie 7000 osób zostało wydanych do krajów, które wydały europejskie nakazy aresztowania. Kradzieże, oszustwa i handel narkotykami to najpoważniejsze przestępstwa.
Raportowanie!
ten Rada Audytorów Unii Europejskiej Odpowiedzialny za zapewnienie dobrego wydatkowania pieniędzy europejskich. Poszedł Z jej punktu widzeniaNie dotyczy to zanieczyszczenia środowiska.
Podstawowy. Zasada „zanieczyszczający płaci” jest podstawową zasadą w Unii Europejskiej. Teoretycznie koszty spowodowane zanieczyszczeniem (w zakresie zdrowia publicznego, szkód w bioróżnorodności, zanieczyszczenia gleby itp.) powinny przynajmniej częściowo ponosić firmy odpowiedzialne za to zanieczyszczenie. Wsparcie to może przybierać różne formy, takie jak podatki od dwutlenku węgla czy odszkodowania dla ofiar szkód środowiskowych.
zwolnienia. Jednak truciciele często wymykają się normie. Na przykład, silnie zanieczyszczające gałęzie przemysłu są zmuszone do inwestowania w technologie redukcji emisji… ale nie w innych. Lub osoby odpowiedzialne za zanieczyszczenie wód gruntowych są trudne do zidentyfikowania.
Kto płaci? Dezynfekcja gleby, oczyszczanie ścieków, gospodarka odpadami… Dzięki projektom finansowanym z funduszy europejskich jest to W porządku podatnik, który „Często płaci rachunek, a nie zanieczyszczający”, przepraszam za instytucję.
Odpowiedź testowa: 5
Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Albania, Bośnia i Hercegowina Złożyli wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Ten ostatni otrzymał następnie pierwszych czterech oficjalnych kandydatów w latach 2005 (Czarnogóra) i 2014 (Albania), ale jeszcze nie dla Bośni i Hercegowiny. Kosowo chce przystąpić do Unii Europejskiej, ale jeszcze nie złożyło wniosku.
Odpowiedz „Kto powiedział?” : Angela Merkel.
Podczas wizyty w Belgii 16 października kanclerz Niemiec zażądała dialogu i kompromisu, a nie sankcji wobec Polski, co stawiało pod znakiem zapytania prymat prawa europejskiego.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce