Udowodniono, że szczepionka jest bezpieczna przy podawaniu makakom, a ryzyko infekcji w wyniku ekspozycji zmniejszyło się o 79%. Minęło jeszcze trochę czasu, zanim będzie można je przetestować na ludziach.
Szczepionka, która wykorzystuje technologię informacyjnego RNA, podobnie jak niektóre szczepionki przeciwko Covid-19, ale tym razem przeciwko AIDS, przyniosła obiecujące pierwsze wyniki na zwierzętach, poinformowali w czwartek naukowcy. Udowodniono, że szczepionka jest bezpieczna przy podawaniu makakom, a ryzyko infekcji w wyniku ekspozycji zmniejszyło się o 79%. Wymaga jednak ulepszeń, zanim będą mogły zostać przetestowane na ludziach. „Pomimo prawie czterdziestu lat wysiłków światowej społeczności naukowej znalezienie skutecznej szczepionki zapobiegającej HIV pozostaje odległym celem.Immunolog Anthony Fauci, współautor badania i doradca ds. kryzysu zdrowotnego w Białym Domu, powiedział w oświadczeniu.
Przeczytaj takżeObiecując przetestować francuską szczepionkę przeciwko AIDS
Zobacz też Debata na temat zdrowia Big Bang: Czy szczepionka mRNA zrewolucjonizuje zdrowie?
«Ta badawcza szczepionka mRNA łączy w sobie kilka cech, które mogą przezwyciężyć wady innych eksperymentalnych szczepionek przeciwko HIV, a zatem stanowi obiecujące podejście.Dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NAIAD) dodał. Naukowcy z tego instytutu przeprowadzili tę pracę we współpracy z badaczami z amerykańskiej firmy Moderna, która stoi za jedną z najczęściej stosowanych szczepionek przeciwko Covid-19. Badanie zostało opublikowane w czwartek w prestiżowym czasopiśmie charakter temperamentu. Szczepionkę najpierw przetestowano na myszach, a następnie na makakach rezus. Otrzymywali oni wiele dawek stymulujących w ciągu jednego roku. Pomimo wysokich dawek mRNA produkt był dobrze tolerowany, powodując umiarkowane skutki uboczne, takie jak przejściowa utrata apetytu.
„Znaczący wpływ”
Do 58 tygodnia wszystkie makaki rozwinęły wykrywalne poziomy przeciwciał. Począwszy od 60. tygodnia zwierzęta eksponowano na wirusa co tydzień przez błonę śluzową odbytu. Ponieważ naczelne nie są podatne na wirus HIV-1, który zaraża ludzi, naukowcy wykorzystali inny, ale podobny wirus, małpi wirus HIV (SHIV). Po 13 tygodniach tylko dwa z siedmiu zaszczepionych makaków były niezainfekowane. Ale podczas gdy inne nieszczepione makaki zachorowały po około trzech tygodniach, te, które zostały zaszczepione, zajęły średnio osiem tygodni. „Ten poziom redukcji ryzyka może mieć znaczący wpływ na przenoszenie wirusaBadanie potwierdza.
Przeczytaj takżeAIDS: Wciąż szukam szczepionki
Szczepionka działa poprzez dostarczanie do organizmu instrukcji genetycznych, w wyniku czego powstają dwa rodzaje białek charakterystycznych dla wirusa. Są one następnie agregowane, tworząc wirusowe pseudopodia (VLP), naśladując infekcję w celu wywołania odpowiedzi układu odpornościowego. Naukowcy zauważyli jednak, że poziomy uzyskanych przeciwciał były stosunkowo niskie, a szczepionka wymagająca wielokrotnych wstrzyknięć byłaby trudna do wdrożenia u ludzi. Chcą zatem poprawić jakość i ilość VLP wytworzonych przed testowaniem szczepionki na ludziach.
Zobacz też – Messenger RNA rewolucjonizuje medycynę?
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!