Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierścienie Saturna topnieją, a pogoda się zmienia

Pierścienie Saturna topnieją, a pogoda się zmienia

Saturn zmieni swoje oblicze. Od kilku lat naukowcy obserwują „topienie się” pierścieni gazowego giganta. Prawdziwy ulubieniec astronomów-amatorów, ta wyjątkowa planeta może stracić swój najbardziej wyjątkowy element. Pierścienie planety rozciągają się na ponad 360 000 km wokół Saturna i składają się w 97% z lodu wodnego. Topi się pod wpływem dużej ilości światła słonecznego.

Zjawisko to, znane od kilku lat, jest obecnie badane przez japońską agencję kosmiczną JAXA dzięki danym zebranym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Za postęp badań odpowiada astrofizyk James O’Donoghue.

Niepokojące topnienie klimatu Saturna

Przez lata widział, jak pierścienie topią się na jego oczach. Warstwy znajdujące się najbliżej planety jako pierwsze topią się i „opadają” w postaci drobnego deszczu do gęstej atmosfery Saturna. W niedawnym badaniu naukowiec Lutfi Ben Jafel wyjaśnił, że te „deszcze” pomagają ogrzać lodową atmosferę Saturna.

Ponieważ pierścienie topią się coraz szybciej, naukowcy martwią się konsekwencjami tego ostatniego dla gazowego giganta. Planeta może doświadczyć ocieplenia atmosfery, jeśli wystąpią ulewne deszcze. NASA zastanawia się również, w jaki sposób woda kontynuuje swoje życie w atmosferze. Jeśli utworzą wystarczająco gęste „chmury”, mogą stać się podatnym gruntem dla powstania życia w skali organicznej.

Dlaczego pierścienie topią się?

Pierścienie Saturna nie rozpuszczają się same. Podobnie jak na Ziemi, ciepło słoneczne wydaje się być odpowiedzialne za to topnienie. Kiedy ten ostatni jest skierowany w stronę słońca, nagrzewa się jeszcze bardziej i zaczyna się topić.

Zgodnie z tą teorią O’Donoghue uważa, że ​​marznący deszcz, który pada w atmosferze Saturna, powinien zniknąć, gdy słońce znajdzie się w innej pozycji. Następnie pierścienie odzyskują pewną wagę przed rozpoczęciem nowego cyklu topienia.

Odliczanie

Pomimo tego pozornie „zamkniętego obwodu”, istnieje niewielka niewspółosiowość, która może obciążać pierścienie Saturna. W rzeczywistości rozmrażanie jest ważniejsze niż zlodowacenie. Więc epizody powinny zniknąć na dłuższą metę. Proces, który może zająć prawie sto milionów lat. W skali wszechświata stanie się to „bardzo szybko”.

READ  Zaburzenia erekcji mogą być oznaką niewydolności serca

Odcinki też nie są bardzo stare. Naukowcy twierdzą, że pojawili się 100 milionów lat temu. W tym czasie na Ziemi istniały już dinozaury. Podnosząc głowy do nieba, mogą wtedy zobaczyć Saturna bez jego pierścieni.