Komentarz wydawcy: Zeznania ocalałych z powstania w getcie warszawskim zawarte w tym podcaście mówią o brutalnych wydarzeniach, które mogą urazić część słuchaczy.
Getto warszawskie to miejsce głodu, braku higieny, lekarstw, epidemii i strachu.
Nieludzka codzienność
Ostatni przywódca Powstania Warszawskiego, Marek Edelmann, pamięta okropną atmosferę wokół utworzenia getta, wypędzeń i powołania Rady Żydowskiej, która zarządzała kartkami żywnościowymi.
Głównym zajęciem mieszkańców getta było zdobycie żywności. Leon Abramović, wówczas młody chłopak, wraca do rzeczywistości czarnego rynku i racjonowanego chleba… Jak wiele dzieci przeciwstawia się tabu, aby przejść na stronę nieżydowską i znaleźć coś do jedzenia.
Ocalała z getta Gutka Steinberg opowiada o głodzie, złej higienie i szerzeniu się tyfusu. Pamięta obrazy wychudzonych ciał padających u jej stóp. Mieszkańcy przyzwyczaili się już do trupów zaśmiecających ulice. Pierwszymi ofiarami były małe dzieci, najbardziej bezbronne i kruche.
Ocalały Stanisław Tomkiewicz przywołuje „przemianę w codzienny i nieustanny terror”.
Niewiarygodne w obliczu zagłady
W lipcu 1942 r. Niemcy rozpoczęli wywózkę Żydów z getta warszawskiego do obozu w Treblince. Ocalali, którym udało się uciec z pociągów, wracają zeznawać, ale jak przypomina Marek Edelman, mieszkańcy getta nie wierzyli w te historie. Oficjalnie chodziło o „przesiedlenie na wschód”. Dzięki Żydom Niemcy mieli wolną siłę roboczą, więc po co mieliby chcieć ich zabijać? Nie do pomyślenia było, że wszyscy Żydzi w Warszawie zostaną zamordowani.
Gutka Steinberg pamięta świadka, który mówił, że ludzie jechali do Treblinki, żeby ich tam zagazować, ale nikt nie rozumiał. Pamięta też, jak usłyszała, że pełnosprawni mężczyźni byli zmuszani do chowania swoich rodzin w obozach. Wszyscy zadawali pytania, ale jednocześnie wszyscy stali się egoistami, myśląc, że to zdarza się tylko innym.
Noce Kultury Francuskiej
Ucieczka przed deportacją
Umschlagplatz był ponurym placem, z którego wyruszały karawany. Aby uniknąć aresztowań, część mieszkańców getta budowała kryjówki. Regine Polonyowska pamięta, jak schroniła się u dziadków ze strony ojca w bunkrze za szafą.
Pamięć Loli Leblo pozostaje przesiąknięta przerażającymi obrazami kolejek Żydów gotowych do wywożenia wozami do obozów.
Prelegenci w pierwszej części:
- Marka Edelmanawojownik, ocalały z getta.
- Leon Abramowiczocalały z getta.
- Gutki Steinbergaocalały z getta.
- Stanisław Tomkiewiczocalały z getta.
- Regina Poloniewskaocalały z getta.
- Lolę Leblauocalały z getta.
Fragmenty raportu Jürgena Stroopa, dowódcy wojsk niemieckich, które likwidowały getto warszawskie, czytane przez Charlesa Moriona.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”