Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pięciu zostało aresztowanych w Szwecji z powodu islamskiego projektu ataku

Pięciu zostało aresztowanych w Szwecji z powodu islamskiego projektu ataku

We wtorek 4 kwietnia szwedzki wywiad poinformował o zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o przygotowywanie „Akt terrorystyczny” w Szwecji w odpowiedzi na ekstremistyczne spalenie Koranu, które miało już poważne reperkusje międzynarodowe.

Aresztowania zbiegają się z decyzją szwedzkiego sądu o uchyleniu zakazu protestów, który obejmował spalenie świętej księgi islamu, co wywołało silne protesty w całym świecie muzułmańskim i zagroziło członkostwu Szwecji w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Operacja antyterrorystyczna została zakończona „skoordynowany sposób” Krajowy wywiad poinformował we wtorek rano w trzech miastach w centrum kraju, Eskilstuna, Linköping i Strängnäs.

Podejrzani są rozważani „Jeśli chodzi o międzynarodowe powiązania z brutalnym islamskim ekstremizmem”Säpo, krajowe służby wywiadowcze, wyjaśnia w a Komunikacjaokreślając: Atak nie jest uważany za nieuchronny. »

Rzuć wyzwanie tabu

Spalenie Koranu przez antyislamskiego szwedzko-duńskiego ekstremistę Rasmusa Paludana przed ambasadą Turcji w Sztokholmie na początku stycznia postawiło szwedzki rząd w tarapatach. Sztokholm znalazł się pomiędzy bardzo liberalnym szwedzkim prawem dotyczącym wolności demonstracji a nastrojami świata muzułmańskiego, zwłaszcza Turcji.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Po spaleniu Koranu w Sztokholmie i Kopenhadze Szwecja chce uniknąć pożaru

Po zezwoleniu udzielonym Rasmusowi Paludanowi na początku stycznia policja postanowiła zakazać dalszych demonstracji planujących spalenie Koranu, powołując się w szczególności na zagrożenia bezpieczeństwa. Zakaz ten został zakwestionowany przed sądami królestwa z powodu naruszenia konstytucyjnej wolności demonstracji.

Policja Nie miał wystarczających podstaw do swojej decyzji. We wtorek Apelacyjny Sąd Administracyjny zakończył zapobieganie dwóm demonstracjom, które planowały spalenie Szlachetnego Koranu przed ambasadami Turcji i Iraku.

Sędzia prowadzący sprawę uznał, że powoływane przez policję groźby zapobieżenia spaleniu książek nie miały miejsca „Niewystarczająco namacalne lub nie związane z demonstracjami, o których mowa”– przekonuje sąd w komunikacie prasowym.

Kwestia palenia Koranu jest jednym z powodów, dla których Turcja zgodziła się na przystąpienie Finlandii do NATO, ale nie Szwecji. Członkostwo Szwecji wymaga również ratyfikacji przez Turcję i Węgry. Pomimo tych przeszkód kraj skandynawski nadal ma nadzieję na przystąpienie do NATO przed kolejnym szczytem w Wilnie w lipcu.

READ  Co najmniej 19 zabitych, w tym 9 dzieci, w pożarze budynku w Nowym Jorku
Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czy w Szwecji palenie Koranu na ulicy jest kwestią wolności słowa?

Świat z Agence France-Presse