„Biznes, który musimy podjąć, jest czysto strategiczną i priorytetową inwestycją w ochronę narodu i jego obywateli”. Minister spraw wewnętrznych RP, Mariusz Kamiński, uzasadnił w poniedziałek, 15 listopada, chęć swojego kraju zbudowania muru na granicy białoruskiej, kiedy tysiące migrantów próbuje przekroczyć granicę. Co by to właściwie było? Czy Polska ma prawo ją budować? Jak reagują UE i Francja? FranceInfo odpowiada na pytania, które pojawiają się po tym ogłoszeniu.
Jak będzie wyglądać ta ściana?
Budowa jeszcze się nie rozpoczęła: polskie MSW zapowiedziało, że prace mogą rozpocząć się do końca roku, po podpisaniu.Transakcje są ostatecznie zaplanowane na 15 grudnia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że pracownicy będą musieli pracować na przemian 24 godziny na dobę na trzy zmiany. tenPrace będą kosztować około 353 mln euro i mają wynieść 180 km lub ponad 400 km, czyli połowę całkowitej długości granicy polsko-białoruskiej. Zakończenie prac planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku.
Na razie trudno dokładnie określić, gdzie stoi ta bariera. „Wygląda na to, że chcą rozpocząć budowę w czterech różnych miejscach jednocześnie. Ale czasami są bagna i inną część granicy ciągnie rzeka”., Szczegóły Dorota Dakovska, profesor nauk politycznych w Science Po Aix, w rozmowie z franceinfo. Ponadto ścianę tę można utworzyć, przechodząc przez pierwotny las Pyalovisa „Zagrożenie dla reprodukcji niektórych gatunków, takich jak ryś”.
Dlaczego Polska chce budować mur?
Warszawa mówi, że chce „Ochraniać” Przybycie imigrantów na jej granicę. „To ogłoszenie pojawia się w czasie, gdy jesteśmy w bardzo napiętej sytuacji, a europejska opinia publiczna sprzeciwia się ruchom imigracyjnym, ale budowa tego muru nie jest odpowiedzią na obecną sytuację humanitarną”., Analiza Doroty Dakowskiej.
Odkąd kryzys migracyjny w 2015 roku jest związany z wojną w Syrii, polska opinia cofnęła się na rzecz przyjmowania większej liczby imigrantów w przeszłości. „Rządowi PiS, partii rządzącej, udało się zastraszyć Polaków. Autor wyjaśnia. Stworzył napięty dyskurs i przekonywał swoich członków, że imigracja jest zagrożeniem.. Dziś Polska jest w tej sprawie bardzo podzielona. „36 do 39% ludzi popiera rząd i administrację graniczną, ponieważ wielu jest temu przeciwnych”., avance Dorota Dakowska.
Czy Polska ma prawo budować taką barierę?
„Wszyscy strzegą swoich granic według własnego uznania”, przypominający franceinfo Tania Racho, Physician in European Law i współczłonek Les Surligneurs. Pojawia się polski projekt „Wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach strefy Schengen jest bardzo legalne, ponieważ to jest pytanie”., Ona dodaje. Traktat, podpisany w 1985 roku, pozwala obywatelom krajów sygnatariuszy na swobodne podróżowanie w obrębie regionu i poza nim jako naród. Polska jest jednym z nich, ale nie Białoruś.
„Granica między dwoma krajami jest zewnętrzną granicą UE. Po porozumieniach z Schengen porównujemy granice między krajami strefy Schengen, ale wzmacniamy granicę zewnętrzną, co prowadzi do koncepcji twierdzy Europy”.
Dorota Dakowska, profesor w SciencePo Aixdo francjiinfo
Czas pokaże, czy Polska będzie respektować obowiązującą od 1951 r. Konwencję Genewską o statusie uchodźców, która określa prawne obowiązki państw w zakresie zapewnienia praw przesiedleńców i ich ochrony. „Prawo międzynarodowe powinno przyjmować osoby ubiegające się o azyl podczas rozpatrywania ich wniosku. Tania Ratcho robi postępy. Teoretycznie straż graniczna powinna sprawdzać z każdym imigrantem, czy jest osobą ubiegającą się o azyl. Jeśli zostaną podjęte działania, aby je odepchnąć, „Strażnicy graniczni popełniają błędy dotyczące polityki braku wypłat”, zauważa ekspert.
Czy w Europie są inne takie mury?
„Polska nie jest pierwszym krajem, który stworzył taką barierę”., zauważa Dorota Dakovska. Hiszpania otoczyła dwie części Ciuda i Melilla na terytorium Maroka; Grecja znajduje się 40 km od granicy z Turcją. Węgry na granicy z Serbią i Chorwacją. Wiktor Orbán W ten sposób wzniesiono 175 km ogrodzenia i mIradory, drut kolczasty, kamery termowizyjne i czujniki ruchu o budżecie 880 milionów euro. „Europa musi być dla Europejczyków”, usprawiedliwił. Ale te ograniczenia nie są skuteczne, ponieważ są konieczne „Patrząc na historię, widzimy, że mury nie zawsze spełniały swoje funkcje. Granica jest zawsze miejscem, w którym się przecina”., wspomina Dorota Dakovska.
Jakie są reakcje?
Decyzja Polski wywołała wiele kontrowersji, ale nie wszystkie kraje UE nadają na tych samych falach. „W UE istnieją różnice zdań”, Dorota Dakowska Przypis. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że jest przeciwna sankcjom UE, ale przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poparł ten krok.
Również we Francji kwestia muru dzieli. Rzecznik rządu Gabriel Attal potwierdził we wtorek, co chce zrobić Francja i Europa. „Szanuj nasze granice”. Francja „Solidarność z krajami borykającymi się z tą sytuacją”, Zanim to ocenił, dodał „Brak lekcji do nauki” W Warszawie. Clement Beyonc, sekretarz stanu do spraw europejskich, potwierdził, że nie ma go we Francji. „Europa skręcająca się drutem kolczastym lub zasłaniająca się murami”.
Na Białorusi rząd wybrał paradoks. – Grożą nam nowymi przeszkodami. Musimy zbudować mur o wysokości pięciu metrów. Jeśli nic innego nie zostanie dla nich zrobione, niech to zrobią., Rozpoczęty przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE