Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pianista (Arte) – Adrien Brody: „Nauczyłem się interpretować Chopina”

Pianista (Arte) – Adrien Brody: „Nauczyłem się interpretować Chopina”

W 1939 roku podczas II wojny światowej w Warszawie Władysław Szpilman, znany polski muzyk żydowski, którego cała rodzina została wywieziona do obozów zagłady, dzięki wsparciu dwóch przyjaciół i kochającego muzykę niemieckiego oficera uciekł przed nazistami. ..

Ważny reżyser filmowy szuka zwykłego człowieka, który odegrałby główną rolę w jego kolejnym filmie. » Adrien Brody, lat 28, którego filmografia obejmuje m.in. Terrence’a Malicka, Stevena Soderbergha i Spike’a Lee, nie odpowiedział na to ogłoszenie. Roman Polański (który mieszkał w getcie warszawskim i przeżył wywózkę) ma nadzieję znaleźć osobę, która zagra pianistę Władysława Szpilmana, ocalałego z getta warszawskiego. W 2000 roku reżyser zwątpił w znalezienie aktora zdolnego do nakręcenia jego „najbardziej osobistego filmu”, w którym przywołuje wspomnienia dzieciństwa spędzonego w krakowskim getcie i grozy Holokaustu.

Dzieje się to poprzez oglądanie Kwiaty Harrisona, autorstwa Elie Shouraki, co Adrian podkreśla jako oczywiste. Brody oddaje tej roli swoje ciało i duszę, tracąc 15 kilogramów i niestrudzenie grając na pianinie: „Nie byłbym w stanie zrozumieć związku pianisty z jego muzyką, która trzymała go przy życiu, gdybym nie nauczył się interpretować Chopina.„Jego adaptacja wywarła tak duży wpływ, że w 2003 roku przyniosła mu Oscara za aktorstwo, a triumf filmu, który zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2002 roku, nie był mu obcy.

Emisja „Pianisty” w niedzielę, 6 listopada o 20:55 na antenie Arte

Juliana Barcellona

READ  „Wykręciłem usta”: Johnny Depp, jego prywatny związek z Francuzką Jeanne du Barry