Prezydent Narodowe Centrum Badań Kosmicznych Od kwietnia 2021 r. agencja, która zastąpiła Yvesa Le Galla na czele, 49-letni lekarz informatyk, odwiedza w zeszłym tygodniu Centrum Lotnicze Uniwersytetu w Montpellier. Na kilka godzin przed Europejskim Szczytem Kosmicznym w Tuluzie, środa 16 lutego, który odbędzie się w obecności 27 ministrów odpowiedzialnych za te kwestie, Filip Chrzciciel Dekoduje stawki zaangażowane w ważne spotkanie polityczne.
Czego powinniśmy się spodziewać po Szczycie Kosmicznym w Tuluzie?
Po pierwsze, należy podkreślić, że na szczeblu europejskim w 2022 roku mamy do czynienia z bardzo bogatą sekwencją: ten szczyt, a następnie w listopadzie Konferencja Ministerialna ESA. W tym czasie co trzy lata ESA oferuje różne programy, w których podejmowane są decyzje o finansowaniu.
W Tuluzie będzie to okazja do określenia ambicji politycznych. Europa jest wielką potęgą kosmiczną, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli na stół wyłoży się jedno euro, to Stany Zjednoczone stawiają siedem. Udało nam się stworzyć wspaniałych mistrzów w łączności geostacjonarnej, wyrzutniach, obserwacji Ziemi, optyce, ale mimo wszystko budżet jest naprawdę duży. Myślę, że jesteśmy w momencie, w którym musimy ponownie przemyśleć kwestię priorytetów. Spójrz na pewną liczbę sektorów, w które być może zainwestowaliśmy mniej i czy chcemy tam iść.
TT i # SpaceSummit Odbędzie się 16 lutego 2022 r # Tuluza.
Liderzy polityczni z całego świata#Europa Porozmawiaj o tym, jak najlepiej przygotować się na przyszłość działań kosmicznych, dając tym samym mocny impuls kolejnej planszyesa na szczeblu ministerialnym. https://t.co/w2Txqt1wfj
– ESA Francja (@ESA_fr) 24 stycznia 2022
Czym są te sektory?
Pojawią się pytania dotyczące głównych grup telekomunikacyjnych. Bardzo interesuje nas to, co nazywamy obserwacją kosmosu i „dział ruchu”Ponieważ zrozumienie tego, co dzieje się wokół nas, ma kluczowe znaczenie w kosmicznym świecie, w którym ruch uliczny rośnie wykładniczo.
Trzecią kwestią, absolutnie niezbędną, jest potwierdzenie ambicji Europy w zakresie obserwacji klimatu Ziemi. I ostatnia, ekscytująca, zachwycająca, co do której Europa do tej pory się wahała, to kwestia eksploracji i lotów kosmicznych.
Jakie konstelacje wspomniałeś, dlaczego są ważne?
Są to skupiska satelitów na niskiej orbicie, dzięki którym można uzyskać dostęp do szybkiego Internetu w czasie rzeczywistym wszędzie, niezależnie od tego, czy znajdujesz się na środkowym Atlantyku, czy w Montpellier. Jest to ważna kwestia strategiczna dla suwerenności cyfrowej. Na przykład jutro w pojeździe autonomicznym będziesz potrzebować połączenia w czasie rzeczywistym z innymi pojazdami, inną infrastrukturą itp. Jeśli nie masz takiej oferty kontaktu, ryzykujesz strategiczną zależność od graczy spoza Europy.
Trzydzieści lat temu Europa zrezygnowała z wysyłania astronautów w kosmos. Ale ten numer powraca…
Jest splot czynników, świat całkowicie się zmienił, a koszty tych programów drastycznie spadły. Nie mówimy już o setkach miliardów euro. To wciąż inwestycja, ale te rzędy wielkości mają dziś więcej sensu.
Drugim elementem jest to, że jest wielu przemysłowców zainteresowanych tym tematem, ponieważ widzą korzyści z posiadania dostępu do laboratoriów na niskiej orbicie, w mikrograwitacji, do wykonywania manipulacji w medycynie, roślinach itp. To pośrednio obniża koszty.
A trzecią rzeczą po tym jest głębokie, uniwersalne pragnienie odkrywania. Widać wyraźnie, że za tymi pytaniami stoi księżyc, a za księżycem Mars. Te kwestie mobilizują nas wszystkich, skłaniają do zastanowienia się, jaki ślad chcemy pozostawić i jak to zrobić w sposób czysty i pełen szacunku w tej przestrzeni. To szansa dla politycznej Europy na umocnienie swojej pozycji.
Co myśli sam szef Cnes?
Głęboko wierzę, że moim obowiązkiem jest postawienie sprawy na stole. Indie mają zintegrowany program, wyrzutnię, kapsułę, Chiny mają budżet, który wydaje się niemal nieograniczony, Rosja, Stany Zjednoczone… Jeśli Europa chce pozostać wielką potęgą kosmiczną, naprawdę musimy potraktować tę kwestię poważnie.
Czy możemy technicznie zrealizować taki projekt?
Niezależnie od tego, czy jest to kapsuła, stacja kosmiczna, habitat na niskiej orbicie, czy na powierzchni Księżyca, wiemy, jak to zrobić. Posiadamy doświadczenie, wiedzę i bardzo kompetentne agencje; Tematu tam nie ma. Myślę, że jest to przede wszystkim kwestia europejskiego wyboru politycznego dla bardzo zjednoczonych projektów dla Europy.
Przykład z Montpellier
Kierując Narodowym Centrum Studiów Kosmicznych od kwietnia 2021 r., Philippe Baptiste chce, aby Cnes znalazła się obok francuskich start-upów, które pojawiły się w wyniku nowych graczy w kosmosie, takich jak Space X i „Motywować” To jest nowe „Francuski i europejski ekosystem”. „To, co robimy w Montpellier, jest pod tym względem idealnejak mówi o Uniwersyteckim Centrum Kosmicznym, CSUM. Ponieważ widzimy, że przy poziomie inwestycji, który nie jest zbyt wysoki jeśli chodzi o powierzchnię i studentów, jesteśmy w stanie tworzyć mikrosatelity, znajdować rynki i przyciągać producentów. Zrobiono to tutaj i chcę, żeby to zostało rozpowszechnione”.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!