
Patrol de France przelatujący nad Łukiem Triumfalnym podczas parady wojskowej 14 lipca 2022 r. w Paryżu (AFP / Ludovic MARIN)
Patrol de France namalował niebo nad Paryżem na niebiesko, biało i czerwono w czwartek rano, na początku tradycyjnej parady wojskowej zorganizowanej z okazji Święta Narodowego, w strategicznym kontekście naznaczonym powrotem wojny w Europie.
Prezydent Emmanuel Macron wcześniej paradował z żołnierzami na prestiżowych Polach Elizejskich na pokładzie pojazdu wojskowego, w jasnym słońcu, zanim osiadł na podium na Place de la Concorde w towarzystwie wyższych urzędników państwowych.
Pod koniec programu głowa państwa musi udzielić o 13:10 na temat France 2 i TF1 swojego pierwszego wywiadu telewizyjnego od czasu jego reelekcji w kwietniu, w złożonym kontekście wewnątrzpolitycznym po niepowodzeniu jego koalicji w wyborach parlamentarnych w Czerwca, który odmówił mu absolutnej większości w Zgromadzeniu Narodowym.
„Dzielenie się pochodnią” to temat Parady 2022. Potrójne odniesienie do związku między armią a państwem, do pochodni oporu ucieleśnionej przez Huberta Germaina, ostatniego towarzysza wyzwolenia, który zginął w zeszłym roku, oraz do pochodni olimpijskiej że Francja jest teraz kustoszem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. W procesji wezmą udział medaliści olimpijscy i paraolimpijscy.
Łącznie w tegorocznym marszu wzięło udział około 6300 osób, w tym prawie 5000 pieszo. W pokazie biorą udział 64 samoloty, drony, 25 helikopterów, 200 koni mechanicznych i 181 pojazdów silnikowych.
– Zaproszono dziewięć krajów z Europy Wschodniej –
Parada musi rozpocząć się pieszo z flagami 9 zaproszonych zagranicy, głównie z krajów sąsiadujących z Rosją lub Ukrainą: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii.
Siły francuskie rozmieszczone niedawno na wschodniej stronie Europy pójdą w ich ślady.
Widać, że Paryż wzmocnił tam misje reasekuracyjne od początku wojny. Około 500 francuskich żołnierzy zostało pilnie wysłanych do Rumunii pod koniec lutego w ramach NATO, a Paryż jest gotów w razie potrzeby zwiększyć swoje siły.

Prezydent Emmanuel Macron dokonuje przeglądu oddziałów wraz z szefem sztabu obrony Thierrym Burkhardem 14 lipca 2022 r. na Polach Elizejskich w Paryżu (AFP/Bertrand GUAY)
Francja uczestniczy również w misjach naziemnych i powietrznych w Estonii, a jej myśliwce Rafale pomagają chronić polską przestrzeń powietrzną.
Biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie, a także inflację, prezydent Emmanuel Macron ogłosił w środę wieczorem nową ustawę o programowaniu wojskowym (LPM) 2024-2030 „aby dostosować środki do zagrożeń”.
W 2017 r. głowa państwa po latach niedoboru zainicjowała gwałtowny wzrost kredytów na obronę. Budżet sił zbrojnych będzie dalej rósł w 2022 roku, by w 2023 przekroczyć 3 miliardy, by osiągnąć 44 miliardy euro.

Członkowie sił zbrojnych krajów europejskich w procesji na Polach Elizejskich w Paryżu, 14 lipca 2022 r. (AFP/Ludovic MARIN)
Jednak intensywny konflikt na Ukrainie unaocznił braki francuskiego systemu obronnego, zwłaszcza jeśli chodzi o amunicję.
– Nowe materiały –
W całej Francji zmobilizowano około 125 000 sił policyjnych, aby zapewnić sprawny przebieg obchodów święta narodowego. „Żółte kamizelki” ogłosiły zamiar demonstracji w stolicy tego popołudnia.

Uczniowie prywatnej szkoły wojskowej Saint-Cyr 14 lipca 2022 r. na Polach Elizejskich w Paryżu (AFP / Ludovic MARIN)
Następnie fajerwerki rozświetlą wieczorne niebo nad Francją, w którą uderzyła silna fala upałów, a większość regionu grozi pożarami.
Wśród parad 14 jednostek Marynarki Wojennej obchodzi 400-lecie swojego istnienia. Po raz pierwszy w swojej historii w pokazie wezmą udział detektywi elektroniczni z żandarmerii.
Edycja 2022 jest okazją do zaprezentowania nowego wyposażenia armii francuskich, m.in. opancerzonego wozu rozpoznawczego Jaguar, oraz nowej generacji wozu opancerzonego Griffon, który stopniowo zastępuje w Wojskach Lądowych Pancerz Czołowy (VAB).
W pokazie lotniczym, w którym weźmie udział kilka europejskich samolotów, po raz pierwszy pojawi się dron Reaper, który jest używany w regionie Sahelu do śledzenia i zabijania dżihadystów, podczas gdy Francja ponownie ocenia swoją obecność wojskową na kontynencie afrykańskim.

Parada wojskowa 14 lipca 2022 r. na Polach Elizejskich w Paryżu (AFP / Ludovic MARIN)
Spektakl kończy się muzyką ze specjalnie skomponowaną na tę okazję piosenką zatytułowaną „Francja”.
Emmanuel Macron porozmawia następnie z Francuzami w specjalnie wyczekiwanym czterdziestominutowym wywiadzie telewizyjnym, w którym musi omówić sytuację polityczną w kraju, agendę rządu osłabioną wyborami parlamentarnymi oraz środki, jakie należy podjąć, aby złagodzić gospodarcze i społeczne skutki ten. Wojna z Francuzami.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy