Zawał serca to zagrażające życiu zdarzenie, które wynika z zakłócenia przepływu krwi do serca. Znajomość kobiecych objawów zawału serca może pomóc osobie szybciej zgłosić się do lekarza, co może uratować jej życie. Kobiety mają mniejsze szanse na przeżycie pierwszego zawału serca niż mężczyźni. Można to wytłumaczyć faktem, że objawy różnią się w zależności od płci. Kobiety częściej mają „cichy” atak serca lub doświadczają nietypowych objawów. Ponadto biologia kobiet stwarza unikalne czynniki ryzyka zawałów serca, ponieważ niektóre choroby zwiększające ryzyko, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), nie występują w biologii mężczyzn.
Objawy zawału serca u kobiet
Ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem zawału serca. Wiele osób oczekuje, że zawał serca nastąpi nagle. Ale badania sugerują, że kobiety doświadczają objawów przez kilka tygodni przed atakiem serca. Badanie opublikowane w 2003 roku na 515 kobietach, które doznały zawału serca, wskazuje, że 80% kobiet doświadczyło co najmniej jednego objawu co najmniej 4 tygodnie przed zawałem serca. Objawy mogą być stałe lub pojawiać się i znikać, a także mogą zakłócać sen. Konieczne jest, aby kobieta, u której wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast zwróciła się o pomoc, ponieważ zawał serca może być śmiertelny, niezależnie od tego, czy objawy są łagodne, czy ciężkie.
Oto osiem możliwych objawów zawału serca:
1. Ból w klatce piersiowej
Najczęstszym objawem zawału serca, zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet, jest ból lub dyskomfort w klatce piersiowej. Można to opisać następująco:
– ucisk
– ciśnienie
– ból
Jednak kobieta może doznać zawału serca bez odczuwania dyskomfortu w klatce piersiowej.
Około 29,7% kobiet ankietowanych w badaniu z 2003 roku doświadczyło bólu w klatce piersiowej w tygodniach poprzedzających epizod. Ponadto 57% z nich doświadczyło bólu w klatce piersiowej podczas zawału serca.
2. Ekstremalne lub niezwykłe zmęczenie
Niezwykłe zmęczenie jest często zgłaszane w tygodniach poprzedzających zawał serca. Tuż przed imprezą też czuje się wyczerpany. Nawet proste czynności, które nie wymagają dużego wysiłku, mogą prowadzić do zmęczenia.
3. Słabość
Częstym ostrym objawem zawału serca u kobiet jest uczucie osłabienia lub drżenia. Tej słabości lub drżeniom mogą towarzyszyć:
– Lęk
– zawroty głowy
półomdlały
Zawroty głowy
4. Duszność
Duszność lub ciężki oddech bez wysiłku, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu zmęczenie lub ból w klatce piersiowej, może wskazywać na problemy z sercem. Niektóre kobiety mogą odczuwać duszność podczas leżenia, a objawy ustępują, gdy siedzą prosto.
5. Pocenie się
Nadmierne pocenie się bez naturalnej przyczyny to kolejny częsty objaw zawału serca u kobiet. Uczucie zimna i zimna może również wskazywać na problemy z sercem.
6. Ból w górnej części ciała
Zwykle jest to niespecyficzny ból, którego nie można przypisać do określonego mięśnia lub stawu w górnej części ciała. Obszary, które mogą zostać dotknięte, obejmują:
szyja
szczęka
górna część pleców lub jedno ramię
Ból może rozpocząć się w jednym obszarze i stopniowo rozprzestrzeniać się na inne obszary lub może pojawić się nagle.
7. Zaburzenia snu
Trudności ze snem i nietypowe przebudzenia mogą być problemami przed zawałem serca. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu z 2003 roku zgłosiła problemy ze snem w tygodniach poprzedzających zawał serca.
Zaburzenia te mogą obejmować:
Trudności ze snem
Niezwykłe przebudzenia w nocy
Uczucie zmęczenia pomimo wystarczającej ilości snu
8. Problemy żołądkowe
Niektóre kobiety mogą odczuwać ból brzucha lub ucisk przed zawałem serca. Inne problemy trawienne związane z możliwym atakiem serca mogą obejmować:
– Niestrawność
– mdłości
Wymioty
Zawał serca po menopauzie
Ryzyko zawału serca wzrasta, ponieważ poziom estrogenu spada po menopauzie. Oto objawy zawału serca po menopauzie
Ból lub dyskomfort w ramionach, plecach, szyi, szczęce lub żołądku
szybkie lub nieregularne bicie serca
silny ból w klatce piersiowej
Pocenie się bez aktywności
Czynniki ryzyka zawału serca u kobiet
Czynnikami ryzyka zawału serca u kobiet są:
Wiek: Osoby w wieku 55 lat i starsze są bardziej narażone na zawał serca. Może tak być, ponieważ hormony zapewniają pewną ochronę przed chorobami serca przed menopauzą.
Historia rodzinna: Uważa się, że osoby, których krewny miał zawał serca przed 55 rokiem życia lub których krewny miał zawał serca przed 65 rokiem życia, mają w rodzinie historię zawału serca i są w grupie zwiększonego ryzyka.
Stan zdrowia: Niektóre wskaźniki, takie jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, zwiększają ryzyko zawału serca zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet.
Warunki medyczne: osoby z pewnymi schorzeniami, w tym cukrzycą, otyłością i chorobami autoimmunologicznymi, są bardziej narażone na zawał serca. Pewne schorzenia, takie jak endometrioza, zespół policystycznych jajników lub wcześniejsza historia stanu przedrzucawkowego podczas ciąży, również zwiększają ryzyko.
Wybory związane ze stylem życia: Używanie tytoniu lub środków pobudzających, takich jak kokaina lub amfetamina, siedzący tryb życia lub wysoki poziom stresu zwiększają ryzyko zawału serca.
Kiedy konsultujesz się z lekarzem
Zaleca się, aby wszystkie kobiety powyżej 40 roku życia regularnie konsultowały się z lekarzem. Umożliwia to szybką identyfikację czynników ryzyka w celu ich leczenia. Wczesna interwencja zmniejsza ryzyko zawału serca.
Każdy, kto zauważy objawy ostrzegawcze zawału serca, takie jak poniższe, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską:
Niezwykłe zmęczenie
– duszność
Ból w górnej części ciała
Lekarz odnotuje twoje objawy, sprawdzi ciśnienie krwi i częstość akcji serca i może zlecić badania krwi lub elektrokardiogram (EKG), aby zobaczyć aktywność elektryczną serca.
Każdy, kto podejrzewa u siebie objawy zawału serca, powinien niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Według badania z 2012 roku tylko 65% kobiet dzwoni na pogotowie, jeśli podejrzewają, że mają zawał serca.
Pomoc w nagłych wypadkach może uratować życie. Każdy, kto zauważy następujące objawy, powinien natychmiast wezwać karetkę pogotowia, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 5 minut:
Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort
Ból górnej części ciała, zwłaszcza ramion, pleców, szyi, szczęki lub barku
trudności w oddychaniu
Zawroty głowy
poważne osłabienie
Niestrawność lub zgaga
mdłości
szybkie lub nieregularne bicie serca
duszność
poty
Nieuzasadniony niepokój
wymioty
ochrona
Oto kilka wskazówek, jak poprawić zdrowie serca:
Regularnie badaj się u swojego lekarza.
Podejmij kroki, aby poradzić sobie z innymi problemami zdrowotnymi, w tym z wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą.
Rzuć palenie i unikaj tytoniu we wszystkich jego formach. Ryzyko chorób serca spada o 50% zaledwie 12 miesięcy po rzuceniu palenia.
Nie używaj nielegalnych narkotyków, zwłaszcza używek, takich jak kokaina i amfetamina.
Schudnij, jeśli masz nadwagę.
Codziennie wykonuj co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych, takich jak spacery.
Jedz dobrze zbilansowaną dietę i w razie potrzeby skonsultuj się z dietetykiem w celu uzyskania porady żywieniowej.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!