W 1923 roku czterech braci naprawiających rowery założyło słynne studio, które jest nierozerwalnie związane z historią kina. Od pierwszych talkie po hity o superbohaterach, spójrz wstecz na tę niesamowitą epopeję, która stanowi retrospektywę, przez cały kwiecień.
Opublikowano 5 kwietnia 2023 r. o 20:00
SJego historia zaczęła się od historii kinowych poszukiwaczy przygód. Trzecie najstarsze wciąż działające studio — po Paramount i Universal — Warner obchodzi w tym roku swoje stulecie. Z okazji tej rocznicy TCM Cinéma (spółka zależna Warnera) organizuje od kwietnia zakrojoną na szeroką skalę retrospektywę, pozwalającą odwiedzającym na nowo odkryć rodzime gwiazdy (Bogart, Davis) oraz kultowe filmy, jak m.in. Więzień pustyni, który rozpoczyna sesję. Szansa, aby spojrzeć wstecz na błyskotliwą sagę giganta rozrywki, poprzez kilka kluczowych kamieni milowych.
W czasach pionierów
To była wolna i szalona era, kiedy rozkwitły pierwsze postacie Nickelodeon, kiedy wymyślono gramatykę i kariery filmowe. Na początku XX wieku czterech skromnych mechaników rowerowych polskiej emigracji, bracia Warner, wywęszyło potencjał filmu. Dzięki sprzedaży konia w lombardzie kupują projektor i od Ohio do Pensylwanii organizują sesje podróżnicze, zanim zajmą się dystrybucją i produkcją. W 1918 roku w Hollywood powstało ich pierwsze studio, a w 1923 roku oficjalnie narodziło się Warner Bros. Zdjęcia włączone. Z klimatyzacją w pokoju poszukiwacze złota (1923) lub film Boo Brummell (1924), oparta na historii Anglika z Regency, mała rodzinna firma postanowiła wyrobić sobie markę i od początku korzystała z usług reżyserów lub aktorów, którzy zapiszą się w historii: Johna Barrymore’a, Michaela Curtisa czy nawet Ernst Lubitsch… Ale pierwszą prawdziwą gwiazdą studia był…pies. Owczarek niemiecki Rintintin, przywieziony z Meurthe-et-Moselle przez amerykańskiego żołnierza pod koniec I wojny światowej, staje się maskotką Warnera, zapewniając mu w dwudziestu pięciu filmach pierwsze prawdziwe sukcesy. Młody Darrell F. RentinZostanie wypłacona szefowi produkcji firmy.
Już subskrybowane? Kontynuuję
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”