Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostrzeżenie przed burzą słoneczną: we Francji ponownie widać zorzę polarną

Ostrzeżenie przed burzą słoneczną: we Francji ponownie widać zorzę polarną

Nasze słońce jest wciąż – jak na ironię – w ponurym nastroju… według amerykańskiego serwisu pogodowego SWPC, Trwa burza geomagnetyczna Od 29 lipca nie oczekuje się, że w ogóle się zatrzyma Przynajmniej 1 sierpnia. Dlatego zorzę polarną należy obserwować do około 50 stopni szerokości geograficznej, w północnej części Francji.

Seria koronalnych wyrzutów masy

Ta burza geomagnetyczna sama w sobie nie jest zaskakująca, ponieważ Słońce osiąga obecnie szczyt swojej aktywności. Dlatego stale popada w stan „czarnej” wściekłości, jak miało to miejsce już 11 i 21 maja, kiedy zaobserwowano także niski poziom zorzy polarnej.

W ten weekend nasza pobliska gwiazda wyemitowała serię potężnych rozbłysków słonecznych, którym towarzyszyło kilka pióropuszów plazmy i pole magnetyczne znane jako…Koronalna emisja masowa (CME). Pierwsze dwa wypuszczone CME połączyły się i utworzyły tak zwane Cannibal CME, a po nich co najmniej dwa kolejne. Oczekuje się, że CME przybędzie na okres od 30 lipca do początku 1 sierpnia, ale istnieje pewna niepewność co do dokładnych dat.

Zorza jest mniej jasna niż w maju

Po zderzeniu z Ziemią siła wyrzutu koronalnego ściska owal zorzy. Ten owal zorzy polarnej jest wyśrodkowany na biegunach magnetycznych i wyznacza obszar, w którym można zobaczyć zorzę polarną. Obszar ten jest zwykle ograniczony do biegunów. Jeśli owal zostanie ściśnięty w wyniku wyrzutu korony, rozciąga się na niskie szerokości geograficzne, co wyjaśnia, dlaczego zorze polarne obserwuje się w niezwykłych miejscach.

Nadal trudno jest określić, jak intensywne będą te zorze, ale prawdopodobnie będą one mniejsze niż spektakularna zorza, która miała miejsce w maju. Jednakże dla tych, którzy będą mieli szczęście znajdować się w okolicach 50. równoleżnika, powinno być łatwo je dostrzec.