Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Opodatkowanie międzynarodowych korporacji: ku „historycznej” porażce?

Opodatkowanie międzynarodowych korporacji: ku „historycznej” porażce?

„To historyczne, ambitne i innowacyjne porozumienie, niespotykane od stulecia” – powiedział francuski minister gospodarki Bruno Le Maire 1Werset Lipiec 2021, po spotkaniu OECD, na którym 130 krajów uzgodniło międzynarodową reformę podatkową.

Ponad rok później, pomimo wysiłków prezydencji francuskiej, filar wykonawczy drugiego filaru porozumienia, który dotyczy minimalnego podatku w wysokości 15% dla firm międzynarodowych, jest nadal zabroniony.

Jednak europejscy przywódcy myśleli, że zrobili najcięższą część, poddając się szantażowi Polski, która była jedynym krajem blokującym porozumienie, w celu uzyskania własnego planu naprawczego o wartości 36 miliardów euro. Podporządkowanie się Warszawie poprzez przyznanie jej części pożyczki europejskiej na warunkach niewymagających niezawisłości sędziowskiej z pewnością pozwoliło wzbudzić polską opozycję, ale jednocześnie rozbudziło apetyt Viktora Orbana. Zdając sobie sprawę z tego, że przywódcom Unii Europejskiej bardzo zależy na tym porozumieniu, Węgry, które poparły tekst, postanowiły całkowicie zmienić swoje stanowisko, grając ten sam lew co Polska.

szantaż. W obliczu tego nowego szantażu państwa członkowskie wydają się zdziwione. Tym razem kapitulacja wydaje się niemożliwym wyborem: między szalejącą korupcją, ukrytym poparciem dla Moskwy lub wrogością wobec rozwoju jakiejkolwiek opozycji politycznej, Budapeszt gromadzi żetony nieporównywalne z tymi w Warszawie.

Jednak pokusa może przejąć Europejczyków. Dlatego w czwartek węgierski rząd ogłosił znaczny postęp w trwających negocjacjach z Komisją w sprawie planu naprawy. Informacje, które nie zostały zaprzeczone ani potwierdzone przez Brukselę i skomentowane przez europejskiego dyplomatę: „Danie Węgrom planu naprawczego w celu uzyskania porozumienia w sprawie dyrektywy nie jest akceptowalnym rozwiązaniem, ale bądźmy realistami: jeśli węgierski plan respektuje to, co te plany powinny respektować, tam nie jest problemem.” Dlatego zatwierdzenie węgierskiego planu naprawczego w połowie sierpnia nie wydaje się mało prawdopodobne.

Francja promuje jednak mniej kontrowersyjne pod względem wartości rozwiązanie, jakim byłoby wdrożenie Porozumienia 26 w formie „wzmocnionej współpracy”, pozwalającej grupie co najmniej 9 państw na samodzielne posuwanie się naprzód, pozostając w ramach ramy traktatów. „To najlepsze narzędzie, jakim dysponujemy, sędzia Eulalia Rubio z Instytutu Jacquesa Delorsa. Będzie też sygnałem, że jest problem z Budapesztem, a nie, że UE jest podzielona. Wzmocniona współpraca może być raczej wykorzystana jako strach na wróble, przekonać Węgry, pokazując, że bez tego możemy iść naprzód”.

READ  Ropa rekompensuje straty z ostatniego tygodnia

Bez względu na metodę, Europejczycy będą musieli zareagować szybko, jeśli nie będą chcieli przyczynić się do zlikwidowania historycznego porozumienia OECD. Ponieważ po drugiej stronie Atlantyku Joe Biden nie przeszedł jeszcze przez scenę Kongresu. „Stany Zjednoczone czekają, aż Europa wdroży scenariusz i będzie polegać na efekcie domina” – powiedział sędzia Matteo Parenti, badacz z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (ULB).

Efekt domina. W przypadku braku efektu domina cewka może cierpieć na zespół tylnego pedału. W rzeczywistości porozumienie OECD daje krajom macierzystym przedsiębiorstwa wielonarodowego możliwość odzyskania wpływów podatkowych w krajach, które nie stosują minimalnych podatków. Konkretnie, gdyby Stany Zjednoczone same przyjęły umowę, Waszyngton byłby w stanie opodatkować zyski Google do 15% z działalności irlandzkiej. Więc Dublin jest zainteresowany zaangażowaniem się… tak długo jak Waszyngton też się angażuje.

W obliczu zbliżających się wyborów śródokresowych w USA, które są na drodze do zwycięstwa republikanów sprzeciwiających się porozumieniu, kraje, które stosują dumping podatkowy, takie jak Irlandia, Holandia czy Luksemburg, mogą ulec pokusie ponownego rozważenia. ich stanowiska.

W ten sposób prawdopodobieństwo historycznej porażki będzie rosło z każdym dniem, aż do pokonania blokady galaktycznej. Oczekiwanie może potrwać długo: tej kwestii nie ma nawet w porządku obrad 27 spotkania ministrów finansów, które odbędzie się w tym tygodniu. Mógł jednak zaprosić się do dyskusji po tym, jak Waszyngton zwiększył presję na barki Budapesztu, decydując w piątek o zerwaniu umowy podatkowej wiążącej obie stolice.